medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

19:42
Гортань і трахея. Анатомія, фізіологія, діагностика
Гортань і трахея. Анатомія, фізіологія, діагностика

Є ще важливий додатковий метод дослідження гортані — рентгенографія, яку успішно застосовують, зокрема, при опухах гортані, склеромі.

Вдаються також до пошарової рентгенографії (томографії), яка дає можливість точно визначити ураження гортані на різній глибині. Особливо цінна томографія при визначенні локалізації сторонніх металевих тіл у параларингеальних м’яких тканинах.

ФІЗІОЛОГІЯ ТРАХЕЇ І БРОНХІВ

Трахея і бронхи належать до нижніх дихальних шляхів. Слизова оболонка трахеї і бронхів багата на секреторні елементи, які мають значення для зволоження і очищення» повітря від сторонніх механічних домішок.





Рис.6. Гортань, трахея і бронхи

Трахея і бронхи мають гладкі м’язоні волокна,. скорочення яких може значно зменшувати об’єм розміщених нижче дихальних шляхів, що має значення у різних захисних реакціях. Наприклад, при рефлекторній затримці дихання і закритті голосової щілини, викликаному вдиханням подразних речовин, одночасно відбувається і зменшення просвіту розгалужень нижніх відділів дихальних шляхів. За нормальних умов тонус м’язових шарів бронхів зазнає ритмічних коливань і залежить від фази дихального циклу. Під час вдиху тонус зменшується і просвіт дихальних шляхів ширшає, що полегшує надходження повітря в легені. При видиху тонус зростає і об’єм бронхів зменшується,. що сприяє повнішому видаленню повітря з легень.

У слизовій оболонці біфуркації трахеї є багато нервових закінчень. У зв’язку з цим виникає сильний кашльовий рефлекс при наявності сторонніх тіл у трахеї або патологічних змінах цієї ділянки.

Бронхіальна мускулатура іннервується парасимпатичними волокнами, які проходять у стовбурі блукаючого нерва, і симпатичними волокнами, які відходять від нижнього шийного і верхнього грудного гангліїв. Нижні відділи трахеї, зокрема біфуркація, також мають парасимпатичні і симпатичні нервові волокна. При подразненні гілок блукаючого нерва бронхіальна мускулатура скорочується, а при подразненні симпатичних нервів м’язи бронхів розслаблюються (О. Г. Гінецинський).

Переглядів: 252 | Додав: АДМІН | Теги: Отоларингологія | Рейтинг: 2.0/1