medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

19:43
Ушкодження кісток та суглобів верхньої кінцівки
Ушкодження кісток та суглобів верхньої кінцівки

Переломи ключиці     

Переломи ключиці складають від 3 до 16% порушень цілісності всіх кісток скелета. Частіше зустрічаються в осіб молодого віку.

Механізм травми переважно непрямий: падіння на відведену руку, на ліктьові, плечовий суглоби. Але можливий і прямий механізм травми – удар у ділянка ключиці яким-небудь предметом або при падінні.

Клініка і діагностика переломів ключиці – різкий біль у місці перелому, голова повернена і нахилена убік ушкодження, надплічче опущене й зміщене допереду, а медіальний край лопатки і нижній її ріг відходять від грудної клітини в результаті відсутності «розпірки», якою являлася ключиця . Постраждалий підтримує руку на стороні ушкодження. Плече опущене, прижато до тулуба і ротовано досередини. Підключична ямка згладжена. Звичайно в ділянці ключиці видно припухлість за рахунок вищестоящого центрального відламка. Пальпаторно виявляють порушення безперервності кістки.

Переломи ключиці дуже часто супроводжують зміщенням відламків, особливо якщо лінія зламу йде косо і проходить через середину кістки. Через порушення фізіологічної рівноваги м'язів відламки зміщаються і займають типове становище. Центральний відламок під дією грудиноключично-сосцевидного м'яза зміщається допереду і дозаду, а периферичний відламок зміщується донизу, допереду і досередини. Тяга дельтоподібного м'яза і власної маси кінцівки зміщають периферичний відламок донизу. Тракція великого і малого грудних м'язів ротує плече досередини, наближають кінцівку до тулуба і не тільки збільшують зміщення донизу, але і зрушують фрагмент досередини. Відламки як би заходять один за інший, ключиця укорочується. Збільшує медіальне зміщення периферичного відламка скорочення підключичного м'яза. Рентгенографія ключиці провадиться, як правило, в одній прямий передньозадній проекції.

Лікування. Розрізняють консервативний і оперативний методи лікування. Найбільше часто консервативне лікування полягає в одномоментної репозиції відламків із наступною фіксацією їх у правильному становищі на термін, необхідний для зрощення. Знеболювання місцеве. У ділянка перелому вводять 10-20мл 1% розчину новокаїну. Ціль репозиції: підвести периферичний відламок до центрального шляхом підйому надплічча і відведення його назовні і дозаду.

По закінченні маніпуляції, необхідно зафіксувати надплічче і плече на стороні ураження в становищі, досягнутому репозицією. Найкраще це зробити 8-и подібною гіпсовою пов'язкою. Здійснюючи іммобілізацію, варто обов'язково покласти ватно-марлевий валик у пахову западину.

Оперативне лікування переломів ключиці виконується по суворих показаннях. Це: ушкодження судинно-нервового пучка, відкриті переломи, багатоскалкові переломи з загрозою пошкодження судин і нервів, інтерпозиція м'яких тканин, загроза перфорації шкіри гострим відламком. Якщо відламок із гострим краєм значно вистоїть, а шкіра в місці випинання анемічна (білого кольору), не варто чекати виникнення відкритого перелому. Необхідно оперувати хворого, що дає можливість зробити розтин у потрібній проекції й в асептичних умовах.

Оперативне лікування полягає в оголенні відламків, відкритої репозиції і фіксації кісткових фрагментів. Найбільше часто застосовують внутрішньокістковий остеосинтез металевим штифтом. Фіксатор може бути введеним із боку центрального відламка або ретроградно, коли штифт пробивають у периферичний відламок до виходу за акроміон, а потім, співставивши кісткові фрагменти, вводять штифт у центральний відламок, переміщуючи його в зворотньому напрямку.

Можливі і накісткові способи фіксації за допомогою пластин, серкляжів.

Незалежно від способу лікування і виду фіксуючого устрою іммобілізація повинна продовжуватися не менше 4-6 тижнів. З 3-4 дня призначають УВЧ на область перелому і ЛФК, для неімобілізованих суглобів. На 7-10 день приступають до статичних скорочень м'язів передплічча і плеча. З 18-21 дня призначають електрофорез кальцію на область перелому.

Після закінчення терміна іммобілізації гіпсову пов'язку наймають і роблять рентгенографію. Якщо консолідація наступила, то приступають до відновного лікування: ЛФК для суглобів верхньої кінцівки, масаж надплічча і плеча, озокерит і електрофорез новокаїну, хлориду кальцію на плечовий суглоб, лазер-терапія, водолікування в басейні і т.д. Працездатність відновлює через 6-8 тижнів.

Переломи лопатки

Переломи лопатки складають 0,3-1,5% всіх ушкоджень кісток скелета. Лінія зламу може проходити через різноманітні анатомічні утворення лопатки. У зв'язку з цим виділяють переломи тіла, ості і її рогів. Виникають вони в більшості випадків при прямому механізмі травм: удар в область лопатки або падіння на її. При непрямому механізмі (падіння на кисть або ліктьовий суглоб відведеної руки) частіше усього виникає інша група ушкоджень: переломи суглобової западини, шийки лопатки, акроміону і клювовидного відростка.

Клініка і діагностика. Характер клінічних проявів залежить від локалізації ушкодження лопатки. Так, переломи тіла, ості і її рогів супроводжуються болем, припухлість за рахунок крововиливу – симптом «трикутної подушки», пальпаторно іноді удається виявити деформацію, патологічну рухливість, крепітацію. Функція кінцівки страждає помірковано.

Перелом суглобової западини проявляється болем, гемартрозом, різким порушенням функції плечового суглоба.

При переломі шийки лопатки зі зміщенням відламків плечовий суглоб як би сповзає допереду і донизу. Контури його змінюються. Акроміон зайво вистоїть під шкірою, а клювовидний відросток як би іде дозаду. Під акроміоном утворюється деяке западіння. Прямування в плечовому суглобі можливі, але різко обмежені через біль. При пальпації виявляється болючість, іноді крепітація в зоні шийки лопатки, особливо якщо одночасно провадиться спроба пасивних прямувань.

Переломи акроміального і клювовидного відростків характеризують припухлість у місці травми, наявність синця (краще видний на 2-3 день), локальна болючість, кістковий хрускіт, що виявляються при пальпації відростків. Прямування в плечовому суглобі обмежені, оскільки спроба їхній виконання викликає біль у місцях переломів.

Переглядів: 450 | Додав: АДМІН | Теги: Травматологія | Рейтинг: 0.0/0