medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

14:24
Рефракція і акомадація. Дослідження в прохідному світлі. Офтальмоскопія
Рефракція і акомадація. Дослідження в прохідному світлі. Офтальмоскопія

Роль оптичної системи ока полягає в тому, щоб фокусувати на сітківці промені від об’єктів, що розглядаються. В оптимальному варіанті задній фокус має співпадати із сітківкою. Співвідношення між оптичною силою ока і передньо – заднім розміром очного яблука, за якого задній фокус лежить на сітківці, називається еметропією. Положення заднього фокуса оцінюють у спокої акомодації. Окрім еметропії, є аметропія, котра поділяється, у свою чергу, на гіперметропію та міопію, їх називають також аномаліями рефракції.

У гіперметропічному оці задній фокус розташований позаду сітківки. Гіперметропія характеризується невідповідністю оптичної сили і довжини осі ока — оптична сила слабша, а фокусна відстань довша, ніж необхідно для даного ока. Гіперметропія дістала назву слабкого типу клінічної рефракції.

У міопічному оці, навпаки, задній фокус розташований перед сітківкою. Міопія відрізняється сильним заломленням оптичної системи й короткою фокусною відстанню. Але в умовах міопії значення заломлюючої сили не завжди високі. Частіше спостерігають невідповідність між оптикою та надмірно великою передньо-задньою віссю ока — це так звана осьова міопія. Короткозорість, за даними різних авторів, відзначається у 20—60% людей і фактично є найчастішою причиною зниження гостроти зору. У соціальному плані вона залишається тим чинником, що обмежує професійну придатність, а при ускладненнях на очному дні призводить до необоротного погіршення зору та інвалідності.

Етіологія і патогенез короткозорості ще до кінця не з’ясовані. Тому зараз варто говорити лише про чинники міопізації.

У практиці офтальмолога трапляються і потребують спеціальних знань різновиди аномалій рефракції — астигматизм та анізометропія. Астигматизму властиве неоднакове за силою заломлення в різних меридіанах. Він зумовлений несферичністю заломлюючих елементів оптичної системи ока — рогівки та обох поверхонь кришталика. Рогівковий астигматизм звичайно більший від кришталикового. Вони можуть частково компенсувати один одного або, навпаки, складатись. Анізейконія (нерівність розмірів ретинального зображення у правому та лівому очах) є основним наслідком анізометропії, що чинить перешкоди спільній роботі правого й лівого ока. Основними її ускладненнями є порушення бінокулярного та глибинного зору.

Недостатність акомодації характерна показниками акомодативної активності нижчими від вікової норми. Цей стан може спостерігатися внаслідок утоми, медикаментозної дії або в умовах патологічного стану війкового тіла (наприклад, у разі короткозорості).

До паралічу акомодації призводять переважно токсини (наприклад, інфекційної природи) або медикаментозні засоби — циклоплегічні препарати: 1% розчин атропіну, 1% або 2% розчин гоматропіну, 0,5% розчин скополаміну.

З метою оптичної корекції застосовують сферичні (стигматичні) та циліндричні (астигматичні) лінзи. Для виготовлення окулярів практично не використовують план-форми (одна поверхня плоска, а друга опукла або ввігнута) та бі-форми (обидві поверхні ввігнуті або опуклі) у зв’язку з їх вираженими оптичними недоліками. Опукло-ввігнуті лінзи-меніски (збиральні і розсіювальні) мають значно менші оптичні аберації.

Циліндричні лінзи для окулярів мають торичну поверхню — внутрішня поверхня скла ввігнута, а зовнішня в різних меридіанах має неоднакові радіуси кривини.

У кожному очному кабінеті є набір пробних лінз і пробна оправа. У наборі є сферичні й циліндричні (збиральні та розсіювальні) лінзи різної заломлюючої сили, починаючи з 0,25 дпт, а також призми, діафрагми з отворами різних діаметрів, вимірювальна лінійка.

Співвідношення між оптичною силою ока і передньо-заднім розміром очного яблука, за якого задній фокус лежить на сітківці – називається еметропією.

Види аметропій, або аномалій рефракції: гіперметропія, міопія, астигматизм,анізометропія.

Еметропія – найбільш доцільний тип клінічної рефракції (55% людей): ясний зір вдалеч і на близьку відстань, відсутність ускладнень. Після 40 років в зв”язку з віковим ослабленням акомодації (пресбіопією) – необхідна корекція окулярами при зоровій роботі на близькій відстані.

Гіперметропія (далекозорість) (15% людей) – задній фокус розташований позаду сітківки (слабкий тип клінічної рефракції).

Міопія {короткозорість) (20-60% людей) – задній фокус розташований перед сітківкою (сильний тип клінічної рефракції).


Астигматизм – неоднакове за силою заломлення в різних меридіанах ока зумовлене несферичністю рогівки та обох поверхонь кришталика. Рогівковий та кришталиковийастигматизм можуть компенсувати один одного, або навпаки.

Анізометропія – це рефракційна різниця між правим і лівим оком в 2 Д і більше, що перешкоджає бінокулярному зору або комфортній корекції окулярами. Наслідок анізометропії – анізейконія,тобто нерівність розмірів ретинального забраження в правому та лівому очах, що веде до порушення бінокулярного та глибинного зору.

Найчастіша причина зниження гостроти зору вдалеч – міопія.

Переглядів: 302 | Додав: АДМІН | Теги: Офтальмологія | Рейтинг: 0.0/0