medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:19
Ушкодження кісток та суглобів верхньої кінцівки
Ушкодження кісток та суглобів верхньої кінцівки

Спосіб Е.О. Мухіна (1805). Хворий лежить на спині або сидить на стільці. Ушкоджений плечовий суглоб охоплюють позаду згорнутим простирадлом, кінці якого перехрещуються на груди хворого. Помічник використовує її для протитяги. Хірург плавно, із наростаючою силою, робить Тракцію за плече хворого, поступово відводячи його до прямого рогу й одночасно роблячи ротаційного руху.

Спосіб Марнотратника (1812). Хворий лежить на столі. Помічник тягне його хвору руку нагору, упираючись стопою в надплічче постраждалого, а хірург ринеться пальцями вправити головку плеча.

Найбільше фізіологічним, атравматичним у цій групі є спосіб Ю.С. Джанелидзе (1922). Заснований на розслабленні м'язів витяганням, силою ваги постраждалої кінцівки. Хворого вкладають на перев'язувальний стіл на бік із наміром, щоб вивихнута рука звисала через край столу, а під голову ставлять високий столик або тумбочку. Тулуб фіксують валиками, особливо в ділянки лопаток, і лишають на 20-30 промайнуть. Наступає розслаблення м'язів. Хірург, захопивши зігнуте передплічче хворого, робить Тракцію униз по ходу руки (назовні) із наступною ротацією назовні і досередини. Вправлення плеча можна визначити по характерному щиголі і відновленню рухів у суглобі.

Невелика кількість способів заснована на прямому вталкуваннні головки плечової кістки в суглобову западину без застосування витягання або при дуже незначному витяганні.

Після вправлення плеча кінцівка варто імобілізувати гіпсовою лонгетою від здорового надплічча до головок п'ясткових кісток ушкодженої кінцівки. Термін знерухомленості, щоб уникнути розвитку звичного вивиху плеча, повинний бути в молодих людей не менше 4 тижнів, в осіб старшого віку – протягом 3 тижнів . У літніх і людей старечого віку застосовують косинкові пов'язки (замість гіпсових) терміном на 10-14 днів.

ВИВИХИ ПЕРЕДПЛІЧЧА

Складають 18-27% усі вивихи. У ліктьовому суглобі можуть вивихуватися одночасно обидві кістки, а також ізольовано променева і ліктьова. У залежності від цього розрізняють:

1. Вивих обох кісток передплічча дозаду, допереду, назовні, досередини і розбіжний вивих.

2. Вивих променевої кістки допереду, дозаду, назовні.

3. Вивих ліктьової кістки.

Серед усіх різновидів порушення конгруентності ліктьового суглоба найбільше часто зустрічаються вивих обох кісток передплічча дозаду і підвивих головки променя допереду в дітей. Ці дві нозологічні одиниці і підлягають лікуванню в амбулаторних умовах. Інші ж види вивихів зустрічаються рідко. Усунення їх сполучено з загальним знеболюванням і іншими трудностями, тому хворих варто спрямовувати для надання помочі в черговий стаціонар.

Вивих обох кісток передплічча дозаду. Складає біля 90% усі вивихи в ліктьовому суглобі. Є результатом непрямого механізму травми: падіння на витягнуту руку з перерозгинанням у ліктьовому суглобі.

Клініка і діагностика. Турбують біль і порушення функції в ліктьовому суглобі, що наступив слідом за травмою. Суглоб набрякший, деформований. По задній поверхні, на деякій відстані від плеча під шкірою вистоїть ліктьовий відросток. Порушено трикутник і лінія Гютера. Передплічче укорочене. Активного і пасивного руху в ліктьовому суглобі відсутні. Спроба їхній виконання викликає гострий біль. Відзначено позитивний симптом пружного опору.

На рентгенограмах, виконаних у двох проекціях, виявляється дисконгруентність поверхонь плеча, що з'єднуються, і передплічча.

Для уточнення діагнозу варто перевірити рухову функцію і шкірну чутливість у зоні інервації ліктьового, променевого і серединного нервів.

Лікування. Вправлення передплічча здійснюють під загальним або місцевим знеболюванням. Руку відводять і злегка розгинають у ліктьовому суглобі. Хірург охоплює плече в нижній третині двома руками так, щоб великі пальці лежали на вищестоячому ліктьовому відростку. Помічник утримує пензель. Роблять Тракцію по осі кінцівки, а хірург більшими пальцями зрушує допереду ліктьовий відросток і головку променевої кістки при одночасному відтягуванні плеча дозаду і використанні його в якості точки опори. Якщо передплічче вправлене, з'являються вільного пасивного руху.

Необхідно визнати неправильну методику вправлення заднього вивиху передплічча на зігнутому ліктьовому суглобі до рогу 90°, тому що при цьому може відбутися перелом вінцевого відростка.

Кінцівка фіксують задньою гіпсовою лонгетою від верхньої третини плеча до головок п'ясткових кісток обов'язковий рентгеноконтроль. Термін іммобілізації 5-10 днів. Потім призначають реабілітаційне лікування: ЛФ, фізіотерапію, водолікування. На ранніх стадіях лікування не варто призначати масаж ліктьового суглоба механотерапію, форсовані пасивні рухи, тому що вони є грубими подразниками і посилюють осіфікацію періартикулярних тканин.

Працездатність відновлює через 6-8 тижнів.

Вивихи кисті 

Вивихи кисті й окремих, що складають її кісток, зустрічаються досить рідко. Частіше інших вивихується півмісяцева кістка, спостерігаються також вивихи кисті дистальніше першого ряду кісток зап'ястя.

Складність будівлі і важливість функції кисті потребує в исококваліфікованого лікування на всіх етапах травми, тому хворих варто спрямовувати у відділення хірургії кисті або ж травматологічні.

Вивихи кисті частіше бувають у тильну сторону і рідше в долонну. Причиною виникнення служить надлишкове розгинання або згинання в променевозап'ястковому суглобі.

Клініка і діагностика. Біль, штикоподібна деформація променевозап'ясткового суглоба, набряк, порушення функції. При пальпації болючість і порушення форми кистьового суглоба, позитивний симптом «пружного опору». На рентгенограмі виявляють вивих кисті.

Переглядів: 205 | Додав: АДМІН | Теги: Травматологія | Рейтинг: 0.0/0