medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:20
Ушкодження кісток та суглобів верхньої кінцівки
Ушкодження кісток та суглобів верхньої кінцівки

Лікування. Після знеболення (доречний будь-який спосіб) передпліччя згинають під кутом у 90°, плечі фіксують. Роблять тракцію за кисть по осі передплічча, а потім дислокують вивихнутий сегмент у тильну або долонну сторону (обернено зміщенню). Після вправлення кисті, що звичайно майже завжди вдається, накладають циркулярну гіпсову пов'язку від головок п'ясткових кісток до ліктьового суглоба. Рентгеноконтроль. Термін постійної іммобілізації 4 тижні, після чого приступають до реабілітаційного лікування, але знімну гіпсову лонгету зберігають ще 2-3 тижні. Середні терміни відновлення працездатності складають 7-8 тижнів.

Перилюнарний вивих кисті. При цій травмі відбувається вивих кисті дистальніше півмісяцевої кістки, що продовжує зберігати конгруентність із променевою кісткою.

Клініка і діагностика. Подібна з вивихом кисті, переломом променя в типовому місці й інших різновидах переломовивихів. Одноманітність клінічної картини є слідством зміщення кисті в тильну сторону. Рентгенологічне дослідження дозволяють сумніви.

Лікування. Загальне знеболювання. Після інтенсивного витягання по повздовжній осі і тильному згинанні кисті хірург давить великими пальцями на частину тильної поверхні, що вип'ячується, зап'ястя, а іншими пальцями здійснює протиупор у дистальну частину передплічча. Після усунення вивиху кисть згинають під кута 135° і фіксують гіпсовою пов'язкою на 3 тижні. Після цього кисть виводять у функціонально вигідне положення й імобілізують гіпсовою пов'язкою ще на 3 тижні. До праці приступають через 10-12 тижнів.

Вивих човникоподібної кістки. Відбувається при надмірному сгинанні і відведенні кисті в ліктьову сторону. Човникоподібна кістка, зміщуючись, розриває капсулу суглоба і вивихує в тильно-променеву сторону.

Клініка і діагностика. Біль, припухлість, набряк і зглаженість контурів променевозап'ясткового суглоба, порушення функції. Іноді вдасться прощупати хворобливе випинання в ділянки анатомічної табакерки. На рентгенограмі виявляють вивих човникоподібної кістки.

Лікування. Знеболювання переважно загальне. Тракція за кисть по осі передплічча з відведенням у ліктьову сторону. Хірург надавлює великими пальцями на вивихнуту кістку, повертаючи її в колишнє положення. Кисті надають положення тильного сгинання і відведення в ліктьову сторону і кінцівка фіксують циркулярною гіпсовою пов'язкою від ліктьового суглоба до головок п'ясткових кісток на 3 тижні, а потім заміняють іммобілізацію на знімну лонгету ще на 3 тижні. Працездатність відновлює через 6-8 тижнів.

Вивих півмісяцевої кістки. Виникає внаслідок надмірного розгинання кисті, що викликає надлишковий тиск головчатої кістки на півмісяцеву кістку і зміщення останньої в долонну сторону.

Клініка і діагностика. Зап'ястя потовщене з долонної сторони, вище волярної вкладки визначається болісне випинання, пальці напівзігнуті. Рухи в променевозап'ястковому суглобі обмежені через різкий біль, стиснути пальці в кулак або повністю розігнути хворий не може. Можливо поява неврологічної симптоматики в результаті ушкодження серединного нерва. Рентгенограма підтверджує діагноз вивиху півмісяцевої кістки.

Лікування. Під наркозом роблять сильну і тривалу Тракцію по довжині, а потім надавлюють на вивихнуту кістку в тильному напрямку, повертаючи її в колишнє положення. Накладають гіпсову пов'язку на 3 тижні, потім перетворюють її в знімну ще на 1-2 тижні. Приступити до роботи хворий може через 5-6 тижнів.

При застарілих або невправимих вивихах кисті і кісток зап'ястя застосовують апарати зовнішньої фіксації для створення достатньої дистракції і усунення вивиху або ж прибігають до оперативного лікування – відкритому вправленню вивихнутого сегмента.

Вивихи п'ясткових кісток і фаланг пальців.

Вивихи в п'ясткових-фалангових і міжфалангових суглобах зустрічаються рідко. Виняток подає п'ясткове-фалангове зчленування першого пальця.

Вивих I пальця. Дуже рідко відбувається вивих I пальця допереду, типовою же формою варто вважати вивих дозаду (дозаду і допереду). Причиною виникнення служать травма непрямого механізму, а саме, насилля на палець із долонної сторони, веде до перерозгинання і зміщення дозаду (падіння, удар м'ячем і т.п.) пальцем другої руки лікар зміщає проксимальний відділ головної фаланги так, щоб він сковзав по п'ястковій кістці і як тільки відбудеться контакт країв суглобових поверхонь палець згинають. Наступає вправлення. Необхідний контроль на відновлення рухів. Накладають гіпсову лонгету від верхньої третини передплічча до кінця I пальця, інші пальці вільні, починаючи з головок п'ясткових кісток. Контрольна рентгенографія.

Термін іммобілізації 3 тижні. Потім призначають відновне лікування: ЛФ, озокерит, теплі ванні з ЛФ і т.д. Працездатність відновлює через 4-6 тижнів.

У деяких випадках управлення I пальця закритим способом не вдасться. Відбувається інтерпозиція сухожилка згинача, сесамоподібних кісток або обривків капсули між поверхнями, що з'єднуються. Якщо декілька правильно виконуваних спроб не призвели до вправлення – показане оперативне лікування.

Переглядів: 204 | Додав: АДМІН | Теги: Травматологія | Рейтинг: 0.0/0