medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

13:14
Як не захворіти в лікарні. Інструкція з виживання
Як не захворіти в лікарні. Інструкція з виживання
Воші, туберкульоз і грибок. Хвороби, які чекають вас у магазинах і на ринках Оцінити ризик зараження в тому чи іншому медичному закладі дуже складно. Адже ні висока кваліфікація лікарів, ні хороший рейтинг лікарні, ні чудові побутові умови, ні дотримання вимог гігієни і стерилізації інструментів не можуть гарантувати відсутність там госпітальних інфекцій. В європейських стаціонарах вітається відкритість - в холі там висять звіти і про частоту ускладнень операцій і маніпуляцій, і про ВЛІ.

Невразливий і небезпечний


Є дві великі групи госпітальних інфекцій. Перша обумовлена великою скупченістю людей. Такі захворювання передаються повітряно-крапельним або фекально-оральним шляхом (через «брудні руки»). Наприклад, так виникають спалахи грипу та ГРВІ, а також вірусних кишкових інфекцій. Вони більше властиві відділенням з вільним відвідуванням, а також дитячим відділенням.

Але найбільш небезпечні госпітальні інфекції другої групи. Їх викликають не звичайні вуличні мікроби, а ті, що утворилися зі звичної для нашого організму умовно-патогенної флори. Поява цих «мутантів» пов'язана з тим, що в лікарнях, особливо в реанімації, гнійних відділеннях, а також в онкологічних та гематологічних відділеннях, де лікуються важкі хворі з ослабленим імунітетом, застосовуються антибіотики «резерву» широкого спектру дії. Завдяки постійному контакту з цими сильними ліками формується особливий «госпітальний» штам - мікроб, стійкий до багатьох антибіотиків і антисептиків. У звичайному житті такі мікроби малонебезпечні, але в лікарнях вони викликають найважчі і важковиліковні гнійно-септичні ускладнення.

Зворотний бік стерильності


Прийняті у нас СанПіН (Санітарні норми і правила), що регулюють вимоги до чистоти лікарняних приміщень, давно вимагають перегляду. Хоча багато хто з них оновлені недавно, вони містять вимоги, незмінні з 1960-х років. Ці вимоги розраховані на повсюдне і повне знищення всіх мікробів. А в світі така практика вважається не тільки зайвою, але й небезпечною. Наприклад, в США лор-хірург або гінеколог можуть приїжджати на роботу прямо в хірургічному костюмі і, не переодягаючись, в ньому ж заходити в операційну. Нехтування гігієною? Ні в якому разі! Адже в нейрохірургічних або кардіологічних операційних тих же лікарень ступінь очищення повітря від мікробів вражає! Справа в тому, що стерильність потрібна там, де вона потрібна, а не скрізь. Наприклад, в носі або в піхві у людини стільки бактерій, що «вуличні» мікроби ніяк на них не вплинуть.

Надмірна тяга до стерильності там, де вона шкідлива, призводить до явища, яке характерно тільки для нашої країни, - до епідемій стафілококової інфекції в пологових будинках. Недарма на Заході породіллі ходять в домашньому і цілий день можуть приймати у себе відвідувачів, які, приходячи в палату, навіть не перевзуваються. Мікроби «з вулиці» не дають розмножитися грізному стафілококу. У наших же пологових будинках, де з ранку до вечора все промивають антисептиками що містять хлор, звичайні мікроби гинуть, а виживає тільки особливо злісний стафілокок. Пологовий будинок закривають «на мийку», і потім цикл повторюється знову і знову.

Як знизити ризик


Правило № 1. Не лягайте в стаціонар через дрібниці. Модна у деяких пацієнтів традиція «прокапали два рази в рік, почистити судини» в дійсності є небезпечною. До лікарні потрібно звертатися, лише коли іншого виходу немає - коли туди везе швидка, або необхідна операція, або лікар в поліклініці каже, що хвороба важка і без стаціонару не впоратися. У всіх інших випадках лікування повинно бути амбулаторним, однак при цьому пацієнт і лікар повинні бути на зв'язку.

Правило № 2. Слідкуйте за гігієною. Просте правило «мийте руки перед їжею і після туалету» відмінно працює. До речі, витирати руки краще одноразовими рушниками. Відвідувачі повинні обробляти руки дезинфікуючим розчином, який повинен знаходитися в кожній палаті.

Правило № 3. Користуйтеся своїм посудом. Можна і лікарняним, якщо його миють добре (тобто в посудомийній машині). Якщо ж це робиться вручну, то краще використовувати свої тарілки, чашки, ложки та виделки.

Правило № 4. Не залежуватись. Багато хворих, шкодуючи себе, намагаються після операцій або маніпуляцій якомога довше перебувати в повному спокої. Це небезпечно! Треба якомога раніше активізуватися - піднятися з ліжка або хоча б сидячи займатися гімнастикою з інструктором з лікувальної фізкультури. Краще за все гуляти по коридорах, ніж лежати в палаті. А ще краще виходити на прогулянки. І нарешті, як можна раніше виписатися з лікарні.


Правило № 5. Не погоджуйтеся на прийом антибіотиків без підстав. У лікарнях повинні дотримуватися жорсткі процедури призначення антибіотиків в різних ситуаціях, що не допускають як надлишкового, так і недостатнього їх призначення. Але найчастіше у нас прийнято призначати «профілактичний курс антибіотиків» після операції, хоча давно доведено, що при більшості операцій це приносить шкоду, підвищує ризик госпітальних інфекцій.

Правило № 6. Не соромтеся цікавитися тим, як стерилізується інструментарій в лікарні. Якщо в установі порушують протоколи стерилізації інструментів, можна підхопити вірус гепатиту або ВІЛ. У більшості випадків інструменти повинні бути одноразовими або піддаватися контрольованій стерилізації. Якщо лікарня не оснащена автоматичною машиною для дезінфекції ендоскопів високого рівня, краще не робити там такі дослідження, як гастроскопія і колоноскопія.

Важливо!


Найбільший ризик заразитися госпітальної інфекцією мають:
  • Важкі хворі, які страждають серцевою, дихальною, нирковою недостатністю, цукровим діабетом.
  • Особи, які потребують повторних операціях і інвазивних маніпуляціях, наприклад, внутрішньовенних вливань або катетеризації сечових шляхів.
  • Люди, які тривалий час перебувають у стаціонарах.
  • Знаходяться на штучній вентиляції легень.
  • Малорухливі пацієнти, наприклад, після інсульту або ендопротезування.
Переглядів: 179 | Додав: АДМІН | Теги: Як не захворіти в лікарні. Інструкц | Рейтинг: 0.0/0