medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Еволюційні передумови формування психіки людини
Еволюційні передумови формування психіки людини
Особливості функціонування психіки людини значною мірою зумовлені її еволюційним, історичним розвитком.

Становлення психіки людини в еволюції йшло під дією біологічних (в більшій мірі на ранніх етапах історичного процесу) і соціальних (на більш пізніх) чинників. Хоч обидві групи чинників в еволюції тісно переплетені, в історії людства ведучу роль зіграли все-таки другі, оскільки перші виявилися більш консервативними.

Еволюція мозку людини переважно йшла в напрямі збільшення об'єму головного мозку (від 500-600 см3у австралопитеков до 1300-1400 см3у сучасної людини). Цей процес супроводився зростанням кількості нейронів і ускладненням зв'язків між ними. Особливо бурхливо такі зміни відбувалися в корі великих півкуль. Якщо у низкоорганизованних тварин основні площі в корі великого мозку зайняті сенсорними і моторними зонами, то вже у приматів великого розвитку досягають асоціативні зони (неокортекс), які об'єднуються кортико-кортикальними зв'язками в єдину интегративную систему мозку. Це, зокрема, дозволило нашим мавпоподібним предкам освоїти подражательную активність, яка, в свою чергу, допомогла перейти до предметної діяльності, а потім - і до гарматної.

Спільна трудова діяльність стимулювала розвиток у людини асоціативних зон, особливо лобних часткою, і спричинила за собою формированиеречи - другої сигнальної системи, властивої в розвиненій формі тільки людині. Мова - це відображення мислительних процесів, що протікають в мозку. Мова дозволила людині абстрагуватися від дійсності, накопичувати і передавати інформацію один одному і з покоління в покоління, тобто сама мова стала основою навчання і виховання. Таким чином, саме мова стала основою социализації людини і в кінцевому результаті появи і розвитку цивілізації.

Оскільки виникнення мови тісно пов'язане з руховою активністю (особливо рук), її розвиток і в онтогенезе стимулюється рухом.

Розвиток мови привів до все більшої спеціалізації в діяльності мозку. У результаті у людини між півкулями мозку виникла функціональна асиметрія. Так, з мовою, як правило, пов'язана ліва півкуля мозку, в той час як за другою півкулею залишилися більш древні біологічні функції - емоції і пов'язана з ними конкретно-образна оцінка дійсності.

Зміни функцій головного мозку відповідали еволюції генотипа людини і тварин.

Переглядів: 184 | Додав: АДМІН | Теги: Еволюційні передумови формування пс | Рейтинг: 0.0/0