medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Виразкова хвороба у дітей. Клініка, особливості течії у дітей на сучасному етапі
Виразкова хвороба у дітей. Клініка, особливості течії у дітей на сучасному етапі
Клінічні симптоми виразкової хвороби і двенадцатиперстной кишки багатоманітні, а типова картина формується не завжди, що значно утрудняє діагностику.

Класична картина виразкової хвороби характеризується передусім типовим болевим синдромом, який був описаний уперше на початку XX століття Мойніганом:

болі голодні (натщесерце або через 1,5-2 ч після їжі), нерідко - нічні;

наполегливі приступообразние, ріжучі, що колють;

иррадиируют в спину, праве плече, лопатку;

локалізовані в епигастрії і праворуч від середньої лінії;

проходять після їди, прийому антацидов або спазмолитиков;

обострения сезонні (осінньо-весняні).

Характерні диспептигеские явища:

блювота на висоті болів без попередньої нудоти, печія, відрижка;

апетит звичайно збережений, навіть підвищений;

замки.

Нерідко виявляють ознаки вегетативної дистонії ваготонического типу - стомлюваність, підвищену потливость, емоційна лабильность, артеріальна гипотензию, брадикардию.

Ведуча жалоба при виразковій хворобі двенадцатиперстной кишки - біль різної вираженість, що залежить від віку, індивідуальних особливостей хворого, стану його нервової і ендокринної систем, анатомічних особливостей виразкового дефекту, вираженість функціональних порушень ЖКТ. Звичайно біль локалізований в епигастральной або параумбиликальной області, іноді розлита по всьому животу. У типовому випадку біль інтенсивний, виникає регулярно, приймає нічний і «голодний» характер, меншає при їді. Виникає так званий мойнигановский ритм болю (голод - біль - їда - світлий проміжок - голод - біль і т. д.).

Диспептические розладу у вигляді блювоти, відрижки, нудоти, печії у дітей зустрічаються рідше, ніж у дорослих. З збільшенням тривалості захворювання частота диспептических симптомів зростає. У частини хворих відмічають зниження апетиту, затримку фізичного розвитку, схильність до замків або нестійкий стілець.

По мірі прогресування виразкової хвороби двенадцатиперстной кишки посилюється емоційна лабильность, через болевих відчуття порушений сон, характерна підвищена стомлюваність, може розвинутися астенічний стан.

Встановлено, що взаємозв'язку клінічних симптомів і стадій виразкової хвороби двенадцатиперстной кишки немає навіть при типовій клінічній картині захворювання у 50% хворих, а у чверті пацієнтів течія бессимптомно. При цьому еквівалентом загострення виразкової хвороби буває різноманітна нейровегетативная симптоматика.

Частіше за все перші епізоди болів в животі у 43% хворих виникають у віці від 7 до 9 років, майже у всіх випадках без явної причини. У більшості дітей болі несистематичні і нечіткі. Жалоби на диспептические розлади при першому надходженні відмічають у 24% дітей. При пальпації живота хворобливість виявляють у 70% хворих, частіше в епигастральной області.

Рецидив виразкової хвороби двенадцатиперстной кишки має аналогічну клінічну картину, однак жалоби на болі в животі виникають рідше (менше за хворі), а пальпация живота болезненна приблизно у 2/3 дітей.

У деяких дітей при пізній діагностиці захворювання або рецидивирующем течії захворювання відбувається відносно швидке формування ускладнень: деформація цибулини двенадцатиперстной кишки, кровотечі, перфорації і пенетрації. У дітей з ускладненнями виразкової хвороби двенадцатиперстной кишки клінічні симптоми можуть бути стерті.

Переглядів: 168 | Додав: АДМІН | Теги: Виразкова хвороба у дітей. Клініка, особливості течії у дітей на сучасн | Рейтинг: 0.0/0