medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
ВИРАЗКОВА ХВОРОБА ШЛУНКА І ДВЕНАДЦАТИПЕРСТНОЙ КИШКИ
ВИРАЗКОВА ХВОРОБА ШЛУНКА І ДВЕНАДЦАТИПЕРСТНОЙ КИШКИ
1. Визначення виразкової хвороби шлунка і двенадцатиперстпое кишки.

2. Основні клінічні вияви виразкової хвороби.

3. Відхід, принципи лікування хворих виразковою хворобою.

4. Первинна і повторна профілактика виразкової хвороби.

Визначення. Виразкова хвороба шлунка і дванадцяти персидець т кишки - хронічне рецидивирующее захворювання, при якому результаті порушення регуляторних, нервових і гормональних мгхя низмов і розладів шлункового травлення утвориться пептичЦ* кая виразка. Хвороба розвивається при порушенні рівноваги чинник захисту шлунка (нормальний кровоток в слизової, достатнє *<» лИчество слизі і простагландинов, активна регенерація) і ф.1М«» рів агресії (високий рівень соляної кислоти і пепсіну в жс. чуд!

«I нисокий рівень змісту вільних радикалів в шлунковому ««'► з, дуодено-гастральний рефлюкс, гастродуоденальная дисмотори- ». н'ликобактериоз). До етиологическим чинників ризику розвитку яз- « інакшої хвороби відносяться стрес, порушення режиму і структури пі- «1 пі, хімічні, фізичні і термічні раздражителй, і рсние, алкоголь, лікарські засоби, хеликобактериоз. Передбачаючі

чинники - спадковість, перша група крові, і in гическая гиперпродукция соляної кислоти в шлунку.

Клініка. Залежить від: локалізації виразки (кардиальний відділ, тіло, Hi- шлунка, пилорический відділ, двенадцатиперстная кишка); ті-.

I виразкової хвороби (гостре і хронічне); локалізації виразки (же- - Мокнув< двенадцатиперстная кишка або в шлунку і в двенадцатипер- tonnii кишці одночасно); фази захворювання (загострення, ремісія, I» тная ремісія); тягаря течії (легке - обострения 1 разів в I 11 ода, середнього тягаря - загострення 2 разу в рік, важке - об- ft ім'я більш 2 разів в рік), ускладнень (кровотеча, перфорація, I» - грація, малигнизация, стеноз пилорического відділу шлунка).

11ри обстеженні в фазі ремісії ніяких патологічних симп-

- ... не відмічається. У фазі загострення відмічається біль в епигастрии

t і инсимости від локалізації виразки. У аналізах шлункового соку оп¦

до- гея гиперсекреция, гиперацидность, позитивна реакція на tf'-i ivk) кров. Рентгенологически виявляється симптом «ніші».

11ри локалізації виразки в кардиальном відділі шлунка відмічаються: »и» і ¦я, ріжучий біль в епигастрії відразу після їди, осо- 14*м< гострої, солоної, гіркої їжі; наполеглива печія, відрижка пі- ЬЦН Я 1ик обкладений.

11 ри локалізації виразки в тілі, дні шлунка - тупий, ниючий біль

- * - hi лстрії натщесерце або через 20-30 мін після їжі; периодичес- *1и нічні болі; відрижка їжею; нудота; періодична блювота. Воші. обкладений.

11 in виразка розташовується в пилорическом відділі шлунка, відмічає- М * hiщеивная ріжучий біль в епигастрії праворуч через 2-3 ч пос- -I < i.i. иррадиирующая в спину, за грудину, праву подреберье; упор- »' -« і н а кислим вмістом; похудание. Мова чиста.

При локалізації виразки в цибулині двенадцатиперстной кишки віз- - і¦і і інтенсивні ріжучі болі в епигастрії через 1,5-3 ч пос- >t¦ м1ночние, голодні болі, що проходять після їди; » I печія; відрижка кислим; блювота кислим, що приносить облягли»" апори. Мова чиста.

При постбульбарнихязвах відмічаються наполегливі болі в епигастрії печія, нудота, блювота на висоті болю, що не приносить полегшенні

Болі при виразковій хворобі завжди пов'язані з їдою, име ют сезонність виявів, відмічаються частіше в фазі загострення неї ний і/або восени. Апетит у хворих, як правило, не порушений Однак деякі хворі побоюються приймати їжу із-за у шикающих після їжі болів, що приводить до похуданию.

При малигнизації виразки (переродження виразки в рака) відмічається шлунковий дискомфорт після їжі, стійке похудание, невмотивована слабість, поганий апетит, прогресуюче зниження кислотності шлункового соку, виявлення в шлунковому соку молочної кислоти, поява болів в області шлунка, не пов'язані з їдою.

При виразковій кровотечі спостерігається кривава (чорна) рвонц чорний стілець, спрага, сухість у роту, головокружіння, різка слабоеiu, шум в голові, вухах, холодний піт, зниження ПЕКЛО, частий пульс.

При перфорації виникають раптові, «кинджальні» болі в ак- воте, нудота, багаторазова, не приносяча полегшення блювота, ялини бость, спрага, гикавка. Стан хворого прогресивний ухудшлеич, обличчя бліде, риси обличчя загострена, мова суха, пульс ниткоподібний, живіт роздутий, гази не відходять.

При пенетрації (проникнення виразки до сусіднього органу - жсяч» ний пузир, сальник, печінка, поперечну ободочную кишку, полям лудочную залозу) з'являються постійні, не пов'язані з їдою, болі в подложечной області з иррадиацией в праве подроби рье, ліву подреберье, спину. Умовою пенетрації є «приПЙЯ ивание» шлунка в місці виразкового дефекту до сусіднього органу нсл«ДМ¦ ствие перигастрита. У аналізі кровй при пенетрації отмечигГМ прискорення СОЕ; лейкоцитоз.

Стеноз сторожа характеризується відчуттям тягаря, пер» повнення шлунка після їжі; блювотою з'їденою напередодні пишемо, ryi лим вмістом; похудание; шум «плескоту» в шлунку.

Сестринський діагноз: біль в області шлунка, пов'язаний з їдою; печія; нудота; блювота; відрижка кислим; замки; похуламЩ

Відхід і лікування. Медична сестра забезпечує: чітке і ж* тимчасове виконання призначень лікаря; підготовку хворих до до> полнительним досліджень (ФГС, рентгенологическое, УЗИ і up своєчасний прийом хворими лікарських препаратон і ім'я* ление побічних ефектів їх дії; контроль передач продутий»

і i гания від родичів; контроль ПЕКЛО, ЧДД, пульсу, маси тіла, - i м; проведення фракційного дослідження шлункового місти- 11>; підготовку до УЗИ шлунка, ФГС, іншу лабораторну иссле- яшмниям; проведення ЛФК; надання допомоги хворому при жолуді шо-кишковій кровотечі. Також вона проводить: бесіди з Гм і. мими і їх родичами про необхідність систематичного Щшсма лікарських препаратів, про значення дотримання режиму і иния, про необхідність виключення шкідливих звичок; навчання Ги i nих правильному прийому лікарських препаратів.

к-чение хворих виразковою хворобою звичайно проводиться в усло- ш 1\ з гационара індивідуально, комплексно з урахуванням фази виразкового Щріпссса і включає режим, диетотерапию, фитотерапию, фармако- н Iпию, физиолечение. Направлене воно на відновлення рівновазі між чинниками агресії і захисту слизової оболонки і її «иг- оГжости до регенерації. При гострій течії і загостренні хро- ИИ'¦ i кой виразкової хвороби призначається постільний режим до вірша- ини (дзиготіти. Потім на 2-3 тижні призначається режим полупостельний. ¦н1 нмм призначається дієта № 1а, 16, 1 (механічно і хімічно urn інакша, їда 5-6 разів в доби, дробове живлення, малі Цм¦ i і і мі). Лікування проводиться індивідуально, комплексно з уче- Hiv ф I пі виразкового процесу і включає фитотерапию, фармакоте- рми физиолечение.

Фитотерапия передбачає прийом настоїв і відварів рослин m анидним дією - кипрея, подорожника, чаги, капуста, Main п ip.; регенераторів і активаторов загоєння - алое, обліпи- 1м і робоя, толокнянки і інш.; що активують секрецію - аира бо- MlMoiro, материнки, м'яти, ромашки, споришу, лопух, лука, часнику, з1 inки, ревеню, калини, агрусу. '1нову медикаментозного лікування складають кошти, знижую- рсцию шлункового соку, захищаючі слизову гастроду- до¦1м I н. ний зони, нормализующие моторику шлунково-кишкового (ЙМтп і сприяючі загоєнню виразки. З цією метою можуть бути - - і ни: антисекреторні кошти (метацин, гастроцепин); бло- < -«->! Н, -рецепторов гистамина (циметидин, гистодил, ранитидин, ¦їм< і П1н); блокатори протонного насоса, перешкоджаючі гипер- і¦«¦м hi соляної кислоти (омепразол, ланзопразол). Також назнача- мЬн шпопротектори, що захищають слизову шлунка шляхом обра- *> 4*i н ч на поверхні виразкового дефекту плівки (сукральфат, і«>< h i, вісмуту нітрат основний); антациди і адсорбенти, зв'язуючі соляну кислоту в нерозчинні неактивні комплск си (алмагель, фосфолюгель, маалокс, гастрогель, викалин, викаир). антихеликобактерние препарати (де-нол,, еритромицин, метрони; м злий, фуразолидон); кошти, стимулюючі загоєння виразки (мс тацил, солкосерил, облепиховое мале); кошти, нормализующие моторику шлунково-кишкового тракту і що знімають біль (галидор, церукал, но-шпа, папаверин).

Хворим призначаються физиопроцедури: електросон, амплипульстс- рапия, електрофорез лікарських речовин, ультразвук, диадинамо терапія, мікрохвильова терапія, магнитотерапия, УФО, питне лікування мінеральними водами (гидрокарбонатние, сульфатние, хло ридние), грязелікування, озокеритові і парафінові аплікації, хлоридние, родоновие, вуглекислі, кисневі, йодобромние хан* ни, масаж, лазеротерапия, баротерапія.

Санаторно-курортне лікування проводиться в місцевих санаторії* або на курортах з питними мінеральними водами.

Розвиток ускладнень при виразковій хворобі вимагає проведенні спеціальних заходів. При виразковій кровотечі медицини ской сестрою проводяться невідкладні заходи щодо зупинки крф вотечения, при перфорації - хворий терміново переводиться в хирур гическое відділення для оперативного лікування, при рубцовом стсно і сторожа і малигнизації виразки також потрібно хірургічне втручання.

Переглядів: 177 | Додав: АДМІН | Теги: ВИРАЗКОВА ХВОРОБА ШЛУНКА І ДВЕНАДЦА | Рейтинг: 0.0/0