medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Виразкова хвороба шлунка або двенадцатиперстной кишки
Виразкова хвороба шлунка або двенадцатиперстной кишки
Виразкова хвороба шлунка або двенадцатиперстной кишки - це хронічне захворювання, характерною ознакою якого є утворення в період загострення виразок в області травного тракту. Основним етиологическим чинником є инфекцияHelicobacter pilori. Велику роль в формуванні патології грають психосоциальние чинники (стреси, психотравми, конфлікти в сім'ї і школі), токсико-алергічні чинники (частий прийом ліків, токсикомания, куріння, харчова і лікарська алергія), спадково-конституційні чинники (генетична схильність, астенічна статура).

Патогенез. Порушення рівноваги між чинниками агресії (соляною кислотою, жовччю, пепсіном, нікотином, НПВС) і чинниками захисту слизового шлунка і двенадцатиперстной кишки (слизовим бар'єром, що складається з трьох шарів захисту - шара слизу і бікарбонатів, шара епителиальних кліток, продуцирующих бікарбонати і слизи). Класифікація по локалізації: шлунок, цибулина двенадцатиперстной кишки, змішана локалізація; по фазі: загострення, неповна клінічна ремісія, клінічна ремісія за формою: ускладнена, неускладнена (кровотеча, перфорація, пенетрация, стеноз сторожа); за течією: уперше виявлена, часто рецидивирующая менше за 3 років, рідко рецидивирующая більше за 3 років; по характеру кислотообразующей функції: із збереженою функцією, з підвищеною функцією, із зниженою функцією. Клинико-ендоскопическая стадія: свіжа виразка, початок епителизації виразкового дефекту, загоєння виразкового дефекту слизової оболонки при дуодените, що зберігся, клинико-ендоскопическая ремісія.

Клініка. Біль стійкого і наполегливого характеру, що локалізується в епигастральной або пилородуоденальной зоні. Ритм болів у дітей старшого віку: голод - біль - їда - полегшення - голод. Характерно поява нічних болів, болів в ранні ранкові години. Течія виразкової хвороби може бути латентною, і протягом тривалого часу діти не пред'являють жалоб на біль в животі, зрідка спостерігаються нудота, блювота, відрижка, почуття швидкого насичення, тягар в животі. Астеновегетативний синдром виявляється порушенням сну, емоційною лабильностью, дратівливістю, артеріальною гипотензией, порушенням апетиту.

Діагностика. На основі анамнезу, клінічних і лабораторних даних, при фиброгастродуоденоскопії з биопсией можна виявити виразку. Проводять тести на визначення Helicobacter pilori. Це иммуноферментная диагностика, визначення антитіл в крові, сечі, слині, мікроскопія мазків - відбитків слизової шлунка. Рентгенологическое дослідження застосовується у випадках, коли є підозра на аномальну будову органів верхнього травного тракту.

1. Прямі ознаки - ніша, конвергенція складок.

2. Непрямі - гиперсекреция натщесерце, деформація цибулини, пилородуоденоспазм, спастическая перистальтика.

Диференціальний диагнозпроводится з хронічним гастритом, гастродуоденитом, грижею пищеводного отвору діафрагми, патологією жовчних шляхів.

Лікування. Постільний режим, дієта № 1а, № 1б, потім № 1.

Лікування направлене:

1) на придушення агресивних властивостей шлункового соку. Застосовують селективние блокатори М1-холинорецептори: гастроцепин, пирензепин; блокатори Н2-гистаминових рецепторов: ранитидин, фамотидин; антациди: альмагель, фосфалюгель, гастрогель;

2) на підвищення захисного шара слизової оболонки. Призначають цитопротектори: препарати вісмуту, цитотек, сукралфат;

3) на нейрогуморальную регуляцию. Показані психотропні препарати, блокатори дофаминових рецепторов.

Крім того, назнаяаются антибактерійні і антипротозойние препарати; фізіотерапія (КВЧ, магніто і лазеротерапия, гипербарическая оксигенация).

Схеми лікування антихеликобактерной терапії дітям до 5 років не призначають. Терапія першої лінії при уперше виявленій інфекції: діти до 7 років: де-нол (120 мг 2 рази в день) + метронидазол (250 мг 2 рази в день) + амоксациллин (500 мг 2 рази в день). Для дітей старше за 7 років: де-нол (240 мг 2 рази в день) + метронидазол (500 мг 2 рази в день) + амоксациллин (1000 мг 2 рази в день). Контроль якості ерадикації через 6 місяців за допомогою ендоскопических методик.

Терапія другої лінії (при відсутності ерадикації або рецидированії виразкової хвороби): діти до 7 років: де-нол (120 мг 2 рази в день) + метронидазол (250 мг 2 рази в день) + амоксациллин (500 мг 2 рази в день) + ранитидин (150 мг 2 рази в день). Для дітей старше за 7 років: де-нол (240 мг 2 рази в день) + метронидазол (500 мг 2 рази в день) + амоксациллин (1000 мг 2 рази в день) + омепразол (10 мг 2 рази в день).

Гастрит.

Гострий гастрит- гостре запалення слизової оболонки шлунка, зумовлене впливом сильного подразника, що поступає (що поступив) в порожнину шлунка.

Переглядів: 161 | Додав: АДМІН | Теги: Виразкова хвороба шлунка або двенад | Рейтинг: 0.0/0