medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Виразка шлунка і двенадцатиперстной кишки
Виразка шлунка і двенадцатиперстной кишки
У немолодому і старечому віці виразка шлунка зустрічається в 3 рази частіше, ніж виразка 12-перстной кишки.

Класичні симптоми: болевой синдром (болю в епигастрії через 30-60 мін. після їди при локалізації виразки в шлунку; через 2-4 години, «голодні» і нічні болі - при локалізації в 12-перстной кишці), диспептический синдром. Об'єктивно: мова обкладена, живіт при пальпації м'який, хворобливий в епигастральной області. Додаткові методи обстеження: - ФГДС; рентгенологическое обстеження.

Особливості течії виразки желудкав немолодому і старечому віці:

- Інтенсивність болю знижується.

- Сезонність обострений не виявляється.

- Періоди загострення більш тривалі, шлункова секреція знижена.

- Захворювання в основному має прогресуючу течію: рецидиви, нерідко безперервні і тривалі, супроводяться стійким болевим синдромом, наявністю тривале незаживающих виразок, розвитком ускладнень (пенетрация, кровотеча, малигнизация і інш.).

Особливості течії виразки двенадцатиперстной кишкив немолодому і старечому віці:

- У хворих, що мають дуоденальную виразку, виниклу у віці старше за 60 років, клінічна картина носить стертий характер, і виразка, як правило, виявляється випадково при рентгенологическом або ендоскопическом дослідженні. Такі виразки нерідко маніфестуються кровотечею.

- Секреторна функція шлунка при виразці з дуоденальной локалізацією не знижується або знижується трохи.

Лечениеязви шлунка і 12-перстной кишки у людей немолодого і старечого віку має ряд особливостей:

найважливішими елементами противоязвенного лікування цієї вікової групи хворих, крім медикаментозного, є раціональний режим, лікувальне живлення, психотерапевтичний вплив, фізіотерапія, ЛФК, санаторно-курортне лікування;

в комплекс призначень включаються препарати, поліпшуючі кровообіг - трентал, курантил; анаболические стероиди, вітаміни групи В, а також гипербарическая оксигенация.

У іншому лікування не відрізняється від комплексної терапії цього захворювання у людей молодого і середнього віку: при обнаруженииHelicobacter pyloriпроводится антихеликобактерная терапія.

Якщо виразка не асоційована сHelicobacter pylori, проводиться толькоантисекреторная терапія:

- препарати ранитидин (ранисан) або фамотидин (фамоцид) - блокатори Н2-гистаминових рецепторов (препарати, переважні виробіток соляної кислоти);

- блокатори протонного насоса в стандартних дозах (омепразол, лансопразол);

- антациди, що обволікають, терпкі кошти всередину (альмагель, вентер);

- для купирования болів: 0,1%-ний розчин атропина сульфату або 0,2%-ний розчин платифиллина;

- відвари трав (ромашка, трилистник, звіробій, м'ята) у вигляді зборів перед їжею.

Виразкова поразка шлунка у немолодих пацієнтів досить часто буває пов'язано з прийомом нестероидних противовоспалительних коштів (НПВС). Якщо пацієнт тривалий час приймає ацетилсалициловую кислоту, кетопрофен, индометацин і інші НПВС з приводу остеоартроза, невралгій і миалгий, остеохондроза хребта, у них високий ризик розвитку виразок. Гастродуоденальние виразки такого генеза часто бувають гострими, множинними і виявляються клінічно раптовими шлунково-кишковими кровотечами (мелена або блювота «кавовою гущею»).

Для попередження розвитку гастродуоденальних виразкових поразок при застосуванні НПВС хворим немолодого віку показаний прийом омепразола або фамотидина, а також ретельний облік свідчень і протипоказань до призначення даних лікарських препаратів.

Хронічний гепатит

У людей старших вікових груп хронічний гепатит зустрічається часто, виникаючи, як правило, в зрілому або середньому віці, і може виявлятися активної або персистирующей формами.

Клінічна картина, діагноз.

Активний хронічний гепатиту людей старшого віку протікає більш важко, ніж у молодих людей, супроводиться значними порушеннями функції печінки і в 10% випадків переходить в цироз печінки.

Течениехронического персистирующего гепатитау немолодих і старих людей більш доброякісне, з тривалим періодом ремісії. Загострення часто розвивається після порушення дієти, переїдення, вживання алкоголю. При цьому розвивається загальна слабість, швидка стомлюваність, знижується апетит, з'являються здуття живота, нудота, відрижка і болі в правому подреберье.

Диагностикане має вікових відмінностей і базується на даних біохімічних досліджень (зниження загальної кількості білка, підвищення рівня билирубина в крові, підвищення активності ферментів крові - АлАТ, АсАТ і інш.), а також на результатах гістологічного дослідження биоптатов печінки.

Лечениене має вікових відмінностей, проводиться по звичайній схемі:

- сувора дієта з виключенням жирного, смаженого, гострого; виключається вживання алкоголю і лікарських препаратів, що надає токсичну дію на клітки печінки: салицилатов, барбитуратов, липотропних коштів.

- при хронічному вірусному гепатиті призначаються интерферони;

- при аутоиммунном - преднизолон;

- при алкогольному - повна відмова від алкоголю + гепатопротектори (ессенциале).

Переглядів: 153 | Додав: АДМІН | Теги: Виразка шлунка і двенадцатиперстной | Рейтинг: 0.0/0