medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Умови і образ життя
Умови і образ життя
Таким чином, стає зрозуміло, що хвороби сучасної людини зумовлені, передусім, його образом життя і повсякденною поведінкою. У цей час здоровий образ життя розглядається як основа профілактики захворювань. Це підтверджується, наприклад, тим, що в США зниження показників дитячої смертності на 80% і смертність всього населення на 94%, збільшення очікуваної середньої тривалості життя на 85% зв'язують не з успіхами медицини, а з поліпшенням умов життя і труда і раціоналізацією образу життя населення. Разом з тим в нашій країні 78% чоловіків і 52% жінок ведуть нездоровий образ життя.

У визначенні поняття здорового образу життя необхідно враховувати два основних чинники - генетичну природу даної людини і її відповідність конкретним умовам життєдіяльності.

Здоровий образ життя- є спосіб життєдіяльності, відповідний генетично зумовленим типологічним особливостям даної людини, конкретним умовам життя і направлений на формування, збереження і зміцнення здоров'я і на повноцінне виконання людиною його соціально-біологічних функцій.

У приведеному визначенні здорового образу життя акцент робиться на індивідуалізацію самого поняття, тобто здорових образів життя повинне бути стільки, скільки існує людей. У визначенні здорового образу життя для кожної людини необхідно враховувати як його типологічні особливості (тип вищої нервової діяльності, морфофункциональний тип, переважаючий механізм вегетативної регуляції і т. д.), так і віково-статеву приналежність і соціальну обстановку, в якій він живе (сімейний стан, професію, традиції, умови труда, матеріальне забезпечення, побут і т. д.). Важливе місце в початкових посилках повинні займати особово-мотивационние особливості даної людини, його життєві орієнтири, які самі по собі можуть бути серйозним стимулом до здорового образу життя і до формування його змісту і особливостей.

У основі формування здорового образу життя лежить ряд ключових положень:

Активним носієм здорового образу життя є конкретна людина як суб'єкт і об'єкт своєї життєдіяльності і соціального статусу.

У реалізації здорового образу життя людина виступає в єдності своїх біологічного і соціального початків.

У основі формування здорового образу життя лежить особово-мотивационная установка людини на втілення своїх соціальних, фізичних, інтелектуальних і психічних можливостей і здібностей.

Здоровий образ життя є найбільш ефективним засобом і методом забезпечення здоров'я, первинної профілактики хвороб і задоволення життєво важливої потреби в здоров'ї.

Досить часто, на жаль, розглядається і пропонується можливість збереження і зміцнення здоров'я за рахунок використання якого-небудь засобу, що володіє чудодійними властивостями (рухова активність того або інакшого вигляду, харчові добавки, психотренинг, очищення організму і т. п.). Очевидно, що прагнення до досягнення здоров'я за рахунок якого-небудь одного засобу принципово неправильне, оскільки будь-яка з "панацеї", що пропонується не в змозі охопити все різноманіття функціональних систем, що формують організм людини, і зв'язків самої людини з природою - всього того, що в кінцевому результаті визначає гармоничность його життєдіяльності і здоров'я.

По Е. Н. Вайнеру структура здорового образу життя повинна включати наступні чинники: оптимальний руховий режим, раціональне живлення, раціональний режим життя, психофізіологічну регуляцию, психосексуальную і статеву культуру, тренування імунітету і загартування, відсутність шкідливих звичок і валеологическое освіта.

Нова парадигма здоров'я чітко і конструктивно визначена академіком Н. М. Амосовим: "Щоб стати здоровим, потрібні власні зусилля, постійні і значні. Замінити їх нічим не можна".

Здоровий образ життя як система складається з трьох основних взаємопов'язаних і взаємозамінних елементів, трьох культур: культури живлення, культури руху і культур емоцій.

Культура живлення. У здоровому образі життя живлення є таким, що визначає, системообразующим, оскільки впливає позитивний чином на рухову активність і на емоційну стійкість. При правильному живленні їжа найкращим образом відповідає природним технологіям засвоєння харчових речовин, що виробилися в ході еволюції.

Культура руху. Оздоровчим ефектом володіють аеробний фізичні вправи (ходьба, біг трусцой, плавання, катання на лижах, робота на садово-огородном дільниці і т. д.) в природних умовах. Вони включають в себе сонячні і повітряні ванни, що очищають і загартовуючі водні процедури.

Культура емоцій. Негативні емоції (заздрість, гнів, страх і інш.) володіють величезною руйнівною силою, позитивні емоції (сміх, радість, почуття вдячності і т. д.) зберігають здоров'я, сприяють успіху.

Формування здорового образу життя являє собою виключно тривалий процес і може продовжуватися все життя. Зворотний зв'язок від наступаючих в організмі внаслідок проходження здоровому образу життя змін спрацьовує не відразу, позитивний ефект переходу на раціональний образ життя іноді відстрочений на роки. Тому, на жаль, досить часто люди лише "пробують" сам перехід, але, не отримавши швидкого результату, повертаються до колишнього образу життя. У цьому немає нічого дивного. Оскільки здоровий образ життя передбачає відмову від тих, що багатьох стали звичними приємних умов життєдіяльності (переїдення, комфорт, алкоголь і інш.) і, навпаки, - постійні і регулярні важкі для неадаптованої до них людини навантаження і сувору регламентацію образу життя. У перший період переходу до здорового образу життя особливо важливо підтримати людину в його прагненні, забезпечити необхідними консультаціями, вказувати на позитивні зміни в стані його здоров'я, в функціональних показниках і т. п.

У цей час спостерігається парадокс: при абсолютно позитивному відношенні до чинників здорового образу життя, особливо відносно живлення і рухового режиму, в реальності їх використовують лише 10%-15% опитаних. Це відбувається не через відсутність валеологической письменності, а через низьку активність особистості, поведенческой пасивності.

Таким чином, здоровий образ життя повинен цілеспрямовано і постійно формуватися протягом життя людини, а не залежати від обставин і життєвих ситуацій.

Ефективність здорового образу життя для даної людини можна визначити по ряду биосоциальних критеріїв, що включають:

оцінку морфофункциональних показників здоров'я: рівень фізичного розвитку, рівень фізичної підготовленості, рівень адаптивних можливостей людини;

оцінку стану імунітету: кількість простудних і інфекційних захворювань протягом певного періоду;

оцінку адаптації до соціально-економічних умов життя (з урахуванням ефективності професійної діяльності, успішної діяльності і її "фізіологічної вартості" і психофізіологічних особливостей); активність виконання сімейно-побутових обов'язків; широти і вияв соціальних і особових інтересів;

оцінку рівня валеологической письменності, в тому числі міра сформированности установки на здоровий образ життя (психологічний аспект); рівень валеологических знань (педагогічний аспект); рівень засвоєння практичних знань і навиків, пов'язаних з підтримкою і зміцненням здоров'я (медико-фізіологічний і психолого-педагогічний аспекти); уміння самостійно побудувати індивідуальну програму здоров'я і здорового образу життя.

Питання для самоконтроля

Переглядів: 177 | Додав: АДМІН | Теги: Умови і образ життя | Рейтинг: 0.0/0