medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Суть ЗСЖ людини і умови його формування
Суть ЗСЖ людини і умови його формування
Спосіб життя людини є чинником, який на 50% зумовлює його здоров'я. Спосіб життя - це звички, вироблені роками.

Він залежить від:

- установок;

- характеру;

- позиції свідомості

Він витікає з позиції «Я» і світогляди індивіда. Яка людина, така і спосіб життя. У способі життя закладені традиції сім'ї, народу. На думку І. Гундарова, спосіб життя - це «зліпок» соціальних, психологічних і інших відносин, які панують в суспільстві.

Сучасна людина досить обізнана, що шкідливо, що корисно, які існують хворобі і як їх лікувати, але абсолютно не володіє знаннями в питаннях як бути здоровим.

У цьому питанні одних знань недостатньо, необхідні переконаність, досягнення і напрацювання, яке увійде в культуру, побут, звичаї людей. Якщо раніше наші предки жили в тісному спілкуванні з природою, працювали синхронно з природними ритмами, по них будували свій режим життя, то зараз люди живуть в ритмі виробничого процесу. Цей ритм і напрацювання цивілізації сприяють зниженню адаптационних можливостей людини, погіршують можливості його функціональних систем і загалом примушують забути, що людина - частина природи.

Саме валеология покликана забезпечити виживання людини в реальних умовах світу, яка змінюється і ускладнюється. Саме ця наука своєю метою вважає створення спеціальних програм, систем навчання для вибору такого способу життя, який би вів до профілактики численних захворювань, що підстерігають сучасну людину в його бутті в створеному ним самим світі.

Спосіб життя - биосоциальная категорія, яка інтегрує уявлення про певний тип життя людини і характеризується його трудовою діяльністю, побутом, формою задоволення матеріальних і духовних потреб, правилами індивідуальної і соціальної поведінки.

Спосіб життя в значній мірі зумовлений соціальними і екологічними умовами, а також від мотивів діяльності людини, особливостей його психіки і функціональних можливостей організму.

Спосіб життя включає три категорії:

- рівень життя;

- якість життя;

- стиль життя

Рівень життя- це економічна категорія, яка відображає міру задоволення матеріальних, духовних і культурних потреб людини.

Якість життя- це соціальна категорія, освітлююча міру комфорту в задоволенні людських потреб.

Стиль жизнихарактеризует поведенческие особливості життя людини, тобто ту модель. яка відображає психологію і психофізіологію особистості (соціально-психологічні категорії).

З визначень слідує, що стиль життя є таким, що визначає.

Найбільш повно взаємозв'язок між способом і здоров'ям виражається в понятті «Здоровий спосіб життя».

Здоровий спосіб життя об'єднує все, що сприяє виконанню людиною професійних, суспільних і (побутових) життєвих функцій в оптимальних для здоров'я умовах і виражає орієнтацію діяльності особистості в напрямі формування, збереження і посилення свого здоров'я. Таким чином, в основі ЗСЖ лежать соціальні і біологічні принципи.

До біологічних принципів відносяться такі:

- спосіб життя повинен створюватися відповідно до віку;

- спосіб життя повинен забезпечуватися енергетично;

- спосіб життя повинен бути таким, що посилює;

- спосіб життя бути ритмічним;

- спосіб життя бути не напруженим.

До соціальних принципів відносяться наступні:

- спосіб життя повинен бути естетичним;

- спосіб життя моральним;

- спосіб життя вольовим.

Здоровий спосіб життя - це такий стиль існування, при якому, через застосування певних методів впливу на організм і його оточення, рівень життєдіяльності організму стає оптимальним, поступово удосконалюється, використання потенціалу організму відбувається без пошкоджень, причому активність організму і його можливості зберігаються до глибокої старості (Бобріцина).

Спосіб життя - це режим, ритм, темп життя, особливості роботи, відпочинку, спілкування.

Переглядів: 172 | Додав: АДМІН | Теги: Суть ЗСЖ людини і умови його формув | Рейтинг: 0.0/0