medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Статеві аспекти
Статеві аспекти
У процесі еволюції тваринного світу переважна частьегопредставителей придбала відмінності статевого диморфізму, що характеризується жіночими і чоловічими началами. Передбачається, що в цьому укладається найважливіша біологічна передумова самої еволюції.

Дійсно, наявність однієї підлоги означає консерватизм, самоповторение, відсутність прогресу, що найкраще підтверджується прикладами одностатевих видів, що розмножуються партеногенезом, або штучним клонуванням тваринних організмів - в обох випадках мова йде про ідеальне дублювання особнів. Відсутність розвитку тваринного вигляду робить його заложником навколишнього середовища, зміни якої можуть виявитися згубними для не маючих відповідних механізмів адаптації організмів. Ось чому наявність двох полови потрібно розглядати як можливість природи у вічній єдності і боротьбі протилежностей досягнути вищої гармонії. Кожний особень і кожна його система в принципі орієнтовані на забезпечення самостійності їх існування. І тільки одна система органів - статева - для своєї реалізації, тобто відтворення потомства, вимагає партнера протилежної підлоги. У біології такий пошук відбувається в формі боротьби, відміченій навіть на рівні найпростіших організмів.

Ділення на два підлоги і участь особнів обох полови у відтворенні потомства створює гнучку систему пристосування, засновану не тільки на множенні успадкованих якостей кожної з особнів, але і на значному збільшенні кількості можливих варіантів, комбінацій ознак, що є у батьківських особнів. Разом з тим, статевий диморфізм зумовлює фундаментальне розділення функцій між підлогами, яке також закріплене генетично і передається потомству. При цьому самиці забезпечують необхідну кількість потомства і стабільність видових якостей незалежно від умов існування. Кожна з самиць за своє життя здатна відтворити певну кількість дочірніх особнів, однак для вигляду важливо, щоб кожна з самиць не тільки гранично повно використала свої репродуктивние можливості, але при цьому не була біологічно чутливою до умов, що змінюються, тобто забезпечувала потомству життєздатність і консерватизм, властива даному вигляду.

Інакші вимоги пред'являються самцям. З точки зору репродуктивной, один самець може запліднити безліч самиць, і треба було б чекати, що в межах даного вигляду жіночих особнів повинне бути багато разів більше, ніж чоловічих. Однак насправді це не так, і самців виявляється майже стільки ж, що і самиць. Чому ж природа йде на подібну, здавалося б, не властиву їй марнотратство?

Вибір статевого партнера в біології здійснюють самиці по критеріях життєздатності: здоров'я, сили, краси - саме ці характеристики є чинниками якісного вдосконалення потомства. Однак умови життєдіяльності вигляду міняються, тому природа закодувала частину механізмів адаптації в фізіологічних особливостях самців, зробивши їх повишенно чутливими до що змінюється умовам зовнішньої середи. При цьому виживає лише частина чоловічих особнів, але зате що володіє якостями, необхідними для життя в нових умовах. Ось ети-то нові адаптационние якості і передаються через самицю потомству, оскільки в нових умовах багато які самці гинуть, і самиця повинна злучатися з тими, що вижили, сприяючи поширенню нового генетичного матеріалу на весь вигляд. Таким чином, в біології самці є носіями якостей майбутнього, тобто головним чинником самої біологічної еволюції.

Адаптація до змінних умов середи вимагає від чоловічих особнів разносторонности, що забезпечує чітке реагування на подібні зміни. Однак така разносторонность не є гарантією виживання для кожного самця, оскільки носії шкідливих або безперспективних якостей в еволюції гинуть або дають нечисленне потомство, так що наступному виводку від самців, що вижили передаються лише цінні для нових умов властивості. Таким чином, чоловічі особні - це авангард, який, наступаючи широким фронтом, шукає для вигляду найбільш сприятливі шляхи розвитку. Сама ж широта пошуку забезпечується тією обставиною, що в одних умовах, що змінилися можуть вижити одні самці, в інших - інші і т. д. Ось чому при виникненні певних нових умов виживає лише частина самців, а інші або гинуть, або не дають потомства, або потомство, що з'явилося виявляється нечисленним. Ця обставина пояснює більш високу смертність чоловічих особнів в порівнянні з жіночими. Причому, така особливість властива практично всім віковим періодам розвитку особнів до настання клімактеричного періоду. Показово в цьому відношенні, що при несприятливих умовах більш чутливими і більш пораненими виявляються Y-хромосоми.

У людини підлога закладається вже в перші тижні внутриутробного періоду, і на восьмому тижні, коли плід важить усього лише біля чотирьох грамів, у нього починають формуватися статеві органи. Останні переважно і визначають зовнішні відмінності хлопчиків і дівчинок в перші роки життя, хоч рік від року статеві відмінності стають все більш вираженими. Рішуче ж розділення між підлогами відбувається у віці статевого дозрівання, коли особливості розвитку організму починають визначатися багато в чому статевими гормонами. Останні і спричиняють появу властивих даній підлозі ознак, причому не тільки морфологічних, але і характеру обміну речовин, психологічних і т. д. У основі анатомо-фізіологічних відмінностей полови лежить різне співвідношення жіночих (естрогенов) і чоловічих (андрогенов) статевих гормонів.

Переважання естрогенов зумовлює появу тих структурно-функціональних характеристик, які і визначають реалізацію жінкою обох специфічних для неї біологічних функцій:

репродуктивной - широкий таз, статеві органи надійно захищені кістковими і мишечними тканинами, короткі кінцівки, в головному мозку є центри, регулюючі процеси овуляція, і т. д.; високі спритність рук, швидкість сприйняття, рахунок, пам'ять, побіжність мови і інші мовні навики;

збереження вигляду - висока стійкість до дії несприятливих чинників (кровопотеря, гипоксия, переохолодження, фізичне стомлення, недосипання, психологічна стійкість і т. д.).

Переважання андрогенов веде до появи у чоловічих особнів якостей, обеспечивающихадаптацию до змінних умов життя:

- чоловічий організм міцніше, вище, важче, кінцівки довше, тулуб коротше, швидкість реакції вище, швидкість і координація рухів більш досконалі, краще розуміння механічних відносин, більш виражені орієнтація в просторі і математичні міркування;

- велика життєва нестійкість і більш чутлива реакція на умови життя, що змінилися, менша стійкість до голоду, холоду, кровопотере, болю і т. д. Ті, що Змінилися в процесі становлення цивілізації вимоги до людини привели до того, що у нього в набагато більшій мірі зросли вимоги до психологічної стійкості, чим до фізичних кондицій: якщо раніше чоловік повинен був доводити свою перевагу за рахунок рухових здібностей (сили, витривалості, спритності і т. д.), те тепер на перший план висунулися інтелектуальні, релігійні, етичні і інші передумови. Соціалізація людини йде так швидко, що відповідні перебудови в биосоциальной суті чоловіка просто не встигли статися, тому при зростаючих вимогах до психіки знизилися запити на реалізацію фізичних кондицій. Звідси стає зрозумілим, чому сучасні чоловіки частіше вплутуються в конфлікти і більш агресивні.

Якщо спробувати намалювати психологічні портрети полови, то, видимо, вони будуть виглядати таким чином:

жінка: м'якість, терпіння, очікування захисту, емоційність, мрійність, покірність; жінка міцніше стоїть на землі, їй не треба постійно приголомшувати навколишніх уявними подвигами, вона чекає визнання своєї краси і привабливості;

чоловік: діловитість, рассудочность, напористість, авторитарность, прагнення до самоствердження; чоловік прагне до постійної боротьби, шукає визнання своєї сили, виключності можливостей.

Зрозуміло, розвиток цивілізації, зміни соціальних інститутів в деяких відносинах змістили уявлення, що устоялися про психофізіологічні особливості полови. Зокрема, простежується певна тенденція до зміщення статевих характеристик, яку можна визначити як мускулинизацию жінок і феминизацию чоловіків.

Якщо вийти з особливостей вікового розвитку полови, то слід би чекати, що чоловіки повинні жити довше за жінок. Дійсно, чоловіки народжуються на 3-4 тижні пізніше, ходити і говорити починають пізнє, статева зрілість у них наступає лише через 1-2 роки після жінок, репродуктивний період у чоловіків на 10-15 років довше, формування скелета завершується в 22-25 років в порівнянні з 20-22 роками у жінок і т. д. Однак насправді коефіцієнт смертності у чоловіків в 2-2,5 рази вище, а тривалість життя, як правило, нижче, чим у жінок, - остання обставина є общебиологической закономірністю. Чим же зумовлена подібна суперечність? Передбачається, що основне значення тут грає більший розкид індивідуальних якостей у чоловіків. З одного боку, які умови ні виникали б, певна частина чоловічих особнів зможе до них пристосуватися. Однак, з іншого боку, інші особні (а їх в даних умовах виявляється більшість) виявляються менш життєздатними, що веде до їх більш високої захворюваності і смертності. Показово в цьому відношенні, що та частина чоловіків, яка виявилася більш адаптованою, відрізняється більш високою життєздатністю, навіть в порівнянні з жінками. Наприклад, в Закавказье з 15 довгожителів 110-140 років 14 - чоловіки!

Не викликає сумніви і помітну роль чоловічого статевого гормонатестостеронана більш високу чутливість чоловічого організму до певних чинників ризику. Так, саме з ним зв'язують велику уразливість чоловіків до сердечно-судинних захворювань (жіночий же статевий гормон - естроген - навпаки, захищає серце і судини), підвищення рівня «поганого» холестерину в крові, провокуючого розвитку атеросклерозу. Тестостерон робить чоловіків більш агресивними, примушує їх прагнути до першості, штовхає на небезпечний з точки зір здоров'я і життя дії і т. д. Природно, що всі вказані наслідки високого вмісту тестостерона в організмі чоловіків в тій або інакшій мірі скорочують його життя. Це пояснює і той факт, що після настання клімаксу у чоловіків тривалість життя, що прогнозується помітно зростає. Особливості ж співвідношення статевих гормонів зумовлюють кращу кровоснабжение і хорошу пам'ять і зір у жінок, чим у чоловіків. Разом з тим, загальна захворюваність у них вище, хоч «серйозних», безпосередньо загрожуючих життю хвороб у чоловіків, як правило більше.

Таким чином, статева приналежність повинна значною мірою накладати відбиток на образ життя людини. Однак в цьому питанні не можна бути абсолютно категоричним, протиставляючи жіночий і чоловічий організми, оскільки в кожному з них в тій або інакшій мірі присутні обидва початки. Мова йде про облік цих особливостей в пошуках тієї гармонії соціальних ролей чоловіка і жінки, які вони грають в суспільстві і в сім'ї. Навряд чи в обозримом майбутньому розвиток цивілізації і соціальних умов зможе нівелювати біологічні відмінності полови, що зумовлюють особливості їх реакції, поведінки, життєдіяльності і пр.

Переглядів: 183 | Додав: АДМІН | Теги: Статеві аспекти | Рейтинг: 0.0/0