medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Стан навколишнього середовища
Стан навколишнього середовища
З моменту своєї появи на Землі чоловік постійно стикається з необхідністю боротьби за життя, з несприятливими умовами природи, зі стихійними чинниками, з непередбачуваність навіть найближчого майбутнього.

До чинників зовнішньої середи, що впливають на організм, потрібно віднести: енергетичні впливи (включаючи фізичні поля), динамічний і хімічний характер атмосфери, водний компонент; фізичні, хімічні і механічні характеристики поверхні Землі, характер биосистем місцевості і їх ландшафтних поєднань; сбалансированность і стабільність кліматичних і пейзажних умов і ритму природних явищ і інш.

Значна залежність людини від природних чинників і їх непередбачуваність зумовили прагнення людини зробити себе більш захищеним, незалежним від мінливості природи, для чого він створював і винаходив всі нові, що полегшують його життя, все більш сприятливі умови існування і довершені знаряддя виробництва. Це забезпечило йому комфортну для підтримки життєдіяльність умови (одяг, житло, меблі і інш.) і дозволило отримувати вироби і продукти при менших витратах мишечного труда. При цьому запити людини постійно зростали, що вимагало розширення і інтенсифікацій виробництва. Однак в забезпеченні останнього людина у все меншій мірі застосовував свою м'язову енергію, але у все більшій мірі використав природні матеріали і джерела енергозабезпечення. Таке положення, з одного боку, забезпечувало людині можливість отримувати бажаний результат при менших витратах своєї енергії, але з іншою - давало побічний, часом очікуваний, часом непередбачуваний, несприятливий для його здоров'я ефект.

Ще в минулому віці Ф. Енгельс, відповідаючи на захоплення з приводу колосальних (за тим часом) темпів освоєння природи, застерігав не спокушатися такими перемогами, оскільки в кінцевому результаті це повинно привести до непоправних наслідків порушення того природного середовища, яке сформувало саму людину.

Навколишнє середовище з її фізичними, хімічними, кліматичними, біологічними і іншими параметрами, з точки зору еволюції біологічних видів, відносно консервативне. Її поступові (в масштабі життя поколінь тваринних організмів) зміни викликали відповідні адаптационние перебудови тваринних видів, сприяючи самій еволюції. Тобто остання сама по собі означала трансформацію біологічних видів відповідно до змін навколишнього середовища. Однак положення у все більшій мірі стало мінятися з моменту появи на Землі людини, який не сам став пристосовуватися до природи, а почав все активніше перетворювати природу «під себе». Цей процес носив цілеспрямований характер у вигляді створення нових водосховищ, поворотів рік назад, висадження нових лісових посадок, внесення в грунт штучно створених речовин і т. д. При цьому крім безпосередньо очікуваних ефектів виникали і опосередковані шкідливі наслідки: виснаження природних ресурсів, викид в атмосферу, в землю і воду все більшого об'єму відходів виробництва, створення штучних джерел радіоактивності, руйнування озонового шара... Особливу тривогу викликає та обставина, що природа - це ресурс, який виснажується, але не відновлюється.

Діяльність людини по перетворенню природи - цілеспрямованому і опосередкованому - привела до виникнення відносно нових для нього ж умов існування: так званої «другої природи», до якої відносяться всі зміни природного середовища, штучно викликані людьми і що характеризуються відсутністю системного самоподдержания, що тобто поступово руйнуються без підтримуючого впливу людини (лісопосадки, штучні водоймища, мегаполиси і інш.), і «третьої природи», до якої відноситься весь штучний світ, створений людиною і що не має речовинної-енергетичної аналогії в природній природі, системно чужий їй і без безперервного оновлення негайно початківець руйнуватися (асфальт, бетон, внутрішній простір приміщень, синтетика, культурно-архітектурна середа і інш.).

Основною властивістю живого є обмін речовин з навколишнім середовищем. Природно, що організм протягом многомиллионнолетней еволюції споживав, засвоював лише ті речовини, які є в природі. І якщо часом серед них попадалися шкідливі речовини, то, як правило, вони поступали в організм тільки через шлунково-кишковий тракт. На цей випадок в ньому в процесі филогенеза сформувався виключно ефективний механізм бар'єрів, починаючи від самого травного тракту і закінчуючи печінкою. У останні ж приблизно полстолетия помітним змінам зазнала до цього відносно консервативне повітряне середовище. Однак механізму нейтралізації шкідливої дії механічних і особливо хімічних речовин (що є результатом промислового виробництва, зростання автомобілебудування і разом з тим вирубки лісів і тотального потеплення на Землі), що містяться в повітрі в дихальному апараті людини природа не передбачила, оскільки в еволюції цих чинників просто не було. Саме тому, наприклад, як свідчить статистика, у великих промислових містах смертність від рака легкого майже в два разу перевищує ці дані для сільської місцевості. Більш того кожний третій чоловік у нас в країні протягом життя захворює раком (переважно - легких і дихальних шляхів), що можна зв'язати з поширенням куріння. Різко зросла захворюваність бронхітами, бронхіальною астмою, різного вигляду алергіями. Причому показово, що перебування протягом деякого часу вдалині від крупногогорода часто знімає клінічну картину такого захворювання.

Поява безлічі штучно синтезованих речовин, значна частина яких попадає в організм через шлунково-кишковий тракт, не зустрічає і тут серйозного опору з боку його бар'єрів - останні в процесі еволюції не мали контакту з подібними чинниками, тому і не виробили механізмів їх нейтралізації. Природно, що ці речовини (зокрема, пестициди, інсектициди, консерванти, білкові добавки, фармакологія, нитрити і багато що інше) в організмі вбудовуються в обмінні процеси, перекручуючи їх нормальну течію. У результаті у все більшій і загрозливій мірі людство зустрічається з порушеннями обміну речовин, алергіями і з виникненням нової, раніше не відомої патології.

У цей час можна говорити про певну картину специфічної для кожної місцевості патології, що складається, пов'язану не стільки з географічними і кліматичними умовами регіону (хоч і є захворювання, що мають ендемическое походження, - наприклад, захворювання щитовидної залози), скільки з переважаючими тут галузями виробництва. Так, в центрах металургії (Липецк, Магнітогорськ, Нижній Тагил) набагато вище захворюваність дихального апарату, алергіями, злоякісними хворобами. У деяких рисосеющих районах Краснодарського краю, де інтенсивно застосовуються пестициди, в окремі роки через поганий стан здоров'я не був покликаний в Армію жоден юнак. Внаслідок промислового освоєння Півночі катастрофічно мінялися середовище мешкання і умови життя населяючих його малих народів. Досить відмітити, що за останні десятиріччя було знищено до 20 млн. гектарів оленячих пасовищ. Саме зміною укладу життя, умов життєдіяльності, живлення північних народів пояснюють той факт, що середня тривалість їх життя становить 42-45 років - на 16-18 років менше, ніж у проживаючого тут же некореного населення. Однак порушення екології не носять лише локальний характер: повітряні потоки, кругообіг води в природі, океанські течії, транспортні перевезення, міграція тварин і т. д. додають багатьом змінам навколишнього середовища глобальний характер. Прикладами можуть служити озонові діри, ядерні випробування і т. д. Про це ж говорить і той факт, що в організмі пінгвінів, що мешкають в Антарктиді, і білих ведмедів - в Арктиці, віддалених від «цивілізованих» материків тисячами морських миль, виявлені сліди ДДТ - пестициду, що широко застосовувався в сільському господарстві ще в 50-60-х роках нашого сторіччя.

Весь світ з увагою і тривогою віднісся до Чорнобильської трагедії, наслідки якої, як вважають фахівці, людство буде випробовувати на собі, як мінімум, років 50-80. Наслідки ці багатогранні: і у вигляді появи дітей з фізичними і психічними порушеннями, і в дистрессе багатьох мільйонів що проживають в зонах впливу наслідків аварії на ЧАЕС людей, і в активній міграції людей із зміною укладу їх життя, і у виключенні з користування великих земельних площ... Що З'являються в засобах масової інформації дані об регулярно виникаючих в різних регіонах Землі аваріях на АЕС свідчать про постійний їх вплив на навколишнє людину середовище через порушення структури і руйнування структурних зв'язків биогеоценоза, через компенсаторние впливи на окремі види флори і фауни за рахунок інших видів, через створення структурних елементів, що раніше не існували і зв'язків біологічно активних синтетичних речовин і поява нових умов середи, до яких в організмі людини немає ефективних коштів адаптації або захисту, і т. д.

Виняткову небезпеку для людини представляє іонізуюче випромінювання від природних джерел, активність яких сама по собі зазнала певних змін внаслідок діяльності людини. Так, разом з тими, що добуваються з надр Землі корисними копалинами в біосферу попадає випромінювання радіонуклідів, зростає інфрачервоне випромінювання від продуктів згоряння органічного палива, з'являється шкідливе випромінювання в приміщеннях, побудованих з матеріалів, вмісних природні радіонукліди. Попередженням в цьому відношенні повинен бути і той факт, що вже на початок 80-х років в світі було накопичено ядерної зброї, по потужності достатнього для того, щоб знищити все живе на Землі 17 разів (хоч досить і одного). З початком випробування ядерної зброї біосфера у все більшій мірі забруднюється штучним радіаційним випромінюванням. Останнє створює так званий штучний радіаційний фон, який нашаровується на і без того збільшений природний фон радіації.

Збільшення викидів від технологічних процесів привело до того, що в атмосферне повітря стало поступати багато що представляють серйозну небезпеку для здоров'я канцерогенів, причому це торкається не тільки їх об'єму, але і кількості. У цей час серед кінцевих продуктів виробничої діяльності людини нараховується до 350 різних канцерогенів, кожний шостий з яких володіє особливо вираженими патогенними властивостями. До них потрібно додати і така ж дія іонізуючої радіації, великих доз ультрафіолетового опромінювання (зокрема, жорсткого сонячного опромінювання через так звані озонові діри), продуктів розпаду радіоактивних елементів і інш. Потрібно відмітити, що в нашій країні, з її незчисленними природними ресурсами мінералів, джерел сировини і енергії, технологічні процеси їх освоєння і переробки йдуть екстенсивним, надто малоефективним шляхом, здатним викликати низьким до. п. д. видобування корисних продуктів і як результат - великим об'ємом відходів.

Особливо важке положення складається у великих промислових центрах: 18% населення Росії в цей час проживає в містах, де забруднення перевищує санітарно гранично допустимі величини в 10 і більше за рази. Одним з наслідків цього потрібно вважати той факт, що в екологічно несприятливих районах країни 10-12% населення страждає психічними порушеннями, при тому, що середні значення цього показника в Російській Федерації становлять 4,5-5%.

Тривога фахівців, вчених і громадськість країни з приводу катастрофічних екологічних наслідків «освоєння» природа вся в більшій мірі акцентується на її наслідках для здоров'я людини. Не випадково тому піонер валеології И. И. Брехман при структуруванні екології виділив в ній специфічну для здоров'я гілку і додав цій класифікації наступний вигляд:

- валеоекология - наука про здоров'я біосфери, про нормальні взаємовідносини людини з навколишнім середовищем;

- малекология - наука про зміни, патологічні явища в біосфері;

- санекология - наука про шляхи і способи захисту, оздоровлення і корекцій несприятливих змін в біосфері.

У запропонованій І. І. Брехманом структурі екології простежується тісний взаємозв'язок вартих перед цією наукою проблем біосфери з проблемами здоров'я людини.

Таким чином, не викликає сумніву все зростаюча роль змін навколишнього людину середовища на його здоров'ї. Можливо, вихід можна шукати в розробці довготривалих державних соціально-економічних програм, в підвищенні культури і валеологической письменності населення і, передусім, керівників відомств і виробництва, у вихованні у людини почуття відповідальності за своє здоров'я і за здоров'я інших людей, за найближчі і віддалені наслідки нераціонального використання природних ресурсів для мешкаючих і подальших поколінь.

Переглядів: 167 | Додав: АДМІН | Теги: Стан навколишнього середовища | Рейтинг: 0.0/0