medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Соціальні аспекти здоров'я і здорового образу життя
Соціальні аспекти здоров'я і здорового образу життя
У зв'язку зі своїми цілями і задачами валеология має особливе соціальне значення, оскільки найважливішою функцією держави є турбота про своїх громадян. Якщо Л. Фейербах вважав, що «людина, включаючи сюди і природу як базис людини, - єдиний, універсальний і вищий предмет філософії», то можна сказати, що вищим «предметом» держави повинне бути добробут людини.

Серед загальнолюдських цінностей, що визначають соціально-економічну політику держави, безперечний пріоритет здоров'я. Саме так було, наприклад, в Древній Греції, де культ тіла зводився в ранг державних законів, а в Древній Спарте заняття фізичними вправами наказувалися (і суворо контролювалися державою) для всіх громадян - високий рівень їх здоров'я залишається еталоном для багатьох десятків і сотень подальших поколінь.

Піонер валеології И. И. Брехман писав: «Саме здоров'я людей повинно служити головною «візитною карткою» соціально-економічної зрілості, культури і досягнення успіху держави». Ось чому всі питання забезпечення, формування, збереження і зміцнення здоров'я повинні червоною ниткою пронизувати кожний з аспектів діяльності держави. Природно, що це вимагає найсерйознішої плануючої, що координує, що регламентує і інших видів робіт, причому важливо, щоб сама ця робота будувалася з орієнтуванням на майбутнє.

Здоров'я відноситься до універсального, що має і матеріальний і духовний аспекти, феномена. Н. А. Добролюбов зазначав, що хвороби і патологічні розлади не дають людині «можливості виконувати свого призначення» і здійснювати «піднесену духовну діяльність».

Для держави здоров'я або хвороба кожного її громадянина мають певне конкретне матеріальне вираження. Передусім, воно повинно виплачувати хворому гроші по лікарняному листу, оплачувати його лікування; крім того, хворий не виробляє матеріальних цінностей (або за нього повинні працювати інші люди), що позначається на величині валового національного продукту. З іншого боку, працівник, що систематично займається своїм здоров'ям, виробляє продукції значно більше, ніж той, хто на своє здоров'я не обертає уваги.

Право громадян Росії на здоров'ї затверджується Конституцією Російської Федерації. На жаль, це право не знаходить свого реального підтвердження. Реалізація права на здоров'ї вимагає розробки спеціальної комплексної програми підтримки і охорони здоров'я, в якій було б визначене місце кожної соціально-економічної ланки: сім'ї, школи, органів охорони здоров'я, підприємств, фізкультурних організацій, держави і інш. Але все це зажадало б і нового мислення, переусвідомити концептуальної моделі здоров'я з урахуванням того, що в формуванні здоров'я населення важливе місце належить поведенческим чинникам: режиму труда і відпочинку, взаємовідносинам в сім'ї і на виробництві і т. д., а також умовам життя і образу життя. Функціональною ж структурою поняття «образ життя» є такі аспекти, як трудова, соціальна, інтелектуальна (психологічна установка, характер розумової діяльності), фізична і медична активність. Тобто в проблемі здоров'я передусім виділяються соціальні і особові передумови і лише в останню чергу - медичні. У цьому відношенні представляють інтерес дані про залежність окремих захворювань і порушень від різних чинників (таблиця).

Переглядів: 167 | Додав: АДМІН | Теги: Соціальні аспекти здоров'я і здоров | Рейтинг: 0.0/0