medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
СОЦІАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я
СОЦІАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я
Соціальне здоровьезаключается в здатності формувати і використати для самозбереження суб'єктивні уявлення інших людей про зовнішній світ і їх роль в ньому. Дана складова відображає соціальні зв'язки, ресурси, здібність до спілкування і його якість. Вона вимірюється здатністю виживання в соціально-економічному і політичному середовищі і може бути виражена відношенням того, що особистість отримує від суспільства, на одиницю того, що вона дає суспільству.

Соціальне здоров'я визначає здатність індивіда використати особистості, їх об'єднання, а також своє відображення в їх свідомості для поліпшення положення в суспільстві, збереження себе, близького і друзів.

Показники соціального здоров'я з позицій суспільства:

- міра, в якій індивід є функціональним членом своєї общини;

- вовлеченность в суспільну діяльність (церква, політика і т. д.);

- відвідування церкви;

- здібність до зайнятості (рівень освіти, рід занять, досвід роботи);

- сімейний стан;

- число соціальних контактів.

Показники соціального здоров'я з позицій особистості:

- товариськість (число близьких друзів і знайомих);

- задоволення в браку;

- суб'єктивне благополуччя і оцінки задоволення життям;

- рівень здійснення своїх бажань;

- повага суспільства.

Спосіб життя - биосоциальная категорія, яка інтегрує уявлення про певний тип життя людини і характеризується його трудовою діяльністю, побутом, формою, задоволення матеріальних і духовних потреб, правилами індивідуальної і соціальної поведінки.

Спосіб життя в значній мірі зумовлений соціальними і екологічними умовами, а також від мотивів діяльності людини.

Спосіб життя включає три категорії:

- Рівень життя - це економічна категорія, яка відображає міру задоволення матеріальних, духовних і культурних потреб людини.

- Якість життя - це соціальна категорія, освітлююча міру комфорту в задоволенні людських потреб.

- Стиль життя - характеризує поведенческие особливості життя людини, тобто ту модель, яка відображає психологію і психофізіологію особистості (соціально-психологічні категорії).

З визначень слідує, що стиль життя є таким, що визначає.

Найбільш повно взаємозв'язок між способом і здоров'ям виражається в понятті «Здоровий спосіб життя». Здоровий спосіб життя об'єднує все, що сприяє виконанню людиною професійних і життєвих (побутових) функцій в оптимальних для здоров'я умовах і виражає орієнтацію діяльності особистості в напрямі формування, збереження і посилення свого здоров'я. Таким чином, в основі ЗСЖ лежать соціальні, біологічні принципи.

Кбиологическим принципамотносятся такі:

- Спосіб життя повинен створюватися відповідно до віку;

- Спосіб життя повинен бути забезпечуватися енергетично;

- Спосіб життя повинен бути таким, що посилює;

- Спосіб життя повинен бути ритмічним;

- Спосіб життя повинен бути не напруженим.

Ксоциальним принципамотносятся наступні:

- Спосіб життя повинен бути естетичним;

- Спосіб життя повинен бути моральним;

- Спосіб життя повинен бути вольовим.

Здоровий спосіб життя - цієї такий стиль існування, при якому, через застосування певних методів впливу на організм і його кружляння, рівень життєдіяльності організму стає оптимальним, поступово удосконалюється, використання потенціалу організму відбувається без витрат.

Всебічний аналіз взаємодії людини з чинниками середи при обліку типу його конституції дозволив побачити чотири основних вигляду резерву здоров'я кожного індивіда - біологічний, функціональний, психічний, соціальний і знайти способи їх комплексної оцінки.

Біологічний резерв здоров'я індивіда являє собою нереалізовані можливості генотипа людини, які можна виявити:

1. Методом складання родоводу;

2. Вивченням окремих генетичних особливостей;

3. Аналізом репродуктивной функції.

Функціональний резерв здоров'я являє собою точно виміряні міри зношеності його основних гомеостатических систем на кожному відрізку онтогенеза. Цей резерв для кожної конкретної функціональної системи може бути оцінений за допомогою впливу на неї дозованими фізичними навантаженнями, а для людини загалом - мірою відповідності його паспортного і біологічного здоров'я. Загальною ознакою інтенсивної витрати функціональних здоров'я людини є міра його стомлення після виконання конкретного суспільно-корисного труда. Для цих цілей можна використати метод вимірювання міри функціональної полушарной асиметрії, метод оцінки загального рівня аеробний і анаеробной працездатності, метод Айзенка, Тейлора.

Під психічним резервом здоров'я людини ми розуміємо міру відповідності рис вдачі, темпераменту, здібностей індивіда, профіль його суспільно корисного труда. Методи дослідження включають тести Люшера, малюнки, схильностей, інтересів.

Під соціальним резервом людської особистості ми розуміємо рівень її суспільного визнання в рамках недооцінки або переоцінки її керівних, виконавських, організаторських і інших здібностей. Існує достатня кількість сучасних методів, відомих демографам, соціологам, психологам, економістам, гігієніст і інш.

Сім'я - осередок популяції, її роль надзвичайно велика.

Переглядів: 164 | Додав: АДМІН | Теги: соціальне здоров'я | Рейтинг: 0.0/0