medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

15:55
Рак молочної залози
Рак молочної залози

T – до 2см у найбiльшому вимiрi;

T2 – пухлина до 5см у найбiльшому вимiрi;

T3 – пухлина понад 5см у найбiльшому вимiрi;

T4 – пухлина будьякого розмiру з прямим поширенням на грудну стiнку або шкіру;

T4a – поширення на грудну стінку;

T4b – набряк, виразкування шкiри, сателiти у шкiрi молочної залози;

T4c критерій 4а і 4b разом;

T4d – запальна форма раку;

N – регiонарнi лiмфатичнi вузли

NX,N0 – стандартнi значення;

N1 – метастази у рухомих пахвових лiмфовузлах;

N2 – метастази у фiксованих між собою пахвових лiмфовузлах;

N3 – метастази у внутрiшнiх лiмфатичних вузлах на боцi ураженя;

M – вiддаленi метастази

МхM0 – стандартні значення;

M1 – є вiддаленi метастази (враховуючи i метастази у надключичних лiмфовузлах).

Клініка. Розрізняють вузлову, дифузну форми, хворобу Педжета.

Вузловий рак зустрiчається найчастiше. Пальпується пухлина, яка розмiщена близько пiд шкiрою у виглядi вузла без чiтких контурiв, твердої консистенції з горбкуватою поверхню 0,5 2см, інколи пухлина досягає 10см та бiльше. Подальший розвиток пухлини веде до проростання її у шкiру, з наступним розпадом, утворенням ракової виразки, приєднанням iнфекцiї.

Дифузний рак включає декілька форм (набряково-інфільтративну, бешихоподібну, маститоподібну, панцирну). Пухлина росте у виглядi дифузного iнфiльтрату, який пронизує молочну залозу у всiх напрямках. Вiн часто захоплює цiлий квадрант або навiть всю залозу. Набряково-iнфiльтративна форма характеризується наявнiстю твердого iнфiльтрату у молочнiй залозi, який не має чiтких контурiв. У результатi блокади лiмфовiдтоку молочна залоза набрякає, збiльшується та опускається нижче здорової. Шкiра має вигляд лимонної шкiрки. У регiонарних зонах можуть пальпуватися метастатичнi лiмфатичнi вузли. Бешихоподiбна форма – у молочнiй залозi формується твердий дифузний iнфiльтрат. Молочна залоза набрякша i збiльшена. Протiкає гостро з швидким метастазуванням. При цiй формi пухлина розповсюджується по лiмфатичних судинах шкiри. Шкiра розтягнута, блискуча, гiперемована (з розповсюдженням гiперемiї за межi залози), нагадує бешиху. Маститоподiбна форма характеризується наявнiстю в молочнiй залозi твердого iнфiльтрату без чiтких меж з набряком тканин та гiперемiєю шкiри. На мiсцi пухлини місцеве підвищення температури. Пухлина швидко iнфiльтрує всi тканини залози i розповсюджується на шкiру. При цьому виникають ділянки розпаду, приєднується вторинна iнфекцiя. Метастазує пухлина швидко у регiонарнi лiмфатичнi вузли, внутрiшнi органи. Панцирна форма – це пухлина, яка iнфiльтрує тканину молочної залози, шкiру та жирову основу. Молочна залоза деформується i стає значно меншою, нiж здорова. Вона тверда, горбкувата, з втягнутим соском та деформованою ареолою. У подальшому пухлинна iнфiльтрацiя розповсюджується на грудну стiнку, сусідню молочну залозу. На шкiрi передньої грудної клiтки з'являються бiлi або рожеві вузлики, кiлькiсть яких все збiльшується. Вони зливаються мiж собою i окутують грудну клiтку твердим iнфiльтратом, як панцир.

Хвороба Педжета (рак соска молочної залози) зустрiчається у 0,53% випадкiв по вiдношенню до всiх злоякiсних новоутворiв цього органу. Захворювання протiкає поступово i може продовжуватись декiлька рокiв. Починається у виглядi екземи з появою мокрих або сухих кірочок, якi оточують сосок або ареолу соска. Пізніше сосок ущільнюється, зменшується i навіть зникає. Iнфiльтрацiя переходить на тканину молочної залози. У місці екзематозного ураження шкiри можна пальпувати твердий нерiвний iнфiльтрат. Метастазує у регiонарнi лiмфатичнi вузли.

Діагностика. РМЗ відноситься до захворювань, які можна діагностувати при фізікальному обстеженні: клінічному огляді та пальпації, це так звані візуальні локалізації новоутворів. Вирішальне значення мають об'єктивні ознаки, але не слід зневажати й анамнестическими даними. При цьому варто звертати особливу увагу на наявність патогенетичних ознак, що вважаються факторами ризику розвитку раку молочної залози.

Опитування дозволяє одержати інформацію про перші прояви захворювання та темпи його розвитку. Скарги хворих на раптово різке збільшення розмірів пухлини досить підозрілі на те, що почалося злоякісне переродження пухлини, але характерне для кіст молочної залози, що заповнилися тканевим вмістом, а також при так званих «листоподібних» фіброаденомах. Циклічні зміни величини й консистенції пухлини, виражені болючі відчуття у молочних залозах перед менструаціями більш характерні для доброякісних дисгормональних змін молочної залози.

Переглядів: 159 | Додав: АДМІН | Теги: Онкологія | Рейтинг: 0.0/0