medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Психіка і сучасні умови життя
Психіка і сучасні умови життя
Умови життя сучасної людини значно відрізняються від тих, в яких відбувалося його становлення як биосоциального істоти. На ранніх етапах існування людини розумної він вів образ життя, близький до природного. Зокрема, для нього був характерний високий рівень фізичної активності, який сам по собі відповідав нервово-психічному напруженню, необхідному в боротьбі за існування. Люди жили невеликими співтовариствами, мешкали в екологічно чистому природному середовищі, яке можна було змінити (але не змінити) всім співтовариством, якщо вона ставала невідповідною для життя.

Розвиток цивілізації йшов в напрямі майнового розшарування і професійної спеціалізації людей, необхідної для оволодіння новими знаряддями труда, збільшення термінів навчання і поступового подовження періоду спеціалізації частини населення. З позицій життя одного покоління всі ці зміни відбувалися досить повільно, на фоні відносно повільних змін середовища мешкання, низької густини населення і при збереженні високого рівня рухової активності. Все це не пред'являло яких-небудь особливих, чого склався в еволюції вимог, що виходять за межі до психіки людини.

Положення стало мінятися з початком розвитку капіталізму і прогресуючої урбанізації, причому найбільш радикально - у другій половині XX віку, коли образ життя людини став стрімко мінятися. Науково-технічна революція привела до зменшення частки фізичного труда, тобто до зниження рівня рухової активності. Ця обставина порушила природні біологічні механізми, в яких саме остання була кінцевою ланкою життєдіяльності, тому змінився характер протікання життєвих процесів в організмі і в кінцевому результаті знизився запас адаптационних можливостей людини.

Ще одним важливим слідством поступального розвитку цивілізації з'явилося зростання міського населення, що різко збільшило густину контактів чоловік-чоловік. З точки зору психіки ці контакти для людини часто виявляються неприємними. Навпаки, благотворно діють сімейні, якщо, зрозуміло, відносини між членами сім'ї хороші. Однак, на жаль, сприятливі сімейні відносини займають в сім'ї, згідно з статистикою, лише 20-30 хвилин в доби.

Безперечний вплив на психіку сучасної людини надають деякі чинники помітно зміненої зовнішньої середи. Так, значно зріс рівень шумів, особливо в міській межі, де він помітно перевищує допустимі норми. Якщо це пожвавлена магістраль, то вплив шуму на мозок людини порівнянний з дією гуркоту аеропорту. Погана звукоізоляція, включені у власній квартирі або у сусідів звуковоспроизводящие пристрої (ТВ, радіо і т. д.) роблять вплив шумів практично постійними. Такі шуми на відміну від природних, які в процесі еволюції були складовою частиною навколишньої людину природи (шум вітру, дзвін струмка, спів птахів і т. д.), впливають негативний чином на весь організм і на психіку зокрема: міняються частота дихання і артеріальний тиск, порушуються сон і характер сновидінь, розвивається бессоница і інші несприятливі симптоми. Особливо сильний вплив такі несприятливі средовие чинники надають на зростаючий дитячий організм, і у дітей виразніше підвищується рівень страху.

Непрямий вплив на стан мозку, психічне здоров'я надає і хімічне забруднення атмосфери. Так, підвищення змісту чадного газу у вдихаемом повітрі погіршує газообмін в мозковій тканині і знижує її функціональні характеристики. Ряд інших газів (оксиди азоту і сірки) несприятливо впливають на обмін речовин в мозку.

Особливе місце в порушенні психічного стану людини грає радіоактивне забруднення. Нервова система дуже чутлива до його впливу, але при невисокому рівні радіоактивності, мабуть, важливіше психологічна дія цього чинника, оскільки воно породжує страх, особливо уявний реальним після Чорнобильської катастрофи.

Серйозний негативний вплив на мозок людини, його психіку надає електромагнітне «забруднення» навколишнього середовища у вигляді випромінювання від сплетення проводів. На емоційну сферу людини надають виключно несприятливий вплив і деякі форми долі-музики, для яких характерний одноманітний ритм, підкреслено емоційно-напружене забарвлення голосів солістів, підвищена понад норму гучність і особливий спектр звуку.

Одним з основних чинників, негативно діючих на організм людини і особливо на його психіку, потрібно вважати його ізоляцію, що посилюється від природного (природної) середовища мешкання з всіма витікаючими наслідками. Зокрема, це торкається міських жителів, які переважну частину свого життя проводять в штучно створеному світі каменя і бетону, ізольованих просторів і т. д. Вони нечасто бувають на природі, позбавлені задоволення дихати чистим повітрям, любуватися сходженнями і заходами, слухати птахів і багато що інше. Наявність дачних дільниць тільки частково пом'якшує цю проблему, оскільки сучасна дача більше підлегла практичним, утилітарним цілям. Руйнування природного природного оточення людини - частинки природи деформує його психіку, особливо емоційну компоненту, порушує сприйняття, знижує потенціал здоров'я. Міське середовище мешкання людини, збіднене в природно-природному відношенні, представлене в основному одноманітними, одноколірними будівлями, робить людину більш агресивним - це ще і вплив різних електроприладів і інших джерел радіо- і електромагнітних випромінювань і т. д. Всі вони взаємодіють з електричними процесами, що протікають в головному мозку, складним образом впливаючи на їх динаміку. Посилення електромагнітного випромінювання Сонця, вельми незначне в порівнянні з відповідними характеристиками штучних джерел, також збільшує число психічних і деяких інших захворювань. Потрібно враховувати, що і сама людина є джерелом слабих електромагнітних і інших фізичних полів. Можливо, велике скупчення людей (а це характерне для міста, для приміщення) генерує електромагнітні хвилі різних характеристик, які на неусвідомленому рівні можуть впливати негативний чином на мозок.

Хоч нервова система людини досить пластична і здатна пристосуватися до різних ситуацій, можливості її не безмежні.

Мабуть, людина зараз знаходиться в ситуації, коли адаптивні можливості його психіки відстають від все зростаючих вимог сучасного життя. При цьому мозок намагається захищатися від надлишкової і несприятливої інформації, що робить людину емоційно менш чутливим, емоційно «тупим». Недивно тому, що жителі міст, особливо великих, слабіше реагують на різні проблеми, що стосуються близьких, переживають ці проблеми більш короткий час, у все більшій мірі ізолюються від тих чинників, які не мають до них безпосереднього відношення. Інша частина людей годинами просиджує у екранів телевізорів, сопереживая життя героїв різних сериалов, і цим намагається піти від власних проблем, зухвалих емоційні стреси.

У ряді випадків нечутливими до чужого болю стають вже маленькі діти. «Емоциальний слух», тобто здатність розпізнати настрій або стан говорячого, добре розвинений тільки у 32% дітей шкільного віку, що пов'язано з деформацією спілкування між людьми (навіть членами однієї сім'ї) у бік переважання стриманості і суворості, з одного боку, і роздратування і гніву - з іншою. Чималу роль в цьому грає і ведучий засіб масової інформації - телебачення, наповнене сценами насилля і жахів і формуючого ненормального світосприймання дитини, яка звикає до сильних відчуттів і починає отримувати навіть задоволення від сцен насилля і вбивства. Так поступово формується психологічна нечутливість до жорстокості, а потім - і до добра, розвивається агресивність більша, ніж у дорослих.

Особливо важливе значення існуючі умови життя мають для гармонійного розвитку самої чутливої частини людської популяції - дітей. Схеми виховання і навчання, домінуючі сьогодні, орієнтовані на розвиток вербальних механізмів діяльності мозку, які забезпечують абстрактно-логічне мислення. Емоційно-чутливі ж механізми, що забезпечують безпосередній контакт з навколишнім світом за допомогою органів чуття і що вимагають тісного спілкування з природою, стимулюються при цьому недостатньо. У той же час практика показує, що спілкування з природою - самий простий, природний і ефективний спосіб оптимізуючої дії на психіку.

Всі негативні впливи на психіку сучасної людини розгортаються в нашій країні на фоні складних економічних, соціальних і соціально-психологічних змін, що відбуваються в суспільстві і прямо або опосередковане що впливають і на індивідуальну психіку, і на все співтовариство загалом. Міра такого впливу дуже різна, і різні люди на нього реагують по-різному. Одним з шляхів, який вибирає частину людей, щоб піти від такого негативного впливу, є наркоманія, пияцтво і алкоголізм, зростання яких особливо заметене серед дітей, підлітків і жінок. У багатьох випадках таким чином в деформованому вигляді виявляються механізми саморегулювання мозку, який захищається від дефіциту позитивних емоцій, великого потоку інформації, труднощів адаптації в навколишньому світі і інших чинників, з якими не може справиться людина.

У умовах, що створилися людині захиститися від емоційно-інформаційних стресів стає все важче. Тому він часто знаходиться в стані сильного (або тривалого) психічного напруження, який поступово підточує його сили, знижуючи фізичну і розумову працездатність, імунітет і порушуючи нормальну роботу мозку. На щастя, мозок володіє колосальним запасом надмірності, а означає, функціональної міцності.

Переглядів: 168 | Додав: АДМІН | Теги: Психіка і сучасні умови життя | Рейтинг: 0.0/0