medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Психіка і її компоненти
Психіка і її компоненти
Як вже відмічалося, здоров'я людини визначається декількома складовими. Одними з дуже важливих є стан нервової системи і характер процесів, що протікають в ній. Особливо важливу роль в цьому виконує та частина нервової системи, яка називається центральної, або мозком. Процеси, які йдуть в мозку, взаємодіючи з сигналами навколишнього світу, грають вирішальне значення в формуванні психіки.

Психіку-цю властивість мозку сприймати і оцінювати навколишній світ, відтворювати на основі цього внутрішній суб'єктивний образ світу і образ самого себе в ньому (світогляд), визначати, виходячи з цього, стратегію і тактику своєї поведінки і діяльності.

Психіка людини влаштована таким чином, що образ світу, що формується в ній, відрізняється від істинного, об'єктивно існуючого передусім тим, що обов'язково емоційно, почуттєво забарвлений. Людина завжди упереджена в побудові внутрішньої картини світу, тому в ряді випадків можливе значне спотворення сприйняття. Крім того, на сприйняття впливають бажання, потреби, інтереси людини і його минулий досвід (пам'ять).

За формами відображення (взаємодії) з навколишнім світом в психіці можна виділити два компоненти, в якійсь мірі самостійних і разом з тим тісно взаємопов'язаних, - свідомість і несвідоме (що неусвідомлюється). Свідомість - вища форма відбивної здатності мозку. Завдяки йому людина може усвідомлювати своїх думках, почуттях, вчинках і т. д. і при необхідності контролювати їх.

Значна питома вага в психіці людини складає формабессознательного, або що неусвідомлюється. У ньому представлені звички, різні автоматизми (наприклад, ходьба), потяга, інтуїція. Як правило, будь-який психічний акт починається як несвідомий і лише потім усвідомлюється. У багатьох випадках свідомість не є необхідністю, і відповідні образи залишаються в тому, що неусвідомлюється (наприклад, неясні, «смутні» відчуття внутрішніх органів, скелетна мускулатури і т. д.).

Психіка виявляє себе в формепсихических процесів, або функцій. До них відносяться відчуття і сприйняття, уявлення, пам'ять, увага, мислення і мова, емоції і почуття, воля. Ці психічні процеси часто називають компонентами психіки.

Психічні процеси виявляються у різних людей по-різному, характеризуються певним рівнем активності, що формує фон, на якому протікає практична і психічна діяльність особистості. Такі вияви активності, що створюють певний фон, називаютсяпсихическими станами. Це - натхнення і пасивність, упевненість в своїх силах і сумнів, тривожність, стрес, стомлення і т. д. І, нарешті, для кожної особистості характерні стійкі психічні особливості, які виявляються в поведінці, діяльності, - психічні властивості (особливості): темперамент (або тип), характер, здібності і т. д.

Таким чином, психіка людини - це складна система і процесів, що неусвідомлюються, що усвідомлюються і станів, які по-різному реалізовуються у різних людей, створюючи певні індивідуальні особливості особистості.

Переглядів: 167 | Додав: АДМІН | Теги: Психіка і її компоненти | Рейтинг: 0.0/0