medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

23:56
Психіка і центральна нервова система
Психіка і центральна нервова система
Матеріальною основою психіки є процеси, що протікають в структурно-функціональних утвореннях головного мозку, що формуються в онтогенезе.

Мозок-це безліч кліток (нейронів), які пов'язані один з одним численними зв'язками. Функціональною одиницею діяльності мозку є група кліток, що виконує певну функцію і визначувана як нервовий центр. Схожі освіти в корі великих півкуль іменують нервовими мережами, колонками. Серед таких центрів є природжені освіти, яких відносно трохи, але вони мають найважливіше значення в контролі і регуляції життєво важливих функцій, наприклад, дихальний, лактації, терморегуляції, деякі рухові і багато які інші. Структурна організація таких центрів задається значною мірою генами. Деякі групи кліток придбавають свої функції вже в онтогенезе завдяки встановленню нових зв'язків між новими клітками і мають, отже, функціональну природу.

Нервові центри зосереджені в різних відділах головного і спинного мозку. Вищі функції, свідома поведінка більше пов'язана з переднім відділом мозку, нервові клітки якого розташовуються у вигляді тонкого (приблизно 3 мм) шара, утворюючи кору великих півкуль. Певні дільниці кори отримують і обробляють інформацію, що отримується від органів чуття, причому кожний з останніх пов'язаний з певною (сенсорної) зоною кори. Крім того, є зони, керуючі рухом, в тому числі і голосовим апаратом (моторні зони). Самі обширні дільниці мозку не пов'язані з конкретною функцією - це асоціативні зони, які виконують складні операції по зв'язку між різними дільницями мозку. Саме ці зони відповідають за вищі психічні власне людські функції.

Особлива роль в реалізації психіки належить лобним часткам переднього мозку, який вважають першим функціональним блоком мозку. Як правило, їх поразка позначається на інтелектуальній діяльності і емоційній сфері людини. При цьому лобні частки кори великих півкуль вважають блоком програмування, регуляції і контролю діяльності. У свою чергу, регуляция поведінки людини тісно пов'язана з функцією мови, в здійсненні якої також беруть участь лобні частки (у більшості людей - ліва).

Другий функціональний блок мозку - блок прийому, переробки і зберігання інформації (пам'ять). Він розташований в задніх відділах кори головного мозку і включає потиличні (зорові), скроневі (слухові) і тім'яні частки.

Третій функціональний блок мозку - регуляції тонусу і пильнування - забезпечує повноцінний активний стан людини. Блок освічений так званою ретикулярной формацією (РФ), структурно розташованою в центральній частині стовбура головного мозку, тобто вона є підкорковою освітою і забезпечує зміни тонусу кори великих півкуль.

Важливо відмітити, що лише спільна робота всіх трьох блоків мозку забезпечує здійснення будь-якої психічної функції людини.

Виниклі в еволюції набагато раніше і розташовані нижче кори головного мозку освіти називають підкорковими. Ці структури більше пов'язані з природженими функціями, в тому числі з природженими формами поведінки і з регуляцией діяльності внутрішніх органів. Така ж важлива частина подкорки, як проміжний мозок, пов'язана з регуляцией діяльності залоз внутрішньої секреції і сенсорними функціями мозку.

Стволовие структури головного мозку переходять в спинний, який безпосередньо управляє м'язами тіла, контролює діяльність внутрішніх органів, передає всі команди головного мозку до виконавчих ланок і, в свою чергу, передає всю інформацію від внутрішніх органів і скелетних м'язів вищим відділам головного мозку.

Основним, базовим механізмом діяльності нервової системи являетсярефлекс-відповідь організму на роздратування. Рефлекси можуть бути природженими і придбаними. Перших у людини відносно трохи, і, як правило, вони забезпечують виконання найбільш важливих життєвих функцій. Природжені рефлекси, що передаються по спадщині і генетично зумовлені, - досить жорсткі системи поведінки, які можуть мінятися тільки у вузьких межах біологічної норми реакції. Придбані ж рефлекси утворяться в процесі життя, накопичення життєвого досвіду і цілеспрямованого навчання і мають декілька форм: умовні рефлекси, импринтинг, екстраполяционние рефлекси і т. д.

Більш складним механізмом, лежачим в основі діяльності мозку, являетсяфункциональная система. Вона включає в себе механізм ймовірностний прогнозування майбутньої дії і використовує не тільки минулий досвід, але і враховує мотивацію відповідної діяльності. Функціональна система включає механізми зворотного зв'язку, що дозволяють порівнювати задумане з реальним і вносити коректива. При досягненні (в кінцевому результаті) шуканого позитивного результату включаються позитивні емоції, які закріплюють всю нейронну конструкцію, що забезпечує рішення задачі. Якщо ж мета не досягнута, то негативні емоції руйнують невдалу споруду, щоб «очистити» місце для нової. Якщо придбана форма поведінки стала непотрібною, то відповідні рефлекторні механізми гаснуть, гальмуються. Інформаційний слід про цю подію залишається в мозку завдяки пам'яті і може відновити всю форму поведінки через роки, причому її поновлення протікає набагато легше, ніж первинне формування.

Рефлекторна організація мозку підкоряється ієрархічному принципу. Стратегічні задачі визначає кора, вона ж управляє свідомою поведінкою. Підкоркові ж структури відповідають за автоматичні форми поведінки, без участі свідомості. Спинний мозок разом з м'язами виконує поступаючі команди. Мозку, як правило, одночасно доводиться вирішувати декілька задач. Така можливість створюється завдяки, з одного боку, ієрархічному принципу організації центрів «по вертикалі», а з іншою - координації (узгодженню) діяльності близкородственних нервових ансамблів «по горизонталі». Одна з функцій при цьому є головною, ведучою, пов'язаною з основною потребою в даний момент часу. Центр, пов'язаний з цією функцією, стає головним, домінуючим, переважаючим. Такий домінантний центр гальмує, придушує діяльність близкородственних, однак утрудняючих виконання основної задачі центрів. Завдяки цьому домінанта підпорядковує собі діяльність всього організму і задає вектор поведінки, активності.

Звичайно мозок працює як єдине ціле, хоч його ліва і права півкулі функціонально неоднозначні і виконують не однакові інтегральні функції. У більшості випадків ліва півкуля відповідає за абстрактне вербальное (словесне) мислення, мову. Те, що звичайно зв'язують з свідомістю, - передача знань в словесній формі, відноситься до лівої півкулі. Якщо у даної людини домінує ліва півкуля, то людина є «правшой» (ліва півкуля управляє правою половиною тіла). Домінування лівої півкулі може впливати на формування певних особливостей управління психічними функціями. Так, «левополушарний» чоловік тяжіє до теорії, має великий словниковий запас, йому властива висока рухова активність, цілеспрямованість, здатність прогнозувати події.

Права півкуля грає ведучу роль в оперуванні образами (образне мислення), невербальними сигналами і, на відміну від лівого, сприймає весь світ, явища, предмети цілком, не дроблячи на частині. Це дозволяє краще вирішувати задачі встановлення відмінностей, фізичної ідентичності стимулів і т. д. «Правополушарний» чоловік тяжіє до конкретних видів діяльності, забарливий і неговіркий, наділений здатністю тонко відчувати і переживати.

Анатомічно і функціонально півкулі мозку тісно взаємопов'язані. Права півкуля швидше переробляє поступаючу інформацію, оцінює її і свій зорово-просторовий аналіз передає в ліву півкулю, де відбувається остаточний вищий семантичний аналіз і усвідомлення цієї інформації. У людини в мозку інформація, як правило, має певне емоційне забарвлення, в чому основну роль грає права півкуля.

Переглядів: 159 | Додав: АДМІН | Теги: Психіка і центральна нервова систем | Рейтинг: 0.0/0