medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Основи психогенетики
Основи психогенетики
Будь-яка функція людини формується на основі ere генетичного матеріалу - генів. У них же записана і програма розвитку мозку, функцій окремих його частин і деяких психічних особливостей. Реалізація генетичної програми в певних умовах середи, в тому числі освітньої, приводить до становлення психіки людини з всіма її компонентами. Внаслідок взаємодії генотипа зі середою формується, як вже відмічалося, цілий комплекс морфологічних, фізіологічних і поведенческих ознак, який називається фенотипом. Відносно індивідуального розвитку мозку генотип визначає основні анатомічні зв'язки між відділами, детерминирует розташування багатьох нервових центрів, деяких властивостей, нервових процесів, забезпечує передачу по спадщині безумовних рефлексів і інстинктів. Вищі ж психічні функції, як правило, не успадковуються, але їх реалізація неможлива без відповідної анатомічної основи, взаємозв'язків між нейронами, без природженої здатності нейронів перебудовувати ці зв'язки і цілого ряду інших особливостей нервової системи (зокрема, сили, рухливості і урівноваженості нервових процесів). Тобто можна говорити про успадкування певних задатків психічних функцій.

Точний внесок генотипа в формування компонентів психіки оцінити важко із-за їх високої вариабельности. Як правило, не вдається виділити якусь ознаку, функціональний показник психічної діяльності (за винятком деяких простих безумовних рефлексів), який можна зв'язати з якими-небудь генами. Тим більше що навіть природжені особливості поведінки виявляються по-різному в залежності від ситуації.

З іншого боку, все-таки можна виявити деякі генетично зумовлені особливості діяльності нервової системи, що впливають на характер мислительних процесів, увагу, пам'ять і т. д., які мало або зовсім не залежать від зовнішньої середи або умов виховання. Наприклад, певний переважаючий ритм електричної активності мозку (ЕЕГ), характерний для пильнування людини, має дуже сильну генетичну детерминацию. Ця важлива обставина, оскільки характер ЕЕГ відображає рівень активації діяльності мозку, можливість досягнення оптимального рівня функціонування, необхідного для рішення певних задач.

Роль впливу зовнішньої середи на формування інших нервово-психічних особливостей значно вище. Прикладом цього є індивідуальні психофізіологічні особливості людини, що формуються в процесі його життя.

Переглядів: 157 | Додав: АДМІН | Теги: Основи психогенетики | Рейтинг: 0.0/0