medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Місце валеології в системі наук
Місце валеології в системі наук
ются в сферу інтересів галузей знання, що є. Ось чому природним, диалектичним потрібно вважати появу нових наук, кількість яких особливо помітно стала наростати в останній третині XX сторіччя.

Найбільш активно диференціювання торкнулася наук про людину і особливо - що стосуються його суті і буття. Однак в цих науках чоловік як об'єкт пізнання розглядається під різними точками зору, а тому предметно розірваний на багато частин (за винятком, можливо, філософії). На жаль, частини ці звичайно майже не стикуются, оскільки представники кожної науки бачать в людині тільки свій предмет.

З цих позицій закономірним потрібно вважати появу валеології. Можливо, жодна інша наука не вбрала і не вбирає так багато даних про багатогранний феномен людини з інших наук, як валеология. Її виникнення стало можливим лише тоді, коли рівень знань про людину - його біології, генетиці, фізіології, психології і багатьом іншим сторонам його життєдіяльності - не досяг досить високого рівня для створення інтегральних знань по діагностиці, прогнозу і управлінню станом організму і його взаємодії з навколишнім середовищем.

На початку цього розділу вже було показано, що валеології властиві всі атрибути науки: вона має свій предмет, метод, об'єкт, цілі, задачі і т. д. Проте потрібно визначити загальні основи взаємовідносин валеології як самостійної науки (або наукового напряму) з іншими науками, виходячи передусім з того, що предметом валеології є здоров'я (див. малюнок).

Біологія (загальна біологія, генетика, цитологія і інш.) досліджує закономірності життєдіяльності організмів в филогенезе, формує еволюційний погляд на природу здоров'я, створює цілісну картину біологічного світу.

Екологія забезпечує наукову основу раціонального природокористування, досліджує характер взаємовідносин «суспільство - людина - середа» і розробляє оптимальні моделі їх побудови, формує знання про аспекти залежності здоров'я від навколишнього середовища.

Медицина (анатомія, фізіологія, гігієна, санология і інш.) розробляє нормативи забезпечення здоров'я, обгрунтовує сі-Взаємодію

валеології з іншими науками

Історіко-політологичеськиє

Історія, політологія, право і інш.

Фізкультура і спорт

Теорія і методика спортивного тренування, фізичне виховання

Психолого-педагогічні

Психологія, методика, дидактика, виховання і інш.

Виробниче-економічні

Економіка, фінанси,

виробництво, технологія і інш.

Філософсько-соціологічні

Методологія,

культурология,

соціологія, естетика

Медіко-біологічні

Генетика, біологія, фізіологія, етіологія

і патогенез, гігієна, санология і інш.

Еколого-географічні

Географія, геологія, климатология, екологія і інш.

стему знань і практичної діяльності по зміцненню і збереженню здоров'я, по попередженню і лікуванню захворювань. Структурою медицини вважають наступні компоненти: науку б хворобах (патологію), науку про здорове середовище мешкання (гігієну), науку про механізми видужання (саногенез) і науку про суспільне здоров'я (санологию).

Фізичне виховання і фізична культура визначають закономірності підтримки і вдосконалення фізичного розвитку і фізичної підготовленості людини як невід'ємних характеристик здоров'я.

Психологія вивчає закономірності психічного розвитку людини, стан психіки в різних умовах життєдіяльності, психологічні аспекти забезпечення здоров'я.

Педагогіка розробляє цілі, задачі, зміст і технології валеологического утворення і виховання, направленого на формування життєво стійкої мотивації на здоров'ї і на залучення людини до здорового образу життя.

Соціологія виявляє соціальні аспекти підтримки, зміцнення і збереження здоров'я і чинників ризику здоров'я.

Політологія визначає роль, стратегію і тактику держави в забезпеченні і формуванні здоров'я своїх громадян.

Економіка обгрунтовує економічні аспекти забезпечення здоров'я і, з іншого боку, економічної цінності здоров'я в забезпеченні добробуту народу і безпеки держави.

Філософія визначає закономірності розвитку природи і суспільства, суб'єктом же і об'єктом тієї і іншої є людина: впливаючи на природу і суспільство, він змінює їх, але, в свою чергу, випробовує на собі, в тому числі і на своєму здоров'ї, їх вплив. Формування у/цей філософського, діалектичного світогляду людини є вельми істотним чинником в правильній оцінці ролі здоров'я в людському бутті.

Культурология визначає цілі і шляхи культурологической підготовки людини, істотною частиною якої є ва-леологическая культура.

Історія простежує історичне коріння, спадкоємність шляхів, коштів і методів підтримки здоров'я в світі, регіоні, в етносе.

Географія встановлює климатогеографическую і соціально-економічну специфіку регіону і взаємовідносини людини зі середовищем мешкання в. аспекті адаптації людини і забезпечення здорового образу життя.

Зрозуміло, певні вище взаємозв'язки валеології не відображають повної картини, оскільки відносно кількісному таких зв'язків незмірно більше і валеология є лише однією з гілок тієї області людського знання, яка називається наукою, предметом якої, в свою чергу, є людина.

Зв'язок валеології з іншими науками має двосторонній характер. Використовуючи дані суміжних наук, валеология сама може дати вагомі результати для розвитку і конкретизації проблем человекознания.

Переглядів: 158 | Додав: АДМІН | Теги: Місце валеології в системі наук | Рейтинг: 0.0/0