medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Методи і прийоми оцінки психічного здоров'я
Методи і прийоми оцінки психічного здоров'я
Оцінка психічного здоров'я - це передусім оцінка функціонування всього організму загалом і нервової системи зокрема і зіставлення отриманих результатів з нормою. Як відмічалося раніше, визначення норми здоров'я - досить складна задача. Для інтелектуально-психічної сфери ці складності ще більш виражені, оскільки в ній немає встановлених норм і відповідних кількісних показників. Це зумовлене великою гнучкістю функціональних характеристик нервової системи і складною динамікою взаємовідносин мозок - середа. Тому нерідко значні однонаправленние зміни різних психофізіологічних функцій в ту або іншу сторону можуть говорити про позитивну реакцію мозку, психіки, а в іншій ситуації - про негативну. Часто простіше оцінити, чи немає якого-небудь порушення, чим чи відповідає психічне здоров'я даного індивідуума нормі, причому значно простіше виявити порушення в сфері «нижчих» неврологічних функцій. Реально задача може бути дозволена шляхом складного медико-біологічного і психологічного обстеження. Остаточний висновок може винести тільки фахівець, а в сфері психічного здоров'я - зіставлення думок трохи фахівців-експертів в області неврології, психіатрії, психоневрології, психології, психоаналізу. У деяких випадках може бути потрібен висновок і інші професіонали, наприклад, педагогів. Проте для поточної оцінки психічного здоров'я, самоконтроля кожна людина може використати деякі прості прийоми, що не вимагають спеціального обладнання і спеціальних знань.

Ознакою погіршення здоров'я, в тому числі психічної сфери, є зниження працездатності. Це дуже важливий інтегральний показник. Якщо зниження розумової працездатності супроводиться збільшенням числа помилок (зниження уваги), труднощами зосередження на задачі (падіння концентрації уваги), вялостью, апатією, втратою інтересу до роботи, навчання - це тривожні сигнали, які нарівні з вегетативними змінами (учащение або урежение пульсу, посилення потоотделения, особливо на лобу і в пахвових впадинах), головними болями, то це може говорити або про стомлення або перевтому, або про погіршення здоров'я. Стомлення після відпочинку зникає, ознаки захворювання або прикордонного стану (неврози) - звичайно немає. Тривогу повинно викликати і збільшення часу, яке необхідне для повного відновлення працездатності.

Група показників, які можуть вказувати на психосоматичні порушення, - це болі і відчуття дискомфорту в різних областях тіла (болю в області шлунка, не пов'язані з їжею, в серці і т. д.). Сюди потрібно додати і стан емоційної сфери: якщо в наяности пригнічений стан, безпричинні страхи і т. д.- це мотив звернутися за консультацією до фахівця.

Безперечним критерієм психічного здоров'я є повноцінність сну як важливого компонента життєдіяльності людини.

Переглядів: 202 | Додав: АДМІН | Теги: Методи і прийоми оцінки психічного | Рейтинг: 1.0/1