medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Лекція 1. ВВЕДЕННЯ В ВАЛЕОЛОГИЮ
Лекція 1. ВВЕДЕННЯ В ВАЛЕОЛОГИЮ
Кожному, крім зовсім маленьких дітей, ясно, що в кіно фігури і картини не випромінюються екраном а є відображенням світла, пропущеного через плівку в проекторі. Екран - просто біла поверхня, і те, що може на ньому з'явитися, точно відповідає стрічці в апараті. Коли ж людина проецирует частину своєї особистості, то проекція попадає не на білу поверхню екрана, а на іншу людину, на об'єкт або ситуацію, який вже самі до деякої міри володіють тим, що проецируется на них. Проекція звичайно здійснюється на «відповідний екран», наприклад, на людей, які володіють особливими рисами або позами, так що цілком виправдано те, що ми навантажуємо їх тим, чим володіємо і самі.

Абстракції, уявлення, теорії також можуть служити екранами для проекцій. Вартий уваги випадок можна знайти в сучасній психотерапевтичній термінології. Система мишечних затисків, за допомогою яких невротик стримує і придушує свої спонтанні імпульси, названа (Вільгельмом Райхом) «характерним панцирем». Це додає системі статус «об'єктивного» бар'єра, який якимсь чином повинен бути зруйнований або пробитий. Насправді ж це власна агресія людини, звернена на самого себе. Правильна терапевтична техніка повинна була б не розглядати цей «панцир» як глухий об'єкт, шкаралупу або жорстку кору, яку треба розбити, а зрозуміти його як невірно направлену діяльність самої людини. У такому випадку він зможе сказати: «У мене болить спина і жорсткий живіт - тобто я напружую м'язи спини до болю і мене перериваю непристойні рухи газу і придушую погані бажання». Продовжуючи, він скаже: «Я ненавиджу секс і свої сексуальні бажання», і тоді можна буде працювати з помилковим ототожненням людини з соціальним табу і намагатися розчинити те, що він интроецировал. Інакшими словами, в таких випадках ми спочатку повинні розвінчати проекцію («Я страждаю від свого панциря»), потім ретрофлексию («Я придушую рухи таза»), потім интроекцию («Я ненавиджу секс»).

Найбільш важливий абстрактний екран для проекцій - це, зрозуміло, «совість» або моральні установки. «Совість» абстрактна в тому значенні, що її диктат вербализуется як «суспільство вимагає» або «мораль передбачає, що...», в той час як насправді сама людина передбачає илитребует в ім'я суспільства або моралі! Така «совість» часто, агресивна в своїх виявах, тому що, як будь-який екран, вона відображає нам те, що ми на неї проецируем. Розгляньте в зв'язку з цим наступний очевидний факт: не ті, хто живе «чистим» життям, хто непохитно чесний і дотримує всі правила, володіють «легкою совістю». Далеко не так! Таких людей їх «совість» постійно переслідує і докоряє.

Чи Вимоглива совість примушує їх обмежувати себе і йти по канату «правильності»? Пригадайте яку-небудь ескападу, яка вам вдалася, так що ви добре провели час. Напевно, при цьому ваша «совість» мало вас непокоїла; але якщо витівка не вдалася, вас піймали або ви були розчаровані, - ви, можливо, відчули себе винним, і ваша «совість» почала говорити вам, що цього не слід би робити. Логічно ми повинні сказати, що власний гнів людини, направлений на фрустрирующий об'єкт, - гнів, який він, однак, не може не тільки виразити, але навіть усвідомити як такий через своє ототожнення (интроекції) з соціальною нормою, - є те, що проецируется в «совість». А потім він сам страждає від її ударів.

Не интроецированние норми дають силу «совісті»; вони лише складають ядро - відповідний екран, на яка людина може проецировать агресію. Его доводиться тим фактом, що «совість» завжди більш вимоглива, ніж різне табу, і часто висуває нечувано жорсткі вимоги. Сила «совісті» - це сила власного реактивного гніву людини.

Перфекционизм (вимогливе прагнення до досконалості) - інший екран для проекцій. Він заснований на так званому его-ідеалі (на відміну від супер-его або «совісті»). Якщо «совість» служить як ми бачили, екраном для проецирования агресії і жорстоких вимог, які людина відчужує від себе, его-ідеал за допомогою проекції отримує відчужені любов і захоплення. Така любов часто гомосексуальна; з іншого боку, реальний гомосексуалізм часто може бути зрозумілий в аналізі як більш рання проекція первинної любові до себе, яка, в свою чергу, була ретрофлексией, викликаної покараннями або пристиживанием.

Щоб розчинити ірраціональну «совість», треба зробити два кроки. По-перше, переведіть фразу типу «Моя совість або мораль вимагає...» в «Я вимагаю від себе...», тобто переведіть проекцію в ретрофлексию. По-друге, зверніть останню в обох напрямах, тобто в «Я вимагаю від X» і «X (наприклад, суспільство) вимагає від мене». Треба відрізняти дійсні вимоги і примушення суспільства як від своїх особистих вимозі, так і від своїх интроекций. Подивіться, як ви поводитеся в своєї << совісті»: чіпляєтеся? Бурчіть? Загрожуєте? Шантажуєте? Кидаєте гіркі, скривджені погляди? Біли ви зосередитеся на цих фантазіях, то побачите, як багато що у вашому «моральному боргу» є вашою власною прихованою атакою, що являє собою частково интроецированние впливу, і яка частина раціональна.

Не побоюйтеся того, що, розчинивши «совість», ви перетворитеся в злочинця або імпульсивного психопата. Коли ви дасте органічному саморегулюванню і своєму природному влечениям можливість стикнутися з іншими людьми, ви будете уражені тим, як принципи, по яких ви повинні жити, виявляться з самої вашої суті і будуть очевидно і абсолютно придатні для життя, в якій би соціальній ситуації ви ні знаходилися.

Злочинність значною мірою є слідством неправильної орієнтації і нерозуміння ролі людини в суспільстві. Як сказав Сократ, зло - це просто помилка. Патологічна злочинність часто пов'язана зі сверхсуровой «совістю». З «совістю» справа йде так само, як з «самоконтролем»: перебільшений «самоконтроль» веде до нервових зривів; перебільшена «совість» - до моральних зривів. Підкорення «совісті» - це ототожнення з ригидними принципами, які не працюють і яким завжди не вистачає милосердя. Органічне функціонування і самоосознавание означають оцінку і розуміння конкретної ситуації. «Совість» накладає зобов'язання і виконує мало роботи; усвідомлення функції цікаве, і робота виконується.

Коли ви перейдете до другого кроку розчинення «совісті», тобто до перетворення своїх вимог до себе у вимоги до X, ви відчуєте значний опір і небажання робити це, тому що прийняття своєї совісті як частини себе означає визнання сильних диктаторських бажань і вимог по відношенню до інших людей - бажання бути їх «совістю». Ви можете, звісно, перетворитися в мораліста і спробувати заподіяти нам всім страждання; але будемо сподіватися, що ви обмежитеся фантазією, і цього буде досить для опрацювання вашого бажання бути загальним правителем і суддею, поки ви не знайдете більш інтегровану орієнтацію і контакт з миром. Ваші погляди на «совість» зміняться, коли ви побачите, що та ж нетерпимість, яка вкладалася вами у вашу «совість», тепер виявляється у ваших пристрасних бажаннях.

Проецирующий направляє зовні свої небажані почуття, але не позбувається них. Єдиний спосіб дійсно позбутися «небажаного почуття», - це прийняти і виразити його і тим розрядити. Проекції так само прив'язані до людини, як матеріал, що подавляється знаходиться «в» ньому. Проецирующий всемогутність пов'язаний з ним жахом і трепетом; проецирующий агресію - страхом. Так, забобон не позбавляє людини від його «животности» просто проецированием її в групу, що знехтую; він повинен стати антисемітом, антививисекционистом або кимсь ще і руйнувати своє життя подібними идиосинкразиями. Відмінність між забобоном і просто безглуздим уявленням складається в тому, що у останньому разі чоловік дуже ленив і не зацікавлений, щоб з'ясовувати суть справи, і його це мало хвилює. Якщо ж ви не можете дозволити подіям йти своєю чергою, якщо вам представляється та, що насувається, переслідуюча вас небезпека - це вже забобон.

У снах проецирование агресії перетворюється в кошмари. Сни з проецируемой дентальной агресією, в яких вам загрожують крокодили, собаки, «вагина дентата», типові для интроектов. Намагаючись інтерпретувати сон, хоч би для початку спробуйте розглядати всіх осіб, що є вам у сні, і всі їх риси як проекції - тобто як частини вашої особистості. Зрештою, ви - виробник сну, і все, що ви в нього вміщуєте, повинне бути у вас, тільки тоді воно може бути доступне для конструювання вами цього сну.

Так само, як і сни, багато які «спогади» є проекціями нинішньої ситуації. Це часто відбувається в психоаналізі по відношенню до спогадів дитинства. Перенесення (емоційне відношення до аналітика) пояснюється як пожвавлення подій дитинства; тим часом досить простих фактів аналітичної ситуації, щоб пояснити те, що відбувається, без звернення до минулого взагалі. Наприклад, пацієнт, сердитий на аналітика в теперішньому часі, не виражає свій гнів відкрито, а відтворює спогад того часу, коли батько «погано звертався з ним» таким же чином. Для асимілювання таких проекцій зовсім не треба ходити навколо так біля, довго копаючись в минулому, якщо що стосуються справи події відбуваються у аналітика перед носом. Якщо пацієнт з докором говорить: «Ви нудьгуєте», або «Ви думаєте про мене то-то і то-то», або «Ви хочете позбутися мене», - проекція очевидна.

Ваша «реальність» (те, що для вас складає реальний мир) виконує одну з двох функцій: або це важливе для вас оточення, в якому можуть задовольнятися ваші потреби, і ви знаєте його як яскраві, цікаві фігури на пустіючому фоні, або це екран для ваших проекцій. У останньому випадку ви будете старатися примусити проекції відповідати спостереженням, ви завжди будете шукати докази, робити з мухи слона або інакшим образом спотворювати свою перспективу.

Замість цього спробуйте зробити наступне: протягом деякого періоду говорите всьому «Тат, твам аси» - Це інше є я. І потім робіть це у всіх випадках, коли ви відчуваєте гостру реакцію, особливо страх або пасивну безпорадність. Уникайте проекції заперечення, захоплення, агресії. Представте себе в шкурі агресора, що захоплює, що відкидає і пр. Звертання частіше буде відповідати істині, чим не відповідати.

Ось деякі реакції на цей експеримент. «Раду «представляти себе в шкурі агресора і пр.» і твердження, що це частіше за все відповідає істині, - прекрасний фінал для вас. Це дійсно кульмінація абсурду!».

«Я вважаю, що пройде багато часу, перш ніж я зможу приймати відповідальність за всі мої проекції, тому що я вельми широко розкидав частини моєї особистості. Але я маю намір продовжувати вміщувати себе в різні «шкури» - мої «шкури», - тому що, наскільки я зараз можу судити, всі ці шкури мені підходять!».

«Я спробував виконувати «тат-твам-аси» і виявив, що у мене вельми сувора «совість». Я сподіваюся згодом істотно укротить її, але я бачу, що це зажадає тривалого часу».

«Як прийняття відповідальності за свою поведінку не означає прийняття провини, так само невиправдано приймати похвалу за це. Однак поки я продовжую мислити в термінах моралистики, мені здається підбадьорюючим і що полегшує приймати похвалу за те, що я роблю, і хвалити інших за їх дії. Я все більше і більше помічаю, що коли я або хтось, кого я знаю, переживає поразку, цю завжди, принаймні частково, «внутрішня робота»».

«Я «розчинив» деяку частину ірраціональної «совісті», яка була у мене скільки я себе пам'ятаю. Я завжди вважав, що повинен завершувати будь-яку справу, яка початків і, більш того я повинен завершувати його в певний час (наприклад, протягом дня). Раніше в деяких особливих випадках я затверджував, що «моя «совість» вимагає, щоб я кінчив це сьогодні». Потім я розповсюдив це до «моя«совість» вимагає, щоб я закінчив справу сьогодні, хоч пізніше у мене буде багато часу для цього». Дурість такого твердження стала абсолютно ясною, коли я довів його до: «Суспільство вимагає від мене, щоб я закінчив справу сьогодні», - тому що очевидне, що суспільство нічого такого не вимагає. Без ваговитих емоційних фейєрверків це зробило радикальний переворот в моєму відношенні до роботи. Коли я тепер починаю роботу, в цьому немає мелодраматизма (почуття, що «кістки кинуті і немає повернення»), замість цього я розумію, що у мене багато часу, і якщо щось більш важливе з'явиться раніше, ніж я закінчу цю роботу, я можу віддати йому перевагу, і мир не загине. Коли я озираюся на те, як я діяв, то дивуюся: «До чого може дійти дурість!»

«Ви, можливо, діагностуєте це, назвавши яким-небудь забавним словом, але я все одно виплесну це вам. У своїх спробах створити атмосферу «дозволу» ви дуже перегнули палицю. З ненавмисністю, яка не може бути ненавмисною, ви вчите нас мастурбації, блювоті і розправі з подушками. Ви абсолютно моралистични, хоч і незвичайним образом. Ви стараєтеся примусити нас интроецировать ваші погляди, замінивши ними ті, які у нас є. Чи Лягаєте ви спати із задоволенням від того, що в цю саму хвилину безліч людей вивертає для вас свої внутрішності в блювоті?».

«Спочатку я ніяк не міг зрозуміти, що це таке - влізти в шкуру інших людей, які здаються такими несхожими на мене. Я не усвідомлював проецирования, і з всього цього нічого не вийшло. Тоді я подумав, що, можливо, мені вдасться підглянути проецирование у інших. І - ось це так! Що за відкриття! Я випробував те, що багато раніше ви називали «ага-феноменом». Мене це стукнуло між очей, коли я був на зборах комітету, що відбирав кандидатів в клуб, до якого я належу. Коли називали чиєсь ім'я і когось хотів дати йому відведення, він повинен був приводити основи. Те, що людина говорила про кандидата, пояснюючи, чому він не хоче бачити його в клубі, був перерахуванням його власних недоліків! Побачивши, як це відбувається, я без сумніву уловив, що таке влізти в чужу шкуру і подивитися, чи підходить вона мені. Сумно сказати: Підходить!».

[1]Awareness - «усвідомлення», «обізнаність», «зауваження» - ключовий термін цього розділу і, можливо, всієї гештальт-терапії. На російській мові немає точного еквівалента, який передав би значення цього центрального феномена психічного життя.

[2]Фрустрация (від лати. Frusiralio - обман, марне очікування) - психічний стан, викликаний неуспіхом «задоволенні потреб, бажання.

[3]См., наприклад, «Роботу актора над собою» Станіславського, де велика увага приділяється культивуванню сензитипной і афективній памяти.- Прім. авторів.

[4]Natura sanat, medicus curat morbos. (лати) - Лікує хвороби лікар, але виліковує природа (Гиппократ).

[5]Par excellence (франц.) - переважно.

Лекція 1. ВВЕДЕННЯ В ВАЛЕОЛОГИЮ

Учбові питання.

Переглядів: 158 | Додав: АДМІН | Теги: Лекція 1. ВВЕДЕННЯ В ВАЛЕОЛОГИЮ | Рейтинг: 0.0/0