medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
КОМЕНТАР ФАХІВЦІВ
КОМЕНТАР ФАХІВЦІВ
Ірина МЕДВЕДЕВА, Тетяна ШИШОВА, психологи, члени Союзу письменників і Фонду соціально-психічного здоров'я сім'ї і дитини:- Треба врахувати, що в нашій культурі не прийнято зосереджуватися на проблемах тіла і хворобах, адже багато які діти, особливо хлопчики, і так зайво недовірливі. Через фіксацію на організмі у них будуть розвиватися ипохондрические неврози і психосоматичні захворювання. У результаті так звані оздоровчі програми не тільки не виконають мету, що декларується, але будуть сприяти подальшому погіршенню здоров'я дітей. Концентрація уваги на телоцентризме в період виховання почуттів - найгрубіше порушення вікової психології і фізіології.

Валерія КАСЬЯНОВА, лікар-гінеколог:- Курс, що Вводиться валеології ніяк не оздоровить наших дітей, але може зупинити або погіршити той стан, в якому вони зараз знаходяться. Чому? Всі студенти-медики, наприклад, перехворіли колись тими хворобами, які вони вивчали. Це так звані ентрогенние захворювання. Так і всі ми після якогось небажаного навіювання переживали симптоми тих або інакших хвороб. Адже тут діти! І у них загроза виникнення таких захворювань більш вірогідна!

Алла КАЗАКОВА, голова вченої поради Союзу вчених і педагогів Росії: Ми зіткнулися з тим, що до нас в Міжнародний інститут стратегії розвитку особистості і социума приходять студенти, у яких разбалансировани права і ліва півкулі головного мозку. Природно, ми звернулися до проблем школи, де лежать причини такого явища. Про всі причини я говорити не буду. Але що стосується валеології... Цей курс порушує базові педагогічні принципи: системності, безперервності, спадкоємності, адаптивности, гармонії і гуманізму. По науково обгрунтованій традиції, що устоялася в 5-м класі вивчають ботаніку, а в 9-м класі, після 14 років, анатомію. Це обгрунтоване психологическимиифизиологическими особливостями дітей. До 7 років йде витальное розвиток дитини, формується скелет, В СІМ'Ї закладаються основні навики, включаючи гігієнічні: як правильно чистити зуби, вмиватися. А ось з 7 до 14 років йде виховання почуттів. І коли в цей час починають загострювати увагу дитини на фізичному тілі, це дуже негативно позначиться на його розвитку. У валеології анатомію дітям намагаються дати з 11, а те і з 7 років - в тому числі і анатомію статевих органів. Не розуміти, до чого можуть привести такі новації, можуть тільки ті, у кого обидві півкулі головного мозку разбалансировани.

Надія ЩЕКОЧИХИНА, педагог-біолог, активіст Новосибірського відділення міжрегіонального руху в захист дитинства:- Це особливий прийом "соросовской педагогіки", властивий і для валеології, - масований потік інформації, що подається дітям передчасно, і, як правило, в примітивному, спрощеному варіанті. Є учбова допомога Седімової, видана в Інституті удосконалення вчителів Новосибірська "Хто я, яка я?" - для вихователів дитячих садів і початкової школи. У ньому в примітивній і вульгарній формі викладаються малюкам основи анатомії, всіх систем організму, гістології, ембриології, фізіології. Ще приклад з методичного посібника по валеології для вчителів першого класу (автор Мельнічук). Урок другий, другий тиждень від початку першого в життю учбового року семирічних дітей. Тема: "Як виникла на Землі життя різних тварин". Мета уроку - сформувати у дітей уявлення про клітку як основу розвитку усього живого. Помічу, в цій темі, крім усього іншого, протиставляються релігійна і наукова концепції про

походженні жизниидается ось таке уявлення про клітку: "Як капелька, але не ділиться, як яйце, але не розіб'єш, як колобок, але не з'їси"...

Наталія ЩЕТИЛОВА, соціальний педагог, активіст Новосибірського відділення міжрегіонального руху в захист дитинства: Навіть далекій від біології людині ясна повна профанація біологічних знань в подібних перлах. У курсі природознавства 3-го класу ця тема викладена суворо науковою мовою, з повним поясненням термінів, яких трохи. А всерйоз вона вивчається в старших класах - в 9 - 11-м. Виходить, чтосерьезние теми діти вивчають в спрощеному варіанті, иу них створюється відчуття, що ним все зрозуміле, що вони вже всі знають. Це все одно що по коміксах вивчати серйозні літературні твори після цього читати підручник зовсім не захочеться. Ми називаємо цю якість примітивним всезнайством. Відбувається руйнування інтелекту під непосильним вантажем, так зупиняється фізичне зростання від важкої фізичної роботи. А у слабих дітей наступає порушення психоемоциональной сфери - у нас таких серед школярів вже більше за половину. Потім наступає і загальне погіршення здоров'я.

Цим нарушаютсяимногие принципи нашої традиційної педагогіки, даи західної також. Передусім - принцип науковості викладу матеріалу, який вимагає вікової готовності сприймати знання і послідовності викладу, щоб знання, що викладаються передувалися і опиралисьнадругие, без чого нові не сприймаються. Дітям повинні бути ясні суворо наукові терміни.

"Розкажіть мамі, звідки ви з'явилися... "

Н. Щетілова:- В школах в області інновацій йде двоякий процес. З одного боку, діти переобтяжені зайвою і передчасною інформацією, особливо в елітних школах, а з іншого боку, в неелітних школах йде заміна високонаучних програм на спрощені.

Уривок з репортажу з уроку валеолвгиц в 1-м класі, де дітям розтлумачувалася генетика підлоги: Викладач: Мами вам розказували, звідки ви з'явилися після весілля? Що вам говорили? Спробуйте сказати, не бійтеся, як вам розказували ваші батьки... А де мами народжують СОБІ ребятишек? А скільки часу вагітна жінка виношує СОБІ ребеночка? Етотяжело дляженщини?

Діти (дружно): - Так!!!

Викладач: - А чому народити може тільки жінка, ане чоловік? Чому іноді народжуються дівчинки, а іноді - хлопчики? Для цього стали вивчати клітинки - ті, які присутні у жінок, ите. які у чоловіків. І виявилося, що ці клітинки різні подивитеся, які вони бувають. І коли винайшли мікроскоп, стали дивитися: з чого ж складаються ці клітинки. Виявилося, що вони складаються як би з двох половинок. Жіноча клітинка складається ось з таких частинок "ікс" - всім видно, що вони однакові? А ось, дивіться, чоловіча клітинка - одна половинка "ікс", а інша "ігрек", тобто для того, щоб утворився в майбутньому плід, повинно злитися дві половинки - одна мамина, а інша папина... Запам'ятайте: чоловіча клітинка з хвостиком біжить і завжди знаходить жіночу!.. А ви зможете намалювати таку картинку будинку? А вдома зможете батькам це пояснити?..

Н. Щекочихина:- Не знаю, як для інших фахівців, а для мене як для біолога - справжні етичні тортури слухати такий виклад теми "генетика підлоги". У наяности найгрубіше порушення нашої дидактики, принципу науковості викладу. Це ж волаюча вульгаризація! Двійчастий набір хромосом на цьому уроці перетворився у цього гори-вчителя в дві половинки клітки. Х- і Y-хромосоми - в частинки "ікс" і "ігрек". Умовні знаки, вказуючі жіночі і чоловічі статеві клітки, подаються в таких формах! Мова тут йде не просто про некорисність отриманих знань, а про величезну шкоду для дитячого інтелекту.

Н. Щетілова:- А я б додала, що цей урок, який, до речі, веде не вчитель, а зовсім стороння людина, ведеться за правилами психотехнології, розробленими в США, де ніколи не застосовувалася дидактика. Недаремно в США у випускному класі вивчають дещо з програми нашого шостого (!!!) класу, а випускники загальноосвітньої школи в США насилу можуть розписатися і багато які не в змозі написати заяву про прийом на роботу. Ось цю примітивну систему у нас подають як нове слово в педагогіці! На цьому уроці валеології порушений принцип відповідності віковим і психологічним особливостям дітей, а також принцип природосообразности, третій принцип - послідовності: діти зовсім не знають біологію, а їм розказують про генетику підлоги. І нарешті, принцип наглядності - у дітей конкретно-предметне мислення, вони не засвоять клітинки, частинки, які не побачать власними очима... Нарешті, насторожує те, що протягом уроку викладач повторила декілька разів: "Жінка народжує СОБІ ребеночка".

Н. Щекочихина:- Ймовірно, урок мав сверхзадачу. Вівся він по американським психотехнологиям: експрессивность, багаторазове повторення, вимога відповідей "так", "немає", навмисне спрощення, що не вимагає роботи розуму, а тільки здібності відтворити формулу - імітація. До речі, психіатри відносять переважання імітації (такого відтворення) в психічній діяльності дитини до вияву важкого неврозу. Я також помітила багато разів повторювану формулу: "Жінка народжує СОБІ ребеночка", яка неодноразово підтверджувалася іншою - "народити може ТІЛЬКИ жінка, чоловік народити не може". З цього всього в свідомості дітей закладається уявлення про очолюючу, першорядну роль жінки... А по даним ЮНЕСКО, на початку майбутнього сторіччя будуть переважати неповні сім'ї, тобто жінки будуть народжувати СОБІ дітей. Як я розумію, валеологи стараються забезпечити виконання цього прогнозу-плану.

Н. Щетілова:- Я би ще одну небезпеку тут убачила. Для російської православної свідомості (і для ісламського, до речі, також) якраз характерне все навпаки: чоловіче творче начало у розділі світу - Бог-Батько, Бог-Син, Бог-Дух Святий, в ісламі - Аллах, пророк Магомет. А дітям нав'язується протилежне. Адже це навмисна ломка архетипа, руйнування сім'ї, традиційного уявлення про сім'ю.

"Ми не відповідаємо за виховання - у нас такої послуги немає!"

Так сказав директор однієї приватної екошколи у відповідь на питання про виховання. Ця установка - усунути школи від виховання, звести їх роль до чисто інформаційно-. освітнім функціям - найбільш характерна для ідеології "Нью Ейдж", яка реалізовується через соросовские програми і валеологические методики. Більш того ставиться задача взагалі позбавити дитину захисту з боку дорослих, усунувши вплив на його погляди батьків і вчителів.

"Звільнити дітей від домагань батьків"

В медико-педагогічних школах Ярославля, на всю країну що "прославилися" пропагандою блудного образу життя, за допомогою Російської асоціації планування сім'ї, з батьками проводили тренинги, семінари, консультації, де доводили "відсталим" татам і мамам, що не треба боятися, коли син або дочка приходять із занять "неосудними". Звучали напучення психологів "звільнити дітей від домагань батьків", "сміливо звільнитися від рутини авторитетів", від "застарілих догм" моральності.

Ось цитата з учбового посібника по валеології: "Незалежність від сім'ї є нормою. Підлітки вважають за краще провести вільний час зі своїми однолітками. І чим з великим розумінням відносяться до цього батьки, тим менше стресів випробовує дитина". Це виправдовує відхід дітей в сумнівні тусовки і байдужість батьків до долі дітей.

А ось як вчать цій "незалежності від сім'ї" на практиці. Наприклад, в м. Ноябрьске Тюменської області.

Розказує иеромонах, доктор медичних наук про. Анатолій (Берестов):-Я побував на уроці валеології в місцевому молодіжному центрі в м. Ноябрьське. На урок прийшли підлітки 11 - 12 років, дівчинки. Тема заняття "Любов і дружба ". Після хорошого загалом-то початку про те, як важливі любов і дружба, розмова прийняла відверто сексуальний оборот. Стали говорити про те, що дружба-то передбачає спілкування між хлопчиками і дівчинками вельми близьке. "Підніміть руки ті, у кого вже були хлопчики!"-сказала преподавательница. Підняла руку одна дівчинка з п'ятнадцяти. Інші засмущались. І педагог-психолог почала хвалити "більш розкріпачену": "Ти молодець, що не побоялася сказати про ЦЕ при всіх - ось це правильно, ти ведеш самостійне життя. Тепер, дорогі мої, давайте запам'ятаємо, що ви стаєте підлітками, ви вже майже дорослі люди. Коли ви були маленькими - ви потребували тата і мами, які вас опікали, одягали. А тепер ви вже самостійні люди!.. "Все, що було сказано далі, наводило дітей на думку: батьки тепер не потрібні. Головна ідея подальшої розмови - відрив від батьків, прагнення до самостійного образу життя, поглядів і вчинків, що суперечить волі батька з матір'ю. Ось в чому суть цих уроків...

Ні, не випадково ярославские гора-педагоги активно викладали дітям такий "правовий аспект": говорили дівчинкам, що згідно з новим законом вони можуть з 15 років робити аборт без згоди на те батьків, так що мамі "у разі чого" можна і не говорити... А допоможуть, причому безкоштовно, консультанти-гінекологи... Така ось турбота про "самостійність", що ввергає беззахисних дітей в етичні безодні.

Тепер, коли навколо "ярославского варіанту розтління" вибухнув общероссийский скандал, секспросветовци всіх мастей удають, що тих скандальних програм не було взагалі, і "оновлені", виключно прогресивні і високоморальний програми "Здоров'я і безпека", затверджене в 1998 році, нічого загальної з горезвісними програмами статевої "освіти" не мають!

У "Додатку для батьків дев'ятикласників", а також десятиклассников є відривний талон, де татам і мамам пропонується виразити своє відношення до навчання дитини в медико-педагогічній школі Дзержінського району по програмі "Здоров'ї і безпеку", сказати "так" чи "ні". Прочитавши гарячі рекламні запевнення в "допомозі батькам в затвердженні моральності, цнотливості", "здорових відносин підлітка з батьками і однолітками", повіривши, що "всі, що стосується занять з підлітками, Ви можете обговорити з нами", що тут "завжди готові до співпраці" і хочуть "побудови ДОВІРЧИХ відносин підлітків з батьками", більшість тат і мам полегшено зітхнули.

Але, як виявляється, передчасно. Бо не врахували, що "рекламна педагогіка", на обгортці що пропонує одне, для внутрішнього користування застосовує зовсім інше. Хто з батьків здогадається, що стоїть за "спілкуванням з підлітком на рівних, прийняттям їх поглядів, цінностей"? Хто взнає, що буде втлумачено семиклассникам при обговоренні "істинних і помилкових уявлень підлітків про насильні відносини"? Тим більше, якщо "досвідчений психолог" натякне, що обговорювати такі "делікатні питання" з батьками недоцільно? А як швидше усього буде трактуватися тема "дружби між хлопчиками і дівчинками", ми бачили на прикладі валеологических занять в Ноябрьське...

"Тобі вибирати, дитинка, життя або смерть... "

У "нових" ярославских програмах декларуються вельми чіткі правила: можна висловлювати будь-які думки, задавати будь-які питання (наприклад, відстоювати права гомосексуалістів), але "НЕ МОЖНА КРИТИКУВАТИ, ОЦІНЮВАТИ І ДАВАТИ РАДИ".

Той, що "ПОРУШИВ ПРАВИЛА ПОВИНЕН ПОЯСНИТИ ПРИЧИНУ ПОРУШЕННЯ, У РАЗІ НЕОБХІДНОСТІ ВИБАЧИТИСЯ".

Далеко не нова ця нью-ейджевская практика вимагати від батьків і педагогів ніяк не давати оцінки тим або інакшим вчинкам, мотивам, поведінці і образу життя, а просто запропонувати дитині "вибір", повністю усунувшись від виховання. Проінформувати про можливо більше число перекручень у всіх подробицях (що і робили в тієї ж ярославской МПШ, знайомлячи підлітків, що розтліваються з "джерелами статевого збудження", з "сексуальними забобонами"(це, очевидно, "забобони" батьків щодо цнотливості), з "різноманітністю сексуальної поведінки", з "особливостями гетеросексуальних відносин", з "сексуальними відносинами між дорослими і неповнолітніми", з ебьюзом (кровоемешением) [це з програми 1993 р. ] - це називається поставити дітей в "ситуацію аргументованого вибору", при цьому "ВЧИТЕЛЬ ПОВИНЕН ВИКЛЮЧИТИ ПОВЧАННЯ"(так говорить кандидат педагогічних наук Гаргай). Ну і серед всієї цієї мерзоти десь між оральний сексом і зоофилией поселиться "равнозначное'сиротливое поняття "тимчасова стриманість"(навіть не цнотливість, і не просто стриманість, а ТИМЧАСОВЕ, щоб не подумали, неначе валеологи проти "безпечного сексу"!). Вибирайте, хлопчики і дівчинки! Не треба бути психологом, щоб зрозуміти, що вибере більшість після такої атаки розпусти. Адже діти до 21 року не здатні в достатній мірі передбачати наслідки, вони потребують заборон, в чітких оцінках "добре погано". "Аргументований вибір" позбавляє дітей захисту і допомоги дорослих, які не створюють безпечного середовища. Відповідальність же за наслідки "вибору", за необачні вчинки цілком перекладається на дитину.

Переглядів: 152 | Додав: АДМІН | Теги: КОМЕНТАР ФАХІВЦІВ | Рейтинг: 0.0/0