medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Юлогические зміни в нервовій системі при компенсації порушень функцій
Юлогические зміни в нервовій системі при компенсації порушень функцій
Компенсаторние процеси, засновані на формуванні нових функціональних зв'язків, викликають мікро- і макроизменения структур, задіяних в компенсації. Ці зміни виражаються в більшій диференціації клітинних об'єднань, ансамблів нейронів. Посилене функціонування нейронів спинного мозку в процесі компенсації приводить до зростання числа синаптических закінчень на їх тілі, збільшенню їх тіла, розширенню дендритного дерева, більшому накопиченню тигроида в мотонейронах.

Поперечна перерезка половини спинного мозку спричиняє збільшення розмірів мотонейронов передніх рогів, а також розмірів їх ядер, що насамперед свідчить про підвищену активність цих нейронів. Нейрони збагачуються ядришковими і ци-топлазматическими рибонуклеопротеидами, білком, SH-групами. Те ж відбувається з пирамидними нейронами ипсилатерального півкулі, там же спостерігається збільшення кількості перинейрональной глії, в нейронах посилюється синтез РНК, який,

видимо, сприяє зростанню кількості синаптических контактів. Поруч з пошкодженими і дегенеруючими волокнами відмічається посилене зростання збережених волокон і їх ветвлений.

Зростання і гілкування аксонов виникають в сусідніх нервових волокнах, що йдуть до денервированной області, або в коллатералях аксона вище за пошкодження або сдавления. У гиппокампе такий механізм відновлює до 80% синапсов аксона. Посилення гілкування коллатералей аксона і дендритов при дисфункція їх дистальних кінців добре виражене в нейронах кори мозку, ядрах прозорої перегородки, гипоталамусе, зоровому бугре, верхніх буграх четверохолмий, червоному ядрі, спинальном ядрі трійниковий нерва, вентральном ядрі кохлеарного нерва. Вкрай гілкування дендритов і аксонов спостерігається при пошкодженні адренергических, холинергических, серо-тонинергических волокон. Посилене їх функціонування приводить до активації трофічних процесів в нейронних і глиальних структурах. Чим раніше при розвитку дисфункція починається активація компенсаторних процесів, тим повноцінніше і більш адекватно відновлюються функції.

Дослідження морфологічних змін в спинному мозку при компенсації, викликаній пошкодженнями, показали, що волокнам спинного мозку властиві не тільки регенерація, але і функціональне відновлення. Останнє властиво раннім віковим групам і найбільш виражено в неонаталь-ном періоді. Регенерація супроводиться посиленням синтезу ДНК і РНК, білка, окислювально-відбудовних процесів, активації системи енергозабезпечення клітки. У людини регенерація структур спинного мозку вельми недосконала і має обмежене клінічне значення.

У спеціальних дослідженнях показано, що тривала стимуляція, зухвала засвоєння ритму в корі мозку, приводить до збільшення кількості глиаль-них елементів. Тривалі невротичні стану змінюють глиальное оточення нейронів, судинну реакцію, метаболічні процеси в нейронах. У пирамидних нейронах при цьому відмічається збільшення ядер. Розвиток зв'язків нейронів з сусідньої глией, капілярами при невротичних станах свідчить про включення в компенсаторние процеси при неврозах глиально-судинного комплексу.

Переглядів: 156 | Додав: АДМІН | Теги: Юлогические зміни в нервовій систем | Рейтинг: 0.0/0