medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Язикоглоточний нерв. Язикоглоточний нерв (n. glossopharyngeus - IX пари) - змішаний, (руховий, чутливий і парасимпатический)
Язикоглоточний нерв. Язикоглоточний нерв (n. glossopharyngeus - IX пари) - змішаний, (руховий, чутливий і парасимпатический)
Язикоглоточний нерв (n. glossopharyngeus - IX пари) - змішаний, (руховий, чутливий і парасимпатический).

1. Корінці рухових волокон язикоглоточного нерваначинаются від двоякого ядра, яке розташоване в ретикулярной формації довгастого мозку. Виходить з мозку в задній латеральной борозні довгастого мозку (позаду VIII пари). З черепа виходить через яремное отвір (for. jugulare) і проникає між внутрішньою яремной веною і внутрішньою сонною артерією. Иннервирует шилоглоточную м'яз.

2. Чутлива частина IX парисодержит рецептори для сприйняття смакових подразнень і подразнень загальної чувствительнойсти. Як у всякого чутливого нерва, клітки розташовуються у вузлах, яких у IX пари два: верхній (gangl.superior), розташований в яремном отворі, і нижній (gangl.inferior) - на нижній поверхні каменистої частини скроневої кістки у великій каменистій ямке. Аксони кліток вузлів складаються в тонкі корінці, вступаючі в довгастий мозок, сполучаючись у висхідний і низхідний пучки: висхідний закінчується в дорсальном ядрі, низхідний - в ядрі одиночного тракту. Висхідний пучок містить аксони загальної чутливості, а низхідний - смакові.

Чутлива частина IX пари формується з наступних нервів:

- язичние гілки (r.r. linguales) мають смакові і загальної чутливості рецептори в слизовій оболонці задньої частини мови; язичние гілки виходять з кореня мови з медиальной сторони;

- миндаликовие гілки (r.r. tonsillares) складаються з волокон загальної чутливості і частково містять смакову рецептори; рецептори розташовуються в піднебінних дужках і піднебінних миндалинах;

- гілка сонної пазухи (r. sinus carotici) освічена волокнами загальної чутливості; вони контактують з рецепторами сонної пазухи і клубком барорецепторов в стінці внутрішньої сонної артерії перед її вступом в сонний канал;

- глоточние гілки (r.r. pharyngei) мають рецептори в слизовій оболонці глотки; а їх волокна, об'єднавшись з чутливими і парасимпатическими волокнами X пари і симпатичними нервами, утворять глоточное сплетення.

3. Парасимпатическая (секреторна) частина волоконязикоглоточного нерва починається від нижнього слюноотделительного ядра (nucl. salivatorius inferior) довгастого мозку. Виходить з мозку разом з руховими і вхідними чутливими волокнами. На зовнішній основі черепа в місці розташування нижнього ганглия, парасимпатические волокна покидають IX нерв і через барабанний канал проходять у вигляді барабанного нерва (n. tympanicus), який містить також волокна загальної чутливості. Ці волокна контактують з рецепторами слизової оболонки барабанної порожнини. Парасимпатические і чутливі волокна беруть участь в утворенні барабанного сплетення. Симпатичні волокна проникають в барабанну порожнину з нервового сплетення внутрішньої сонної артерії, прямуючи через сонно-барабанний каналец. Барабанний нерв виходить з каналу через малий каменистий отвір, що знаходиться на передній стінці каменистої частини скроневої кістки, і лягає в борозну під назвою малого каменистого нерва, який проникає через з'єднувальну тканину рваного отвору на основі черепа і прямує до вушного вузла, в якому відбувається перемикання парасимпатических волокон на II нейрон. Парасимпатические волокна иннервируют околоушную слинну залозу.

Переглядів: 163 | Додав: АДМІН | Теги: чутливий і парасимпатический), Язикоглоточний нерв. Язикоглоточний, (руховий | Рейтинг: 0.0/0