medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Язикоглоточний, додатковий і подъязичний нерви. Ядра, вихід з мозку, черепа, гілки і їх область иннервации
Язикоглоточний, додатковий і подъязичний нерви. Ядра, вихід з мозку, черепа, гілки і їх область иннервации
XI пари - додатковий нерв (n.accessorius) -є руховим нервом.

Рухова частина складається з 2-х частин церебральної і спинальной. Шлях двох нейронний 1-ий лежить в корі прецентральной звивини. 2-й нейрон - двійчасте ядро блукаючого нерва, або передні рогу С1. Периферичний нейрон дає волокна частиною що виходять з продолговатьго мозку, частиною з спинного. Вони об'єднуються в області яремного отвору. Нерв ділиться на дві гілки, однієї иннервирует m.trapezius, m. sternoclaidomastoideus (зовнішня гілка). При поразці - опущення однойменного надплечья, атрофія грудинноключичнососцевидной м'яза.

XII пари - подъязичний нерв (n. hypoglossus) -результат злиття 3 і 4 спинномозгових нервів. Нерв руховий, має одне ядро в ромбоподібній ямке. Вийде з порожнини черепи в однойменному каналі потиличної кістки. Утворить дугу в поднижнечелюстном трикутнику, є верхньою межею трикутника Пірогова. Поблизу m hyoglossus ділиться на кінцеві гілки. Вони иннервируют м'язи мови, а одна з гілок спускається вниз, сполучається з гілкою шийного сплетення і утворить разом з нею шийну петлю. Гілки цієї петлі иннервируют м'яза нижче подъязичной кістки. При односторонній поразці виникає атрофія однойменної половини мови. При двосторонньому - параліч мови - мова і жування порушені. Поразка m. geniohioideus веде до неможливості висунути мову уперед.

IX пари - язикоглоточний нерв (n. glossopharyngeus) містить 4 види волокон: чутливі, рухові, смакові і секреторні. Має три ядра: рухове - n.ambiguus, загальне з X, XI; чутливе - n.tractus solitarius загальне з VII, X і вегетативне (парасимпатическое) - n. salivatorius inferior.

Чутлива частина має ланцюг з трьох нейронів. Клітки перших нейронів розташовані у верхньому і нижнім вузлах язикоглоточного нерва. Вони лежать в області яремного отвору. Дендрити цих кліток лежать на периферії - в рецепторах задньої/третини мови, м'якого неба, зіва, глотки, надгортаннике, слухової труби і барабанної порожнини. А аксони входять в довгастий мозок, де і закінчуються в ядрі одиночного шляху (2 нейрон). Його аксони переходять на протилежну сторону, приєднуються до lemniscus medialis і закінчуються на клітках таламуса (3 нейрон). Їх аксони проходять через задню/третину задньої ніжки внутрішньої капсули і йдуть до кори нижнього відділу постцентральной звивини.

Чутливі волокна IX пари, провідні смакові відчуття від задньої/третини мови і м'якого неба, являють собою дендрити кліток нижнього вузла язикоглоточного нерва (1нейрон). Аксони його вступають в ядро одиночного шляху (2 нейрон), звідси аксони утворять перекрест і, проходячи в складі медиальной петлі, закінчуються на вентральном і медиальном ядрах таламуса (3 нейрон). Аксони їх йдуть в парагиппокампальную звивину (gyrus parahippocampalis).

Руховий шлях складається з 2 нейронів. 1-ий нейрон - клітки нижньої частини прецентральной звивини, аксони якого проходять в складі корково-ядерного шляху і закінчуються у двійчастого ядра (2-й нейрон). Від нього відійдуть волокна, иннервирующие шилоглоточную м'яз.

Парасимпатические волокна починаються від переднього відділу гипоталамуса і закінчуються у нижнього слюноотделительного ядра, від якого волокна переходять у велику гілку IX пари - барабанний нерв. У барабанній порожнині цей нерв з симпатичними нервами утворить барабанне сплетення. Далі волокна вступають у вушний вузол, де і уриваються. Гілки цього вузла йдуть до околоушной слинної залози, забезпечуючи її секреторну иннервацию. При поразці IX пари виникає розлад смаку однойменної задньої/ третини мови, зниження глоточного рефлексу і рефлексу з м'якого неба, розлад ковтання.

Переглядів: 165 | Додав: АДМІН | Теги: Язикоглоточний, додатковий і подъязичний нерви. Ядр, гілки і їх область иннервации, вихід з мозку, черепа | Рейтинг: 0.0/0