medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Ятрогенний пульпит
Ятрогенний пульпит
Препарування каріозної порожнини або пломбування життєздатних зубів можуть спричиняти роздратування пульпи. Об'єктивна оцінка впливу в більшості випадків скрутна, оскільки належні лікуванню зуби давно уражені карієсом.

Роздратування, виникаючі при стоматологічних втручаннях, має фізичне або хімічне походження.

Кфізічеським причинамотносят:

- препарування каріозної порожнини;

- висушування каріозної порожнини;

- вплив холодом або теплом загалом

- механічне внесення пломбувального матеріалу або отримання відтиснення.

Кхимическим причинамотносят використання коштів для очищення і висушування, а також антисептичної обробки кореневих каналів, лаків, матеріалів для прокладок, протравлення твердих тканин, адгезивних системипломбировочних матеріалів.

Особливо частоповреждается пульпа при обробці зуба під штучну коронку або препаруванні каріозної порожнини, шкідливий вплив надає також вібрація, надмірний тиск, підвищення температури, висушування дентина.

При препаруванні дентина нерідко розкривають обширні дільниці дентин-них канальцев. У результатеразрива паростків одонтобластовосвобождаются медіатори запалення, які викликають судинну реакцію в пульпе.

Недостатнє охолоджування водойпри препаруванні приводить до перегрівання і пересихання дентина. Оскільки дентин є поганим провідником тепла, тоизменение температурина дільниці дентинной стінки порожнини зуба в залежності від товщини дентина, що залишився буде значно нижче, ніж температура, що впливає зовні. При сухому препаруванні каріозної порожнини температура в пульпе може підвищитися на 2-3° С. Ізвестно, що вже при підвищенні температури приблизно на 10° З виникають безповоротні пошкодження пульпи, т. е. некроз. Особливе значення слідує придаватьвисушиванию дентина. Внаслідок обезводнення і зміни тиску в дентинних канальцах ядра одонтобластов можуть всмоктуватися в канальци і цей процес часто називаютаспирацией одонтобластов. При відсутності значних пошкоджень виникаюча запальна реакція

пульпи звичайно є оборотною.

Деякі стоматологічні матеріали спричиняють роздратування пульпи, причому тривалість і інтенсивність дратівливого впливу, товщина і стан шара дентина, що залишився впливають на міру пошкодження. При наявності тонкого шара дентина дна порожнини не треба застосовувати хімічно активні кошти очищення, асептической обробки і висушування. Широко відома биологическаясовместимостьклассических матеріалів для прокладок (цинкок-сид-фосфатцемент) иматериалов для пломбування (амальгама), однак вплив такихизменяющих оттенок зубів матеріалів, як композити і стекло-иономерние цементи, вивчений недостатньо. Тому не треба використати невипробувані матеріали, а для захисту пульпи доцільно застосовувати матеріал з досить вивченими властивостями.

Переглядів: 161 | Додав: АДМІН | Теги: Ятрогенний пульпит | Рейтинг: 0.0/0