medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Ятрогенії і ятропатии
Ятрогенії і ятропатии
Ятрогенние захворювання (греч. iatros лікар + gennaō створювати, проводити; синонім ятрогенії) - психогенні розлади, виникаючі як наслідок деонтологических помилок медичних працівників - неправильного, необережного висловлювання.

Розлади здоров'я, виникаючі внаслідок впливу на пацієнта слів і дій лікаря, були відомі вже медикам древності. Однак термін «ятрогения» набув широкого поширення лише після опублікування в 1925 р. роботи німецького психіатра Бумке (О. С. Е. Bumke) «Лікар як причина душевних розладів».

З цього часу концепція ятрогенії активно досліджується фахівцями різних клінічних профілів. Спостерігається стійка тенденція расширительного тлумачення Ятрогеній. Багато які фахівці, особливо за рубежем, відносять до них патологію, виникаючу внаслідок не тільки деонтологических помилок, але і будь-яких дій лікаря (від ускладнень неправильно проведеної маніпуляції або процедури до виникнення так званої лікарської хвороби), т. е. будь-які негативні наслідки медичного втручання.

Деякі дослідники означають такі состоянияятропатиями, або соматичними ятрогениями.

Те, є, ятропатияминазивают негативні наслідки для хворого неправильних дій або призначень лікаря або необгрунтованого використання інструментально-лабораторних досліджень в збиток здоров'ю хворого.

Намір нанести шкода пацієнту при ятрогенії і ятропатії виключається.

Для розвитку ятрогенії (в традиційному тлумаченні) мають значення як поведінку лікаря, так і особливості особистості хворого (міра емоційності, недовірливість і інш.).

Багато Хто з хворих людей страждає не тільки від хвороби, але і від тих, що породжуються нею тривоги, страхів, побоювань за вихід. Цим пояснюється особлива увага хворого і до слів лікаря, і до його поведінки, інтонацій, виразу обличчя. При цьому в залежності від типу нервової діяльності, складу особистості і особливостей психіки різні пацієнти по-різному, іноді протилежно, реагують на певні слова і поведінку медпрацівника.

Патогенне значення можуть мати не тільки непродумані репліки:

- - «Ваш серцевий приступ - це перший дзвінок»;

- - «... головна судина серця пропускає кров на 30%» і т. п.

або незрозуміле значення деяких слів і виразів:

- - «крючко образний шлунок»,

- - «дистрофія міокарда» і т. д.),

але іноді навіть вигуки або тривале мовчання лікаря, які можуть бути інтерпретовані хворим як ознаки особливої трудності діагностики або лікування його хвороби, особливим її тягарем, безнадійність прогнозу.

Ризик виникнення ятрогенних захворювань при інших рівних умовах неоднаковий у облич різного віку, підлоги, освіти. У жінок імовірність ятрогенії в середньому вище, ніж у чоловіків.

Вікові групи підвищеного ризику розвитку ятрогений складають люди, так званого, перехідного віку - підлітки і особи в періоді клімаксу (особливо жінки при патологічному клімаксі), а також обличчя немолодого віку, серед яких немало акцентованих на неминучості у них инволютивних змін і підвищеної імовірності летального виходу виникаючої хвороби.

Ятрогенние захворювання виявляються головним чином невротичними реакціями в формі фобій (канцерофобії, кардиофобії) і різних варіантів вегетативної дисфункція. Їх розвитку сприяють підвищена емоційність і прищеплюваність.

У залежності від характеру психотравми і преморбидних особливостей особистості вегетативні розлади можуть мати генерализованний характер або виражаються переважною дисфункція сердечнососудистой (аритмія серця, зміни ПЕКЛО і інш.), травною (печія, блювота, розлади стільця).

Існуючі передумови до зростання частоти неврозів, а також прогресуюче збільшення числа людей старших вікових груп підвищують ризик виникнення ятрогений. На цьому фоні зростає відповідальність лікарів і клінічних психологів за необхідність постійного контролю своєї поведінки (інтонацій, поглядів, жестів), яка може бути неправильно витлумачене пацієнтом.

Переглядів: 151 | Додав: АДМІН | Теги: Ятрогенії і ятропатии | Рейтинг: 0.0/0