medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Японський комариний енцефаліт
Японський комариний енцефаліт
Японський комариний енцефаліт (син.: енцефаліт В, енцефаліт Приморського краю) поширений в Приморському краї, Японії, північних районах Китаю.

Етіологія і епідеміологія. Викликається нейротропним вірусом, що фільтрується. Резервуаром в природі є комарі, здібні до його трансовариальной передачі. Для захворювання характерна сезонність, співпадаюча з посиленням виплода комарів. Хвороба протікає у вигляді епідемічних спалахів: в Японії - в літні місяці, в Примор'ї - тільки восени. Захворювання передається виключно при укусі комара. Інкубаційний період продовжується від 5 до 14 днів. У організмі вірус розповсюджується гематогенним шляхом.

Патоморфология. При мікроскопії виявляються вогнища некрозу мозкової тканини, запальні инфильтрати навколо судин. Дегенеративно-токсичні зміни виявляються в нервових клітках і білій речовині (паненцефалит).

Клінічні вияви. Захворювання починається раптово, з гострого підйому температури до 40 °З, різкого головного болю, блювоти. Зрідка є короткий (1-2 дні) продромальний період, що супроводиться нездужанням і загальною слабістю. Відмічається значна вираженість общеинфекционних симптомів: гіперемія особи і конъюнктиви, брадикардия, тахикардия, сухість мови, герпетические висипання, геморагічний висип. З перших днів хвороби до общеинфекционним і общетоксическим симптомам приєднуються різко виражені менингеальние явища, розлади свідомості (сопор і кома). У деяких випадках спостерігаються марення, галюцинації, психомоторное збудження. Характерні пластична гіпертонія м'язів, тонічні і клонические судоми, геми- або монопарези з патологічними рефлексами і клонусами.

У залежності від переважання того або інакшого синдрому виділяють менингеальную. судорожну, бульбарную, гемипаретическую, гиперкинетическую і летаргійну форми. Нерідко захворювання протікає як інфекційно-токсичний синдром, з швидким розвитком коматозного стану і летальним виходом. У цереброспинальной рідині виявляються підвищення змісту білка (від 0,5 до 2 г/л), лимфоцитарний плеоцитоз (від 50 до 600 кліток в 1 мкл). У крові з перших днів захворювання відмічаються виражений лейкоцитоз (12-18 х 10^9/л) з нейтрофильним зсувом, лимфопения, збільшення СОЕ.

Течія і прогноз. Японський комариний енцефаліт відрізняється важкою течією. Наростання симптоматики відбувається протягом 3-5 сут. Температура тримається від 3 до 14 днів і різко падає. Летальний вихід відмічається в 40-70 % випадків, звичайно в перший тиждень хвороби. Однак смерть може наступити і в більш пізні терміни внаслідок ускладнень, що приєдналися (набряк легких). У сприятливих випадках можливе повне видужання з тривалим періодом астенії.

Діагностика. Діагностичне значення мають епідеміологічні дані, сезонність захворювання. Характерна гостра, важка течія хвороби з вираженою інтоксикацією, підвищенням судинної проникності, набряком мозку. Верифікація діагнозу проводиться за допомогою РСК і РН. Комплементсвязивающие і нейтралізуючі антитіла з'являються на 2-й тижні хвороби. Імунітет звичайно стійкий, РН у тих, що перехворіли буває позитивної протягом багатьох років.

Профілактика. Профілактичні заходи полягають в боротьбі з комарами (осушення боліт), індивідуальних і колективних методах попередження укусів комарів.

11.3.1.4. Енцефаліт Сент-Луис (американський)

Поширений в різних районах США. Викликається арбовирусом (нейротропний вірус, що фільтрується), передається кровососучими комарами. Виникає в кінці літа у вигляді невеликих епідемій.

При мікроскопічному дослідженні виявляються периваскулярная инфильтрация, дифузна мікро- і макроглиальная пролиферация, дегенерація ганглиозних кліток.

Клінічні вияви. Почало захворювання гостре, з підйомом температури до 38-39 °З, герпетическими висипаниями на шкірі і слизових оболонках. У хворих відмічаються головний біль, порушення свідомості різної вираженість. Виявляється менингеальний синдром. Можливий розвиток осередкової неврологічної симптоматики у вигляді геми- або монопарезов, мозжечкових порушень. У цереброспинальной рідині звичайно виявляються лимфоцитарний плеоцитоз (від 50 до 500 кліток в 1 мкл), деяке збільшення змісту білка. У крові - помірний поліморфно-клітинний лейкоцитоз.

Течія. Сприятливе, клінічні форми різноманітні. Часто захворювання протікає абортивно, проходить швидко і безслідно. Діагноз підтверджується серологически по даним РН, РСК або іншими методами.

Переглядів: 164 | Додав: АДМІН | Теги: Японський комариний енцефаліт | Рейтинг: 0.0/0