medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Яїчниковая аменорея
Яїчниковая аменорея
Даний вигляд порушення менструальної функції виникає при відсутності нормальної гормональної функції яєчників, в той час як функція гіпофіза і гипоталамуса збережена в повному об'ємі.

Порушення можуть бути пов'язані з різними причинами. Природжене порушення в структурі яєчників (частіше за все генетично зумовленому), а також виникнення порушень до настання статевого дозрівання приводять до виникнення первинної аменореи (менструальна функція при цьому навіть не починалася - місячних не було ні разу). Серед природжених форм первинної аменореи найбільш поширена аменорея у вигляді синдрому Шерешевського - Тернера, рідше зустрічаються хромосомні порушення в чистому вигляді і змішана форма хромосомних порушень.

Синдром Шерешевського - Тернера зустрічається в 1-2 випадках на 3000 новонароджених дівчинок. Ознаки захворювання виявляються у дитини з народження: діти відрізняються малим зростанням і масою тіла, у них бочкообразная грудна клітка, коротка і широка шия, птоз (опущення верхнього віку), високе верхнє небо, низьке розташування вух. Відмічаються часті дефекти розвитку внутрішніх органів.

У дорослому віці зростання таких жінок не перевищує 140 див. Різко виражені ознаки статевого недоразвития - повторні статеві ознаки і молочні залози відсутні, піхва і матка недорозвинені, дуже низька екскреция естрогенов з різким збільшенням вмісту в крові гормонів гіпофіза.

«Чиста» форма дисгенезії гонад являє собою синдром, що виражається в різко вираженому недоразвитії статевих органів і організму загалом, при цьому інші аномалії характерні для синдрому Шерешевського - Тернера відсутні, Зустрічається набагато рідше попереднього захворювання.

«Змішана» форма дисгенезії гонад також зустрічається дуже рідко, характеризується интерсексуальним (наявністю і жіночих, і чоловічих ознак) будовою зовнішніх статевих органів, наявністю недорозвинених матки і піхви. На місці яєчників при такій патології з одного боку розташовується - рудиментарний яєчник, а з іншою - яєчко. Часто у таких хворих розвиваються пухлини статевих залоз. При статевому дозріванні переважають ознаки, характерні для чоловічого фенотипа.

Лікування дисгенезії гонад являє собою важку задачу і залежить від віку хворої і форми захворювання.

До статевого дозрівання терапія направлена на збільшення зростання хворої (при синдромі Шерешевського - Тернера), що досягається застосуванням гормональної терапії. У дорослому віці терапія направлена на розвиток повторних статевих ознак, в цій ситуації застосовуються статеві гормони (естрогени). При змішаній формі дисгенезії статевих залоз ще до статевого дозрівання необхідне оперативне лікування з пластикою статевих органів. Пухлини яєчників віддаляються хірургічним шляхом з подальшим гормональним лікуванням. Однак потрібно відмітити, що терапія суворо індивідуальна і підбирається ендокринологом і гінекологом спільно.

Крім дисгенезії гонад, до природженої патології яєчників відносяться синдром тестикулярной феминизації - помилковий чоловічий гермафродитизм, жіночі риси при генетично чоловічому кариотипе. Захворювання зв'язують з генетичним дефектом, який спричиняє зниження чутливості рецепторов статевих і інших органів до андрогенний гормонів (що відповідає за розвиток чоловічих статевих ознак).

Інша природжена яичниковая аномалія - синдром Моріса. У хворих при цьому типова жіноча статура з розвиненими молочними залозами. Характерно незначне статеве оволосение або його повна відсутність.

У свою чергу при неповному синдромі - чоловічий тип статури із збільшенням клитора і відсутністю молочних залоз.

Лікування синдрому тестикулярной феминизації проводиться тільки при неповній формі: оперативна кастрація з подальшою терапією статевими гормонами (естрогенами) і пластикою статевих органів.

Яичниковая аменорея при недостатньому виробітку статевих гормонів може бути пов'язана не тільки з генетичними порушеннями, але і з пошкодженням тканини яєчників в дитинстві або навіть у внутриутробном періоді (внаслідок хронічної інтоксикації матері, інфекційних захворювань дитячого віку). У цьому випадку в період статевого дозрівання нарівні з відсутністю менструацій відмічається відсутність повторних статевих ознак. Матка у таких жінок маленька, піхва вузька, великі і малі статеві губи недорозвинені.

Поява порушень в структурі яєчників виникає після статевого дозрівання, частіше внаслідок перенесених інфекційно запальних захворювань або хронічних інтоксикацій, пухлин яєчника, склеротичних і кистозних змін в структурі яєчника. У таких випадках аменорея повторна, а менструальна функція гасне поступово. Також поступово відмічається зменшення розмірів статевих органів і молочних залоз. Плюс до всього в зв'язку із зниженою функцією яєчників відмічаються нервові розлади. Такі ж розлади звичайно супроводять клімакс - приливи жару, головокружіння, озноби, підвищення серцебиття, дратівливість, плаксивість і т. д.

Лікування при розвиненій в дитячому віці яичниковой аменорее треба починати до періоду статевого дозрівання. Укладається це лікування в заместительной гормональній терапії протягом 1-2 років. Крім гормональної терапії, при зниженій функції яєчників у дівчат рекомендуються физиотерапевтические методи лікування: ендоназальний електрофорез з кальцієм і вібраційний масаж паравертебральних точок пояснично-крестцового відділу. Поєднання даної терапії з дієтою (при ожирінні) і можливим усуненням чинників, що впливають на зниження функції яєчників, надає незрівнянно більший результат. Дуже рідко зустрічається порушення менструальної функції (аменорея) з підвищеною секрецією гормонів яєчником, пов'язаної з тривалою продукцією гормонів фолікулом. Лікування гормональне (прогестероном).

Дуже добре нормалізує порушення функції яєчників, пов'язані з інфекційно-запальними захворюваннями, особливо в репродуктивном періоді жінки, фитотерапия. Для лікування можна застосовувати наступні лікарські рослини і збори.

1. Листя і квітки безсмертника - 1 частина; квітки бузини чорної - 1 частина; кора дуба - 1 частина. Залити 5 ст. л. суміші 1 л кип'ятки, дати настоятися в термосі 30-40 мін. Застосовувати настій для спринцеваний вранці і увечері не більше 5 днів.

2. Квітки матері-і-мачухи - 2 частини; трава чабреца - 2 частини; корінь алтея - 2 частини; листя кропиви дводомної - 1 частина; квітки звіробою продірявленого - 1 частина; трава деревію - 1 частина. Наполягати в термосі протягом 2 ч в 1 л кип'ятки. Процедить і пити по 100 мл настої 3 разу в день протягом 2 місяців.

3. Звіробій продірявлений, квітки і листя - 1 частина; трава деревію звичайного - 1 частина. 1 ст. л. збору залити 1 склянкою кип'ятку, кип'ятити 15 мін, процедить. Приймати по 1/4 склянки 3 разу в доби при запаленні статевих органів.

Переглядів: 140 | Додав: АДМІН | Теги: Яїчниковая аменорея | Рейтинг: 0.0/0