medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Яйцепровід
Яйцепровід
У проксимальном відділі яйцевода завершується овогенез, відбувається дозрівання і утвориться зріла яйцеклітина. Зародок, що Утворився повільно просувається по яйцеводу в порожнину матки, знаходячись у зваженому стані в слаболуговий слизі (5-6 діб).

Стінка містить 3 оболонки.

Слизова оболонка. Основу складає рихла з'єднувальна тканина, яка формує власну пластинку слизової. З поверхні вона покрита однослойним призматичним війчастим епітелієм, в якому є війчасті клітки. Залізисті клітки-виробляють слаболуговий слизовий секрет. Сама слизова утворить численні складки, які майже повністю закривають просвіт яйцевода. Між складками залишаються тонкі щілини, заповнені слизовим секретом.

Запальна реакція в просвіті яйцевода дуже висока і утвориться спаечная непрохідність, розвивається неродючість.

Мишечная оболонка. Внутрішній шар-циркулярний, зовнішній-подовжній, з гладкої мишечной тканини. Скорочення спричиняє просування слизу, а в її складі і зародка.

Зовнішня оболочка-серозная.

Матка.

Основна функція-винесення плоду. Стінка матки містить три оболонки: ендометрий (слизова), миометрий і периметрий (серозная), в шийці матки також присутній жирова оболочка-параметрий.

Слизова містить власну пластинку з рихлої з'єднувальної тканини і епителиальную пластинки-одношарового призматичний епітелій (кубічний, циліндричний). Серед епителиальних кліток зустрічаються війчасті, але переважають залізисті клітки, які виробляють слабо лужний секрет. Епітелій утворить трубчасті поглиблення в належну рихлу з'єднувальну тканину, це так звані маткові залози, вони містять залізисті клітки.

У ендометриивиделяют 2 шара.

- Функціональний шар звернений в просвіт матки. Він містить епітелій, велику частину власної пластинки слизової і маткові залози, орієнтиром є кінцевою відділ. Функціональний шар відторгається під час менструального періоду, відновлюється в постменструальний період, секретирует і набухає в предменструальний період. У нього відбувається імплантація зародка, розвиток зародка і плоду. Він бере участь в утворенні плаценти, входить до складу посліду і відновлюється після родів.

- Базальний шар-вузький, межує з миометрием. Містить рихлу з'єднувальну тканину, донні відділи маткових залоз. Містить багато стволових кліток, і за рахунок нього відбувається регенерація і відновлюється ендометрий після родів і менструального циклу.

Миометрийсодержит найбільш широкий середній циркулярний судинний шар, який містить великі судини (артерії, вени), внутрішній подслизистий і зовнішній надсосудистий шар, який містить подовжні пучки гладкомишечних кліток, з яких переважають многоотростчатие, зірчасті. Їх паростки здатні розтягуватися в 5-10 раз. За рахунок цього зберігається цілісність матки, тому здібність до регенерації невисока. Стволових кліток практично немає, утвориться з'єднувальна тканина.

Шийка матки. Її епітелій відрізняється високою секретирующей здатністю. У складках є слизові залози, і утвориться щільна слизова плівка. Переважає могутній циркулярний шар. Епітелій каналу одношаровий призматичний, а епітелій вагінальної частини багатошаровий неороговевающий. А між ними різка перехідна межа (небезпечна зона в плані розвитку ракових захворювань).

Овариальний менструальний цикл.

У жіночому організмі постійно відбуваються циклічні зміни, які зумовлені циклічним викидом гормонів гипоталамуса в кров. Це гонадотиберини і гонадостатин, гонадотропние гормони гипофиза-фолликулостимулирующий і лютеинизирующий гормони гіпофіза, які спричиняють циклічну освіту і виділення в кров жіночих статевих гормонів яичника-естрогена і прогестерона. Вони діють на всі клітки організму, але переважно на слизові оболонки статевих шляхів. Найбільш яскраво ці циклічні зміни виявляються в слизовій статевих шляхів. Сукупність циклічних змін називається овариальний менструальний цикл. Тривалість становить 28 діб (від 3 до 5 тижнів). У ньому виділяють 3 періоди:

1. Менструальний період (до 4 діб).

2. Постменструальний період (10-12 діб)-фаза пролиферації ендометрия.

3. Предменструальний період-фаза секреції і набухання ендометрия.

У кінці цього періоду в гіпофізі знижується виробіток лютеинизирующего гормону, але повністю не припиняється. Це викликає атрофію жовтого тіла. І виражене різке зменшення виділення прогестерона. Що в свою чергу викликає спазм судин, ішемію (недостатнє кровоснабжение) функціонального шара ендометрия і некроз його. Починається менструальний період, який триває від 2 до 4 діб, відбувається некроз функціонального шара по всій поверхні матки і його відторгнення з невеликою кровопотерей

Нервова система.

Нервова система ділиться на центральну нервову систему (головний і спинний мозок) і периферичну систему (периферичні нервові вузли, черепно-мозкові, спинномозговие, вегетативні, хроматинная тканину, периферичні нервові стовбури і нервові закінчення).

Нервова система ділиться на соматичну, яка иннервирует скелетну мишечную тканину (осмислені рухові процеси) і вегетативну нервову систему, яка регулює функцію внутрішніх органів, залоз і судин (несвідома регуляция). У ній виділяють симпатичну і парасимпатическую системи, які регулюють висцеральние функції.

Таким чином, нервова система регулює і координує функції органів і систем загалом.

Нервова системазакладивается на 3 тижні ембриогенеза. Утвориться нервова пластинка, вона перетворюється в нервову трубку, в ній йде пролиферация стволових вентрикулярних кліток. Швидко утворяться 3 шари: внутрішній епендимний шар, середній плащовий шар (з нього потім формується сіра речовина), крайова вуаль (зовнішній шар, з якого формується біла речовина).

У краниальном відділі формуються мозкові пузирі, спочатку 1, потім 3, потім 5. З них формуються відділи головного мозку, з туловищного відділ-спинний мозок. При формуванні нервової трубки з неї виселяються нервові клітки, які розташовуються над ектодермой і утворять нервовий гребінь, їх якого один шар кліток розташовується під ектодермой. Їх цього шара утворяться пигментоцити епидермиса-пігментні клітки епидермиса. Інша частина кліток розташовується ближче до нервової трубки і утворить ганглиозную пластинку, їх якої формуються периферичні нервові вузли, спинномозговие, вегетативні вузли і хромаффинная тканина. У утворенні черепно-мозкових ядер беруть участь потовщення ектодерми краниального відділу.

Периферична нервова система включає периферичні нервові закінчення, які розташовуються на периферії. На одній дільниці міститься 200-300 рецепторов.

Периферичні нерви і стовбури.

Периферичні нерви завжди йдуть поруч з судинами і утворять судинно-нервові пучки. Всі периферичні нерви змішані, тобто містять чутливі і рухові волокна. Переважають миелиновие волокна, і є невелике число безмиелинових волокон.

Чутливі нервниеволокнасодержат дендрити чутливих нейронів, які локалізуються в спинномозгових ганглиях і починаються вони на периферії рецепторами (чутливими нервовими закінченнями). Рецептори бувають вільні (без оболонок в епітелії) і інкапсульовані (мають оболонки, можуть розташовуватися глибоко).

Рухові нервниеволокнасодержат аксони рухових нейронів, які виходять з спинномозгового вузла і закінчуються нервно-мишечними синапсами на скелетних мишечних волокнах.

Навколо кожного нервового волокна лежить тонка пластинка рихлої з'єднувальної ткани-ендоневрий, який містить кровоносні капіляри. Група нервових волокон оточена більш жорсткою з'єднувально-тканою оболонкою, там практично немає судин, і називається онапериневрий. Вона виконує роль футляра. Навколо усього периферичного нерва також розташовується прошарок рихлої з'єднувальної тканини, який містить більш великі судини і називаетсяепиневрий.

Периферичні нерви добре регенерують. Швидкість регенерації біля 1-2 мм в доби.

Спінальний ганглий.

Розташовані по ходу хребетного стовпа. Покритий з'єднувально-тканою капсулою. Від неї всередину йдуть перегородки. По них всередину спинального вузла проникають судини. У середній частині вузла розташовані нервові волокна. Переважають миелиновие волокна.

У периферичній частині вузла, як правило, групами розташовуються псевдоуніполярні чутливі нервові клітки. Вони становлять 1 чутливу ланку соматичної рефлекторної дуги. У них кругле тіло, велике ядро, широка цитоплазма, добре розвинені органелли. Навколо тіла розташовується шар глиальних клеток-мантийние глиоцити. Вони постійно підтримують життєдіяльність кліток. Навколо них розташовується тонка з'єднувально-ткана оболонка, в якій містяться кровоносні і лімфатичні капіляри. Ця оболонка виконує захисну і трофічну функції.

Дендрит йде в складі периферичного нерва. На периферії утворить чутливе нервове волокно, де починається рецептором. Інший нейритний отросток-аксон йде в напрямі спинного мозку, утворю задній корінець, який входить в спинний мозок і закінчується в сірій речовині спинного мозку. Якщо видалити вузол. Постраждає чутливість, якщо перетнути задній корінець-той же результат.

Спинний мозок.

Зовні спинний мозок покритий м'якою мозковою оболонкою, з якої артерії впроваджуються в речовину мозку під прямим кутом і забезпечують трофічну і живильну функцію.

У передній частині спинного мозку розташовується біла речовина, містить нервові волокна, які утворять провідні шляхи спинного мозку. У середній частині розташовується сіра речовина. Половинки спинного мозку спереду розділені серединною передньою щілиною, а позаду задньою з'єднувально-тканою перегородкою.

У центрі сірої речовини розташований центральний канал спинного мозку. Він сполучається з шлуночками головного мозку, вистлан епендимой і заповнений спинномозковий рідиною, яка постійно циркулює і утвориться.

У сірому веществесодержатся нервові клітки і їх паростки і глиальние клітки. Велика частина нервових кліток розташовується дифузно в сірій речовині. Вони є вставочними і можуть бути асоціативні, комиссуральние, проекційні. Частина нервових кліток групується в скупчення, схожі за походженням, функції. Вони обозначаютсяядрамисерого речовини. У задніх рогах, проміжній зоні, медиальних рогах нейрони цих ядер є вставочними.

Виділяють передні рогу, задні рогу, проміжну зону, бічні рогу.

У задніх рогахвиделяютгубчатий шар. Він містить велику кількість дрібних вставочних нейронів. Желатинозний шар (речовина) містить глиальние клітки і невелике число вставочних внутрішніх нейронів. У середній частині задніх рогів розташовується власне ядро заднього рогу, яке містить пучковие нейрони (мультиполярние). Пучковие нейрони це клітки, аксони яких йдуть в сіру речовину протилежної половини, пронизують його і поступають в бічну канатики білої речовини спинного мозку. Вони утворять висхідні чутливі шляхи. У основи заднього рогу у внутрішній частині располагаетсядорсальное або грудне ядро. Містить пучковие нейрони, аксони яких йдуть в білу речовину цієї ж половини спинного мозку.

У проміжної зоневиделяютмедиальное ядро. Містить пучковие нейрони, аксони яких також вийдуть в бічну канатики білої речовини це ж половини спинного мозку і утворять висхідні шляхи, які несуть афферентную інформацію від периферії до центра. Латеральное ядросодержит корешковие нейрони. Ці ядра є спинномозговими центрами вегетативних рефлекторних дуг, в основному симпатичних. Аксони цих кліток виходять з сірої речовини спинного мозку і беруть участь в утворенні передніх корінців спинного мозку.

У задніх рогах і медиальной частини проміжної зони розташовуються вставочние нейрони, які складають другу вставочное ланку соматичної рефлекторної дуги.

Передні рогасодержат великі ядра, в яких розташовуються великі мультиполярние корешковие нейрони. Вони образуютмедиальние ядра, які однаково добре розвинені на всьому протязі спинного мозку. Ці клітки і ядра иннервируют скелетну мишечную тканину тулуба. Латеральние ядралучше розвинені в шийному і поясничном відділах. Вони иннервируют м'язи кінцівок. Аксони рухових нейронів виходять з передніх рогів за межі спинного мозку і утворять передні корінці спинного мозку. Вони йдуть в складі змішаного периферичного нерва і закінчується нервно-мишечним синапсом на скелетному мишечном волокні. Рухові нейрони передніх рогів складають третю еффекторное ланку соматичної рефлекторної дуги.

Власний апарат спинного мозку. У сірій речовині, особливо в задніх рогах і проміжній зоні, дифузно розташовується велика кількість пучкових нейронів. Аксони цих кліток виходять в білу речовину і тут же на межі з сірим діляться на 2 паростки Т-образно. Один йде вгору. А іншої вниз. Потім вони зворотно повертаються в сіру речовину в передні рогу і закінчуються на ядрах рухового нейрона. Ці клітки утворять власний апарат спинного мозку. Вони забезпечують зв'язок, здібність до передачі інформації в межах суміжних 4 сегментів спинного мозку. Це пояснює синхронну реакцію у відповідь групи м'язів.

Біле веществосодержит в основному миелиновие нервові волокна. Вони йдуть пучками і утворять провідні шляхи спинного мозку. Вони забезпечують зв'язок спинного мозку з відділами головного мозку. Пучки розділяються глиальними перегородками. При цьому различаютвосходящие шляху, які несуть афферентную інформацію від спинного мозку до головного. Ці шляхи розташовуються в задніх канатиках білої речовини і периферичних відділах бічних канатиков. Низхідні провідні путието еффекторние шляхи, вони несуть інформацію від головного мозку до периферії. Розташовуються в передніх канатиках білої речовини і у внутрішній частині бічних канатиков.

Переглядів: 187 | Додав: АДМІН | Теги: Яйцепровід | Рейтинг: 0.0/0