medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
ЯИЧНИКОВИЙ ЦИКЛ
ЯИЧНИКОВИЙ ЦИКЛ
Цей цикл відбувається під впливом гонадотропних гормонів гіпофіза (мал. 1.2.1) і зводиться до трьох фаз:

а) розвиток фолікула - фолликулярная фаза;

б) розрив доспілого фолікула - фаза овуляція;

в) розвиток жовтого тіла - лютеиновая (прогестероновая) фаза. Циклічна освіта зрілої яйцеклетки і процес овуляція

забезпечують здатність жінки до запліднення і виконання дітородної (генеративной) функції.

До моменту народження дівчинки в її яєчниках міститься від 100 000 до 400 000 примордиальних (первинних) фолікулів. Первинний фолікул складається з незрілої яйцеклетки, яка оточена шаром епи-Рис.

1.2.1. Схема регуляції менструального циклу

телиальних кліток і соединительнотканной оболонкою. До часу появи першої менструації число первинних фолікулів меншає до 30 000-50 000, що пов'язано з їх фізіологічний атрезией. З первинних фолікулів, що залишилися повністю дозрівають за весь період статевої зрілості 450-500, інші також зазнають фізіологічної атрезії. У фолликулярной фазі яичникового циклу відбуваються зростання і дозрівання фолікула, що займає першу половину менструального циклу. Цей процес виражається в істотних змінах всіх складових частин фолікула: відбувається збільшення,

дозрівання і ділення яйцеклетки, округлення і розмноження кліток фолликулярного епітелію, який перетворюється в так звану зернисту оболонку фолікула, дифференцировка соединительнотканной оболонки на внутрішню і зовнішню. У товщі зернистої оболонки нагромаджується фолликулярная рідина, яка відсує клітки фолликулярного епітелію з одного боку до яйцеклетке, з іншою - до стінки фолікула. Фолікулярний епітелій, навколишній яйцеклетку, називається променистим вінцем.

Рис. 1.2.2. Схема розвитку фолікула

Зрілий фолікул, або граафов пухирець, досягає в діаметрі 1,5-2 див. По мірі дозрівання фолікул виробляє жіночі статеві (естрогенние) гормони, що надають складний вплив на статеві органи і весь організм жінки. Дозрівання фолікула і синтез естрогенних гормонів відбувається під впливом ФСГ гіпофіза. Естрогенние гормони, крім яєчників, продуцирует також кора надпочечников. Естрогени в період статевого дозрівання викликають зростання і розвиток статевих органів, появу повторних статевих ознак, в період статевої зрілості - підвищення тонусу і збудливості матки, пролиферацию кліток слизової оболонки матки; а також сприяють розвитку і функції молочних залоз, будять статеве почуття.

Овуляциейназивается процес розриву зрілого фолікула і вихід з його порожнини доспілої яйцеклетки, покритої зовні блискучою (прозорої) оболонкою і оточеної клітками променистого вінця. Яйцеклітина попадає в брюшную порожнину і далі - в маткову трубу, в ампулярном відділі якої відбувається запліднення. Якщо запліднення не

сталося, то через 12-24 ч яйцеклетка в порожнині труби починає руйнуватися. Овуляція виникає під впливом гонадотропних (ФСГ і ЛГ) і естрогенних гормонів в середині менструального циклу, тому цей час є найбільш сприятливим для зачаття.

Фаза розвитку жовтого тіла - лютеиновая - займає другу половину менструального циклу. У цю фазу на місці фолікула, що розірвався після овуляція утвориться жовте тіло, продуцирующее гормон жовтого тіла - прогестерон. Назва цієї залози залежить від липохромного пігменту, який відкладається в її клітках, додаючи їм жовте забарвлення і перетворюючи в лютеиновие клітки. Жовте тіло в стадії розквіту досягає величини лісового горіха (1,5-2 см) і виступає одним полюсом над поверхнею яєчника. Розвиток жовтого тіла відбувається під впливом ЛГ, а освіті прогестерона сприяє ЛТГ. Прогестерон, або гестагенний гормон, є важливим статевим гормоном, який готує організм жінки до вагітності. Його назва утвориться від слова gestatio, що означає продовження роду. Під впливом прогестерона відбуваються секреторні перетворення ендометрия, необхідні для імплантації і розвитку плодного яйця. Через вплив прогестерона на центри терморегуляції в довгастому мозку відбуваються характерні циклічні коливання температури тіла протягом менструального циклу (мал. 1.2.3).

Монофазний графік базальной температури є ознакою відсутності овуляція в даному менструальному циклі (ановуляторний цикл).

Крім того, прогестерон знижує збудливість і скорочувальну діяльність матки, сприяючи тим самим збереженню вагітності, стимулює розвиток паренхими молочних залоз і готує їх до секреції молока. При відсутності запліднення в кінці лютеиновой фази наступає зворотний розвиток жовтого тіла, припиняється продукція прогестерона, і в яєчнику починається дозрівання нового фолікула. Таким чином, жовте тіло утвориться при нормальному менструальному циклі і називається жовтим тілом менструації. Якщо сталося запліднення і наступила вагітність, то жовте тіло не зазнає зворотного розвитку, як в кінці менструального циклу, а продовжує зростати і функціонувати протягом перших місяців вагітність і носить назву жовтого тіла вагітності.

Статеві стероидние гормони (естрогени і гестагени), що виробляються в яєчниках, впливають протягом менструального циклу різносторонній чином на організм жінки. Ці гормони головним чином

Ріс.1.2.3. Типовий двофазний графік базальной температури при нормальному менструальному циклі

впливають на сприймаючу рецептори органів-мішеней, до яких відносяться матка, маткові труби, піхва, молочні залози. Насамперед під їх впливом виявляється матка, як гормональнозависимий орган. Найбільш виражені зміни відбуваються в слизовій оболонці матки, а саме в функціональному шарі ендометрия. Базальний шар ендометрия, прилеглий до мишечной оболонки, циклічним змінам не зазнає і є паростковим шаром.

Переглядів: 158 | Додав: АДМІН | Теги: ЯИЧНИКОВИЙ ЦИКЛ | Рейтинг: 0.0/0