medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Яєчник
Яєчник
Яєчник має щільну з'єднувально-ткану капсулу, белочную оболонку. Зовні-плоский епітелій, в центр-мозкову речовину, яка містить судини, нервові волокна, закінчення, і строма-рихла з'єднувальна тканина. По периферії-більш об'ємну коркову речовину, яка містить примордиальние фолікули, зростаючі (повторні) фолікули. Зрілі (третинні) пузирчасті фолікули, атритические фолікули і атритические тіла, жовті і білі тіла.

Примордиальние фолікули розташовуються під капсулою яєчника, більшість з них знаходиться в періоді малого зростання. Під дією фолликулостимулирующего гормону гіпофіза первинні фолікули вступають в період великого зростання.

Овоцити 1 порядку збільшуються в розмірі, в цитоплазме нагромаджуються желточний матеріал, основні зміни-в ядрі з хромосомним матеріалом. У кінці періоду зростання відбувається подвоєння генетичного матеріал-утворення тетрад і формування тетраплоидного набору тетрад.

Навколо овоцита 1 порядку утвориться могутня углеводобелковая-блискуча оболонка. Епителиальние клітки стають кубічними, потім циліндричними, пролиферируют, утворять зернистий шар (велика кількість епителиальних кліток), навколо-товста базальная мембрана (захисна функція), а зовні-оболонка фолікула, яка містить внутрішній судинний шар-з ньому кровоносні капіляри (джерело живлення), між ними-интерстициальние клітки. Вони виробляють андрогени (стероидние гормони), тестостерони, ці гормони через базальную мембрану поступають в клітки зернистого шара, тут відбувається їх ароматизация і перетворення в естроген (жіночий статевий гормон), він визначає повторні статеві ознаки, пролиферацию ендометрия матки в постменструальний період і придушує зростання інших фолікулів. сНаружи є фиброзний шар оболонки (могутній, щільний). Клітки зернистого шара починають виробляти і виділяти рідину, яка нагромаджується і формує фолликулярную порожнину. Зернистий шар зміщається до периферії, а клітки епітелію, що залишилися утворять навколо променистий вінець, який забезпечує трофику яйцеклетки. Клітки зернистого шара, на яких лежить яйцеклітина, утворить яйцеродний горбик.

Овоцит 1 порядку відділяється від кровигематофолликулярним бар'єром. У його склад входять:

- Блискуча оболонка

- Променистий вінець

- Яйцеродний горбик

- Фолликулярная рідина

- Зернистий шар

- Базальная мембрана

- Судинний шар

- Фиброзний шар

До кінця періоду ростафолликул різко збільшується в об'ємі, він випирає над поверхнею яєчника, різко збільшується об'єм фолликулярной рідини, збільшується кровообіг судинної стінки фолікула, утвориться пузирчастий (зрілий) фолікул. Різко потоншала оболонка фолікула і капсула яєчника під дією лютеинизирующего гормону гіпофіза і гормону окситоксина. Це приводить до розриву оболонки фолікула і капсули. У цю зону вийде фолликулярная рідину і овоцит 1 порядку, оточену блискучою оболонкою і променистим вінцем. Цей процес називається овуляція. У процесі овуляція починається період дозрівання, який завершується в проксимальном відділі яйцевода.

У процесі дозрівання, який містить мейоз, внаслідок першого ділення з овоцита 1 порядку утвориться овоцит 2 порядку, такий же великий з диплоидним набором хромосом і маленьке редукційне тільце. Внаслідок другого ділення з овоцита 2 порядку утвориться 1 яйцеклітина і 1 редукційне тільце. Таким чином, з овоцита 1 порядку утвориться 1 яйцеклітина і 3 редукційних тельця, які гинуть і за принципом хемо статиса служать для орієнтування чоловічих статевих кліток. Яйцеклітина-це велика клітка (130 мм в діаметрі), округла, оточена блискучою оболонкою і променистим вінцем. Повторне изолецитальная лкетка, здібна до запліднення в течії 2-3 діб (оптимально 24 години), містить гаплоидний набір хромосом. Через доби ризик формування плоду з аномаліями зростає. Все це розвивається 2-3 діб.

У період великого зростання вступає декілька фолікулів, стадію зрілого досягає як правило, 1 фолікул, а всі інші зазнають атрезії, при цьому гине овоцит 1 порядку. такий фолликул-атритический, який продовжує виробляти естрогени. У ньому руйнуються клітки зернистого шара, пролиферируют интерстициальние клітки і заміняють клітки зернистого шара і перетворюються в атритические тіла, в них поступово гасне здатність виробляти естрогени. Атритические тіла і фолікули зовні схожі на жовті тіла, але містять блискучу оболонку.

На місці фолікула, що лопнув утвориться жовте тіло. У стадії пролиферації і васкуляризації пролиферируют клітки зернистого шара, заповнюють порожнину фолікула, з боку судинного шара оболонки фолікула всередину уростають кровоносні капіляри.

У стадії залізистого метаморфозазернистие клітки трансформуються в залізисті, поступово починає нагромаджуватися лютеин і гормон прогестерон, які виділяються в кров.

Стадія світанку-досягає максимального розвитку, залізисті клітки стають великими, вони інтенсивно виробляють і виділяють в кров прогестерон.

Розрізнюють менструальне жовте тіло-невелике, 1.5-2 см в діаметрі, тривалість його існування становить 2 тижні, і жовте тіло вагітність-велике. 5-6 см, існує біля 6 місяців.

Прогестерон-другий жіночий статевий гормон. Він визначать повторні статеві ознаки і поведенческие риси вдачі (агресивність, наполегливість). Він придушує зростання фолікулів, стимулює фазу секреції і набухання ендометрия для імплантації зародка. Він зберігає вагітність, зміцнює її і готує молочну залозу до лактації. Стимулюється утворення жовтого тіла і прогестерона лютеинизирующим гормоном гіпофіза.

Стадія зворотного розвитку-відбувається атрофія жовтого тіла, воно згодом заміняється з'єднувальною тканиною і утворить біле тіло.

Переглядів: 190 | Додав: АДМІН | Теги: Яєчник | Рейтинг: 0.0/0