medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Функції. · Транспортна - пересування крові; в ній виділяють ряд подфункций:
Функції. · Транспортна - пересування крові; в ній виділяють ряд подфункций:
- Транспортна- пересування крові; в ній виділяють ряд подфункций:

- Захисна- забезпечення клітинного і гуморальной захисту від чужеродних агентів;

дихальна - перенесення кисня від легких до тканин і вуглекислого газу від тканин до легких;

живляча - доставляє живлячі речовини до кліток тканин;

екскреторная (видільна) - транспорт непотрібних продуктів обміну речовин до легких і брунькам для їх екскреції (виведення) з організму;

терморегуляторная - регулює температуру тіла, переносячи тепло;

регуляторная - зв'язує між собою різні органи і системи, переносячи сигнальні речовини (гормони), які в них утворяться.

- Гомеостатическая- підтримка гомеостаза (постійність внутрішньої середи організму) - кислотно-основної рівноваги, водно-електролитного балансу і інш.

Склад крові:

Плазма - жовтава рідка складова, і складається з води, білків, деякої кількості інших органічних сполук і мінеральних речовин (солі, в основному);

Клітки крові- еритроцити, лейкоцити і тромбоцити.

Еритроцити- червоні кров'яні клітки людини. Клітки унікальні, т. до. не мають ядра. Форма клітки - двовгнутий диск, така форма забезпечує велику площу поверхні. Для чого потрібна така площа? Гемоглобін- білок, вмісний іон заліза, якраз для його утримання і необхідна така форма.

Кров має червоний колір якраз через цей іон заліза.

У легких гемоглобін захоплює кисень, становитсяоксигемоглобином (тому артеріальна кров такого насиченого яскраво-червоного кольору), коли кров йде за кровоносною системою по великому колу кровообігу в тканині, кисень передається тканинам, гемоглобін захоплює продукт обміну речовин - вуглекислий газ, і становитсякарбогемоглобином- венозна кров за кольором темніше артеріальної.

Цей цикл повторюється знов і знов, це суть нашого дихання.

Лейкоцити - основа імунітету кровоносної системи людини. Фагоцитозом вони захоплюють і знищують (в ідеалі) шкідливі для організму чужеродние тіла.

При цьому самі можуть також загинути.

Лейкоцити можуть не мати чіткої форми тіла, більш того вони здатні виходити за межі кровоносної системи. Підвищення кількості лейкоцитів в крові говорить про запальний процес в організмі людини.

Тромбоцити- ці клітки відповідають за здатність згущуватися крові. При пошкодженні кров'яної судини вони утворять «дамбу», перешкоджаючи значної кровопотери організму.

Кров - одна з самих швидко регенеруючих тканин людського організму.

Кровоносна системачеловека знаходиться в постійному русі, в постійному оновленні. У неї немає періоду спокою.

Безперебійна робота цієї системи забезпечує постійний обмін речовин і енергії в організмі.

Думаю, все вже знають, що бактерії відносяться до прокариотическим організмів, а інші представники живої природи - організми - еукариоти. Т. е. мають в клітках одне або декілька ядер.

Однак є«дивні» клітки людини- народжуються з ядром, але потім стають без'ядерними. Без'ядерні клітки в еукариотическом організмі!

Так, мова піде про еритроцити. Саме вони - «дивні» клітки людського організму.

Не мають свого оформленого ядра.

Перше- утворяться ці дивні клітки в кістковому мозку і спочатку вони містять ядро! Спочатку ця клітка досить велика, і зовсім не червоного кольору... а синього... ось так! А потім, замість того, щоб зростати, як всі інші клітки, він меншає і стає сірого кольору. Досягає певного розміру, червоніє, втрачає ядро (!) і тільки потім виходить з кісткового мозку і стає повноцінним еритроцитом.

Друга «дивність» - у клітки немає органойдов. Мембрана є, а органойдов немає. Внутрішність вся заповнена гемоглобіном - білком, вмісним іон заліза (їх декілька видів).

Третя «дивність» - у людського ембріона свій гемоглобін. Приблизно через рік він стає звичайним. (Це через різні умови існування: ембріон знаходиться в рідкому середовищі і харчується маминим киснем, а через рік це вже зовсім інша середа!).

Тепер небагато чисельних даних:

Життя у еритроцитів коротке, але яскрава - всього біля 125 годин - не більше 4 -5 діб;

Кожну секунду в організмі утвориться приблизно 2,5 млн еритроцитів (!!!);

СОЕ - швидкість осідання еритроцитів - дуже важливий показник здоров'я людини:

у чоловіка - 2-10 мм/ч (міліметрів в годину), у жінки - 3-15 мм/ч, у новонародженого - 0-2 мм/ч, у дитини до 6 місяця - 12-17 мм/ч.

Цікаве те, що основних функцій у еритроцитів дві -

доставка кисня O2 до всіх тканин і органів і

виведення з організму вуглекислого газу - CO2.

А ось ЗІ - газ - справжня біда для цих без'ядерних кліток! Гемоглобін дуже швидко зв'язується з ним і наступає кисневе голодування. Якщо в повітрі буде хоч би 1% чадних гази, то людина може померти буквально за декілька хвилин!

Насправді - «дивні» якісь клітки... все не як у людей!

Переглядів: 168 | Додав: АДМІН | Теги: Функції. · Транспортна - пересуванн | Рейтинг: 0.0/0