medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Фізичні властивості волокон
Фізичні властивості волокон
Коллагеновие волокнаобразовани білками коллагенами, які отримали свою назву через здатність вмісних їх тканин при тривалому виварюванні давати тваринний клей (від греч. kolla клей і genes що народжує).

Коллагеновие волокна завтовшки 120 мкм утворяться шляхом об'єднання в пучки коллагенових фибрилл (див. мал. 106). У рихлій волокнистій з'єднувальній тканині коллагеновие волокна (власне коллагеновие волокна) освічені переважно коллагеном I типу. На препаратах вони мають вигляд оксифильних подовжньо исчерченних звитих тяжей, що йдуть в різних напрямах поодинці і часто створюючих пучки вариабельной (до 150 мкм) товщини. При вивченні в поляризаційний мікроскопі виявляється, що коллагеновие волокна володіють властивістю двійчастого лучепреломления, що вказує на наявність подовжньо розташованих субмикроскопических одиниць. При дослідженні під електронним мікроскопом виявляються створюючі їх паралельно лежачі фибрилли діаметром 20-120 нм з поперечною исчерченностью (період 64-68 нм). Функції коллагенових волокон:

- забезпечення високих механічних властивостей з'єднувальної тканини. Чим вище вміст коллагенових волокон в даній тканині, тим більшою міцністю вона володіє. Ці волокна практично нерозтяжні; при збільшенні навантаження вони лише злегка розпрямляються, втрачаючи хвилеподібний хід і більш не довшаючи аж до досягнення межі міцності, перевищення якого викликає їх розрив;

- визначення (в значній мірі) архітектоніки з'єднувальної тканини;

- забезпечення взаємодій між клітками і міжклітинною речовиною, а також зв'язок між окремими компонентами міжклітинної речовини;

- вплив на пролиферацию, дифференцировку, міграцію і функціональну активність різних кліток.

Ретикулярние волокнаимеют малий діаметр (0.1-2 мкм) і, як правило, формують тонкі розтяжні трьохмірні мережі, що визначило їх назву (від лати. reticulum сеточка). Вони освічені коллагеном III типу, т. е. за своєю хімічною природою також є коллагеновими. Ці волокна не виявляються па препаратах, забарвлених гематоксилином і еозином. Їх виявлення засноване на здатності давати ШИК-реакцію і забарвлюватися солями срібла, чому їх називають також аргирофильними (від греч. argyros срібло і philia любов). Кожне ретикулярное волокно освічене пучком микрофибрилл завтовшки 20-40 нм, що володіють поперечною исчерченностью з періодичністю 64-68 нм і взятих в оболонку з гликопротеинов і протеогликанов, яка і зумовлюють аргирофилию і ШИК-реакцію цих волокон.

Еластичні волокнав з'єднувальної тканини звичайно містяться в значно меншій кількості, ніж коллагеновие, за винятком дільниць, що володіють рухливістю. На светооптическом рівні вони виявляються при використанні виборчих методів забарвлення (частіше за все - орсеина). Еластичні волокна варіюють по товщині в межах 0.2-10 мкм, гілкуються і анастомозируют один з одним, формуючи трьохмірні мережі; на відміну від коллагенових волокон, вони звичайно не утворять пучки. Функції еластичних волокон:

- визначення архітектоніки тканини;

- забезпечення здатності тканини до оборотної деформації (до повернення до початкової форми після її тимчасової зміни.

Переглядів: 160 | Додав: АДМІН | Теги: Фізичні властивості волокон | Рейтинг: 0.0/0