medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Етапи розвитку фізіології. Внесок вітчизняних вчених в розвиток фізіологічної науки
Етапи розвитку фізіології. Внесок вітчизняних вчених в розвиток фізіологічної науки
Рік становлення фізіології - 1628 р.- вийшла книга англійського анатома і фізіолога У. Гарвея "Вчення про рух серця і крові в організмі" - уперше описане велике коло кровообігу. Періоди фізіології: допавловский - 1628-1883 м.; павловский - з 1883 р.- дисертація І. Павлова "Відцентовий нерви серця". Павловский етап базується на трьох основних принципах - організм - це єдина система, яка об'єднує: різні органи в їх складній взаємодії між собою, організм - єдине ціле з навколишнім середовищем; принцип нервизма. З російських вчених, працюючих в XIX віці в області фізіології, потрібно відмітити А. М. Філомафітського, В. А. Басова, Н. А. Міславського, Ф. В. Овсянникова, А. Я. Кулябко, С. П. Боткина і інш. Одним з них належать відкриття в області фізіології крові і кровообігу, інші вивчали функції травлення, треті - дихання, нервової системи і т. д. Особливу роль в області фізіології зіграли вчені І. М. Сеченов і І. П. Павлов. Іван Михайлович Сеченов (1829 - 1905) - основоположник російської фізіології. І. М. Сеченов відкрив явища гальмування в центральній нервовій системі, уперше вивчив склад газів крові, з'ясував роль і значення гемоглобіну в перенесенні вуглекислого газу і т. д. Виняткове значення мала книга І. М. Сеченова "Рефлекси головного мозку", що вийшла в 1863 р. У ній уперше висловлене положення, що вся діяльність головного мозку носить рефлекторний характер. Іван Петрович Павле (1849 - 1936) - великий вчений-матеріаліст. Основні труди його присвячені фізіології кровообігу, травлення і великих півкуль головного мозку. Дослідження І. П. Павлова в області фізіології кровообігу привели до створення вчення про регуляції діяльності сердечно-судинної системи. І. П. Павлов встановив, що діяльність різних органів травної системи регулюється нервовою системою і залежить від різних явищ зовнішньої середи. У трудах І. П. Павлова знайшла блискуче підтвердження висловлена І. М. Сеченовим думка про рефлекторний характер діяльності органів. Різні подразнення із зовнішньої середи, які надають дію на організм, сприймаються за допомогою нервової системи і спричиняють зміну діяльності тих або інакших органів. Такі реакції у відповідь організму на роздратування, здійснювані через нервову систему, носять назву рефлексів. Особливе значення мають дослідження І. П. Павлова, присвячені вивченню функцій кори головного мозку. Цими дослідженнями було показано, що в основі психічної діяльності людини лежать фізіологічні процеси, що протікають в корі головного мозку.

Характеристика основних фізіологічних властивостей збудливих тканин. Поняття про іонну асиметрію. Особливості будови і властивості мембрани збудливих тканин. Іонний механізм походження потенціалу спокою.

Іонна асиметрія: основними потенциалобразующими іонами яв-ця До і Na. Na більше поза кліткою, а До- в клітці. Виходячи з цього, дані іони прагнуть переміщатися через мембрану.Na прагне увійти в клітку вдовж конц. градієнта, а До вийти вдовж конц. градієнта. Конц. градієнт для Na і Kсохраняют свій напрям завжди, і в стані спокою, і в стані роздратування.

Іонні канали - інтегральні білки мембрани, в ряді випадків що володіють воротним механізмом- канал може бути відкритим і закритим. Проникність Na-каналу залежить від функц-го стану збудливої тканини:1-спокій- канали закриті; 2- при дії подразника канал на короткий час відкривається (конформация білків змінюється). До-канали завжди відкриті в незалежності від функц-го стану збудливої тканини.

Потенціал спокою - це потенціал мембрани, що реєструється в клітці в спокої. Зовнішня сторона мембрани більш електронегативна, ніж внутрішня. У спокої натрієві канали закриті, калиевие - відкриті. До виходить через свій канал вдовж конц. градієнта. Вихід До з клітки приводить до поляризації мембрани. Зовнішня поверхня стає більш електропозитивною, ніж внутрішня. До буде виходити з клітки доти, поки створений ним потенціал мембрани не стане так значним, що припини переміщення До з клітки. Це виникає при заряді мембрани=. У стані електричного спокою клітка може перебувати скільки бажано, якщо її не роздратовувати. Оскільки в спокої є невеликий витік Na в клітку (не по своїх каналах), реальний потенціал, що реєструється в спокої менше -97. Ек=-97 наз-ця рівноважним калиевим потенціалом. Натрий-калиевого насос-(Na+/K+) - транспортний процес, який викачує іони натрію через мембрану клітки назовні і в той же час захитає в клітку іони калію. Цей насос відповідає за підтримку різної концентрації іонів натрію і калію по обидві сторони мембрани.

Переглядів: 236 | Додав: АДМІН | Теги: Етапи розвитку фізіології. Внесок в | Рейтинг: 0.0/0