medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Енергетика мишечного скорочення. У динамічному режимі працездатність м'яза визначається швидкістю розщеплення і ресинтеза АТФ
Енергетика мишечного скорочення. У динамічному режимі працездатність м'яза визначається швидкістю розщеплення і ресинтеза АТФ
У динамічному режимі працездатність м'яза визначається швидкістю розщеплення і ресинтеза АТФ. При цьому швидкість розщеплення АТФ може збільшуватися в 100 раз і більш. Ресинтез АТФ може забезпечуватися за рахунок окислювального розщеплення глюкози. Дійсно, при помірних навантаженнях ресинтез АТФ забезпечується підвищеним споживанням м'язами глюкози і кисня. Це супроводиться збільшенням кровотока через м'язи приблизно в 20 раз, збільшенням хвилинного об'єму серця і дихання в 2-3 рази. У тренованих осіб (наприклад, спортсмена) велику роль в забезпеченні підвищеної потреби організму в енергії грає підвищення активності митохондриальних ферментів.

При максимальному фізичному навантаженні відбувається додаткове розщеплення глюкози шляхом анаеробного гликолиза. Під час цих процесів ресинтез АТФ здійснюється в декілька разів швидше і механічна робота, вироблювана м'язами також більше, ніж при аеробний окисленні. Граничний час для такого роду роботи складає біля 30 з, після чого виникає накопичення молочної кислоти, т. е. метаболічний ацидоз, і розвивається стомлення.

Анаеробний гликолиз має місце і на початку тривалої фізичної роботи, поки не збільшиться швидкість окислювального фосфорилирования таким чином, щоб ресинтез АТФ знову порівнявся з його розпадом. Після метаболічної перебудови спортсмен знаходить як би друге дихання. Докладні схеми метаболічних процесів приведені в керівництві по біохімії.

Переглядів: 145 | Додав: АДМІН | Теги: Енергетика мишечного скорочення. У | Рейтинг: 0.0/0