medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
ЕНЕРГЕТИКА МИШЕЧНИХ СКОРОЧЕНЬ
ЕНЕРГЕТИКА МИШЕЧНИХ СКОРОЧЕНЬ
Для скорочення м'яза використовується енергія гидролиза АТФ, але мишечная клітка має надто ефективну систему регенерації запасу АТФ, так що в розслабленому і працюючому м'язі зміст АТФ приблизно рівний. Фермент фосфокреатинкиназа катализирует реакцію між АДФ і креатинфосфатом, продукти якої - АТФ і креатин. Креатинфосфат містить більше запасеній енергії, ніж АТФ. Завдяки цьому механізму при спаласі активності в мишечной клітці падає зміст саме креатинфосфата, а кількість універсального джерела енергії - АТФ - не змінюється. Механізми регенерації запасу АТФ можуть розрізнюватися в залежності від парциального тиску кисня в навколишніх тканинах.

Скорочення і напруження м'яза здійснюється за рахунок енергії, що звільняється при хімічних перетвореннях, які відбуваються при надходженні в м'яз нервового імпульсу або нанесенні на неї безпосереднього роздратування. Як основний постачальник енергії виступає АТФ (аденозинтрифосфорная кислота).

АТФ в організмі грає роль "універсальної валюти", що йде на оплату всіх енергетичних потреб живих кліток. Оскільки запаси АТФ в м'язах невелики і, щоб підтримувати їх діяльність, необхідний безперервний ресинтез АТФ. Його заповнення і утворення енергії в принципі відбувається двома способами - в залежності від того присутній при цьому кисень чи ні.

Реакції, ті, що здійснюються в безкисневому середовищі отримали назву анаеробних. Звільнення енергії в цьому випадку відбувається за рахунок миттєвого розщеплення багатих енергією речовин на менш багаті. Остання ланка в цьому розщепленні - коли гликоген перетворюється в молочну кислоту.

Гликоген- складний вигляд цукру, родинний крохмалю. Цукор і інші види вуглеводів, які ми споживаємо, нагромаджується в організмі у вигляді гликогена. Отже, для простоти можна записати:

Цей механізм розщеплення може давати великий ефект і його може використовуватися при короткочасній максимальній роботі (спринтерський біг, біг вгору по сходам), коли необхідне раптово виявити силу, а кровоснабжение м'язів при цьому недостатнє. Недолік же полягає в тому, що в працюючих м'язах нагромаджується молочна кислота і ним стає важко справлятися з впливом кислої середи. Молочна кислота для м'яза є речовиною стомлення, і тому м'яз може працювати тільки незначний час.

Реакції, що відбуваються з участю кисня, отримали назву аеробний. Утворення енергії і відновлення запасів АТФ в цьому випадку відбувається за рахунок окислення вуглеводів і жирів. При цьому утворяться вуглекислий газ і вода. Частина енергії витрачається на відновлення молочної кислоти в глюкозу і гликоген. При цьому забезпечується ресинтез АТФ.

Аеробний ресинтез АТФ відрізняється високою економічністю, а також універсальністю у використанні субстрат: окислюються всі органічні речовини організму (амінокислоти, білки, вуглеводи, жирні кислоти і інш.). Однак він вимагає споживання кисня, доставка якого в мишечную тканину забезпечується дихальною і сердечно-судинною системами, що природно пов'язано з їх напруженням. Крім того розгортання аеробний освіти АТФ тривале за часом і невелико по потужності.

Переглядів: 158 | Додав: АДМІН | Теги: ЕНЕРГЕТИКА МИШЕЧНИХ СКОРОЧЕНЬ | Рейтинг: 0.0/0