medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Енергетична характеристика швидкісно-силових вправ
Енергетична характеристика швидкісно-силових вправ
З енергетичної точки зору, всі швидкісно-силові вправи відносяться до анаеробним. Гранична тривалість їх - менше за 1-2 мін. Для енергетичної характеристики цих вправ використовується два основних показники: максимальна анаеробная потужність і максимальна анаеробная ємність (здатність). Максимальна анаеробная потужність. Максимальна для даної людини потужність роботи може підтримуватися лише декілька секунд. Робота такої потужності виконується майже виключно за рахунок енергії анаеробного розщеплення мишечних фосфагенов - АТФ і КрФ. Тому запаси цих речовин і особливо швидкість їх енергетичної утилізації визначають максимальну анаеробную потужність. Короткий спринт і стрибки є вправами, результати яких залежать від максимальної анаеробной потужності,

Для оцінки максимальної анаеробной потужності часто використовується тест Маргарин. Він виконується таким чином. Випробуваний стоїть на відстані 6 м перед сходами і вбігає по ній якнайшвидше тільки. На 3-й сходинці він наступає на вмикач секундоміра, а на 9-й - на вимикач. Таким чином реєструється час проходження відстані між цими сходинками. Для визначення потужності необхідно знати виконану роботу - твір маси (ваги) тіла випробуваного (кг) на висоту (дистанцію) між 3-й і 9-й сходинками (м)-і час подолання цієї відстані (з). Наприклад, якщо висота однієї сходинки рівна 0,15 м, то загальна висота (дистанція) буде рівна 6 * 0,15 м =0,9 м. При вазі випробуваного 70 кг і часі подолання дистанції 0,5 з. потужність становитиме (70 кг*0,9 м)/0,5 з = 126 кгм/а.

У табл. 9 приводяться "нормативні" показники максимальної анаеробной потужності для жінок, і чоловіків.

Таблиця 9 Класифікація показників максимальної анаеробной потужності (кгм/з, 1 кгм/з = 9,8 Вт.) Класифікація Вік, років

15-20 20-30

Чоловіка:

погана Менше за 113 Менше за 106

посередня 113-149 106-139

середня 150-187 140-175

хороша 188-224 176-210

відмінна Більше за 2-24 Більше за 210

Жінки:

погана Менше за 92 Менше за 85

посередня 92-120 85-111

середня 121-151 112-140

хороша 152-182 141-168

відмінна Більше за 182 Більше за 168

Максимальна анаеробная ємність. Найбільш широко для оцінки максимальної анаеробной, ємності використовується величина максимального кисневого боргу - найбільшого кисневого боргу, який виявляється після роботи граничної тривалості (від 1 до 3 мін). Це пояснюється тим, що найбільша частина надлишкової кількості кисня, споживаної після роботи, використовується для відновлення запасів АХФ, КрФ і гликогена, які витрачалися в анаеробних процесах за час роботи. Такі чинники, як високий рівень катехоламинов в крові, підвищена температура тіла і збільшене споживання О2 серцем, що часто скорочується і дихальними м'язами, також можуть бути причиною підвищеної швидкості споживання О2 під час відновлення після важкої роботи. Тому є лише вельми помірний зв'язок між величиною максимального боргу і максимальною анаеробной ємністю.

У середньому величини максимального кисневого боргу у спортсменів вище, ніж у неспортсменов, і складають у чоловіків 10,5 л (140 мл/кг ваги тіла), а у жінок-5,9 л (95 мл/кг ваги тіла). У неспортсменов вони рівні (відповідно) 5 л (68 мл/кг ваги тіла) і 3,1 л (50 мл/кг ваги тіла). У видатних представників швидкісно-силових видів спорту (бігунів на 400 і 800 м) максимальний кисневий борг може досягати 20 л (Н. И. Волков). Величина кисневого боргу дуже вариативна і не може бути використана для точного прогнозу результату.

По величині алактацидной (швидкої) фракції кисневого боргу можна судити про ту частину анаеробной (фосфагенной) ємності, яка забезпечує дуже короткочасні вправи швидкісно-силового характеру (спринт).

Просте визначення ємності алактацидного кисневого боргу складається в обчисленні величини кисневого боргу за перші 2 мін відбудовного періоду. З цієї величини можна виділити "фосфагенную фракцію" алактацидного боргу, віднімаючи з алактацидного- кисневого боргу кількість кисня, що використовується для відновлення запасів кисня, пов'язаного з миоглобином і що знаходиться в тканинних рідинах: ємність "фосфагенного"

(АТФ + КФ) кисневого боргу (кал/кг ваги. тіла) = [ (О2-борг 2мин - 550) * 0,6 * 5 ] / вага тіла (кг)

Перший член цього рівняння - кисневий борг (мл), виміряний протягом перших 2 мін відновлення після роботи граничної тривалості 2- 3 мін; 550 - це приблизна величина кисневого боргу за 2 мін, який йде на відновлення кисневих запасів миоглобина і. тканинних рідин; г 0,6 - ефективність оплати алактацидного кисневого боргу; 5 - калорический еквівалент 1 мл О2.

Типова максимальна величина "фосфагенной фракції" кисг лородного боргу - біля 100 кал/кг ваги тіла, або 1,5-2 л О2-Внаслідок тренування швидкісно-силового характеру вона може збільшуватися в 1,5-2 рази.

Найбільша (повільна) фракція кисневого боргу після роботи граничної тривалості в декілька десятків секунд пов'язана з анаеробним гликолизом, т. е. з утворенням в процесі виконання швидкісно-силової вправи молочної кислоти, і тому означається як лактацидний кисневий борг Ця частина кисневого боргу використовується для усунення молочної кислоти з організму шляхом її окислення до СО2 і Н2О і ресинтеза до гликогена.

Для визначення максимальної ємності анаеробного гликолиза можна використати розрахунки утворення молочної кислоти в процесі мишечной роботи. Просте рівняння для оцінки енергії, що утворюється за рахунок анаеробного гликолиза, має вигляд: енергія анаеробного гликолиза (кал/кг ваги тіла) = вмісту молочної кислоти в крові (г/л) * 0,76 * 222, де зміст молочної кислоти визначається як різниця між найбільшою концентрацією її на 4-5-й мін після роботи (пік вмісту молочної кислоти в крові) і концентрацією в умовах спокою; величина 0,76 - це константа, що використовується для корекції рівня молочної кислоти в крові до рівня її змісту у всіх рідинах; 222 - калорический еквівалент 1 г продукції молочної кислоти.

Максимальна ємність лактацидного компонента анаеробной енергії у молодих нетренованих чоловіків складає біля 200 кал/кг ваги тіла, що відповідає максимальній концентрації молочної кислоти в крові біля 120 мг% (13 ммоль/л). У видатних представників швидкісно-силових видів спорту максимальна концентрація молочної кислоти в крові може досягати 250-300 мг%, що відповідає максимальній лактацидной (гликолитической) ємності 400-500 кал/кг ваги тіла.

Така висока лактацидная ємність зумовлена рядом причин. Передусім, спортсмени здатні розвивати більш високу потужність роботи і підтримувати її більш тривало, ніж нетреновані люди. Це, зокрема, забезпечується включенням в роботу великої мишечной маси (рекрутуванням), в тому числі швидких мишечних волокон, для яких характерна висока гликолитическая здатність. Підвищений вміст таких волокон в м'язах висококваліфікованих спортсменів - представників швидкісно-силових видів спорту - є одним з чинників, що забезпечують високу гликолитическую потужність і ємність. Крім того, в процесі тренувальних занять, особливо із застосуванням повторно-интервальних вправ анаеробной потужності, мабуть, розвиваються механізми, які дозволяють спортсменам "перенести" ("терпіти") більш високу концентрацію молочної кислоти (і відповідно більш низькі значення рН) в крові і інших рідинах тіла, підтримуючи високу спортивну працездатність. Особливо це характерне для бігунів на середні дистанції.

Силові і швидкісно-силові тренування викликають певні біохімічні зміни в м'язах, що тренуються. Хоч зміст АТФ і КрФ в них декілька вище, ніж в тих, що нетренуються (на 20-30%), воно не має великого енергетичного значення. Більш істотне підвищення активності ферментів, що визначають швидкість обороту (розщеплення і ресинтеза) фосфагенов (АТФ, АДФ, АМФ, КрФ), зокрема миокинази і креатин" фосфокинази (Яковльов Н. Н.).

Переглядів: 171 | Додав: АДМІН | Теги: Енергетична характеристика швидкісн | Рейтинг: 0.0/0