medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
ЕНДОКРИННІ ФУНКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ залоза
ЕНДОКРИННІ ФУНКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ залоза
Підшлункова залоза функціонує як залоза зовнішньої секреції, виділяючи травний сік через спеціальну протоки в 12-ти перстную кишку, і як залоза внутрішньої секреції, секретируя безпосередньо в кров гормони інсулін і глюкагон. Біля 1 % маси цієї залози складають особливі скупчення кліток - острівці Лангерганса, серед яких є в переважаючій кількості бети-клітки, що виробляють гормон інсулін, і в меншому числі альфи-клітки, що виділяють гормон глюкагон.

Глюкагон спричиняє розщеплення гликогена в печінці і вихід в кров глюкози, а також стимулює розщеплення жирів в печінці і жировій тканині.

Інсулін - це полипептид, що володіє широкою дією на різні процеси в організмі - він регулює всі види обміну речовин і енергообмен. Діючи шляхом підвищення проникності клітинних мембран мишечних і жирових кліток, він сприяє переходу глюкози всередину мишечних волокон, підвищуючи мишечние запаси що синтезується в них гликогена, а в клітках жирової тканини сприяє перетворенню глюкози в жир. Проникність клітинних мембран під впливом інсуліну підвищується також і для амінокислот, внаслідок чого стимулюється синтез інформаційної РНК і внутрішньоклітинний синтез білка. У печінці інсулін викликає синтез гликогена, амінокислот і білків в печінкових клітках. Всі вказані процеси зумовлюють анаболический ефект інсуліну.

Продукція гормонів підшлункової залоза регулюється вмістом глюкози в крові, власними особливими клітками в острівцях Лангерганса, іонами Саї впливами вегетативної нервової системи. У разі зниження концентрації глюкози в крові (гипогликемії) до 2.5 мМольлили

40-50 мг% насамперед різко порушується діяльність мозку, позбавленого джерел енергії, наступають судоми, втрата свідомості і навіть смерть людини. Гипогликемия може виникати при надлишку інсуліну в організмі, при підвищеній витраті глюкози під час мишечной роботи.

Дефіцит інсуліну спричиняє важке захворювання - цукровий диабе/і (мочеизнурение), що характеризується гипергликемией. У організмі при цьому порушується утилізація в клітках глюкози, різко підвищується концентрація глюкози в крові і в сечі, що супроводиться значними втратами води з мочой (до 12-15 л в доби),

відповідно, сильною спрагою і великим споживанням води. Виникає мишечная слабість, падіння ваги. Втрату вуглеводних джерел енергії організм компенсує розпадом жирів і білків. Внаслідок їх неповної переробки в крові нагромаджуються отруйні речовини, кетоновие тіла і виникає зсув рН крові в кислу сторону (ацидоз). Це приводить до діабетичної коми з втратою свідомості і загрозою смерті.

Переглядів: 163 | Додав: АДМІН | Теги: ЕНДОКРИННІ ФУНКЦІЇ ПІДШЛУНКОВОЇ зал | Рейтинг: 0.0/0