medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Ендокринна система бруньок
Ендокринна система бруньок
Для забезпечення утворення первинної сечі необхідна підтримка фільтраційний тиску на рівні 70-90 мм рт. ст., якщо воно знижується, то порушується фільтрація, що загрожує отруєнням організму кінцевими продуктами азотистого обміну. Тому тиск в ниркоподібних судинах суворо регулюється. Причому не тільки на місцевому, але і на организменном рівні, шляхом підтримки системного артеріального тиску. Механізми регуляції - нейроендокринние, і серед них найбільше значення має діяльність юкстагломерулярного апарату - ЮГА або ренин-ангиотензинальдестероновая система

ЮГАвключаєт 4 компонента:

1. Юкстагломерулярние клеткирасполагаются в стінках приносячих і виносячих артериол (видозмінені миоцити середньої оболонки артериоли) Клітки прямо контактують з ендотелиоцитами артериоли т. до. в цьому місці відсутня внутрішня еластична мембрана. З іншого боку вони контактують з клітками «щільної плями». Юкстагломерулярние клітки є барорецепторами і при пониженні тиску в артериолах синтезують і виділяють ренин. Приблизно вони виробляють і еритропоетин, який, виділяючись в кров, впливає на кістковий мозок, стимулюючи еритропоез.

2. Щільне пятнообразовано дільницею стінки звитого дистального канальца, розташованого між приносячої і виносячої артериолами. 15-40 кліток цієї дільниці більш вузькі і високі, базальная мембрана дуже тонка або відсутній зовсім. Щільна пляма володіє осморецепторной функцією і відстежуючи зміни концентрації іонів натрію в дистальном канальце, являють собою натрієву рецептор. Клітки вловлюють зміну вмісту натрію в сечі, що протікає по канальцу і передають сигнали юкстагломерулярним кліткам.

3. Юкставаскулярние клітки (клітки Гурмагтіга - бельгійський лікар. Вивчав мікроскопічну анатомію бруньок в нормі і при ішемічних станах органу). Розташовуються в трикутному просторі між приносячої і виносячої клубочковими артериолами і щільні плямою. Клітки неправильної форми з паростками, за допомогою яких вони контактують з юкстагломерулярними клітками і щільною плямою. При недостатній функціональній активності, виснаженні юкстагломерулярних кліток можуть продуцировать ренин

4. Мезангиальние клітки- в певних умовах також можуть брати на себе функцію юкстагломерулярних кліток по секреції ренина.

Основна функція ЮГА - стабілізація в організмі артеріального тиску. Юкстагломерулярние клітки функціонують як барорецептори, і при зниженні ПЕКЛО в приносячих артериолах виробляють ренин. Ренин - протеолитический фермент, при відповідних умовах (зниження ПЕКЛО) виділяється в просвіт клубочкових артериол, проникаючи в кровоток. Субстрат ренина є той, що синтезується в печінці і циркулюючий в крові анггиотензиноген. Ренин гидролизует його, в результаті утвориться ангиотензин 1. За участю конвертуючого ферменту в капілярах легкого ангиотензин 1 перетворюється в ангиотензин 2. Ангиотензин 2 спричиняє скорочення гладкомишечних кліток в стінці клубочкових артериол і відповідно підйом ПЕКЛО. Мішенями ангиотензина 2 є клітки клубочковой зони надпочечников, що виробляють альдестерон. Альдестерон (минералокортикоид) посилює реабсорбцию натрію в дистальних канальцах нефрона., отже, і води, збільшується об'єм тканинної рідини в організмі, збільшується об'єм циркулюючої крові, підвищується ПЕКЛО. При підвищенні змісту натрію в дистальних звитих канальцах юкстагломерулярние клітки припиняють виробіток ренина у відповідь на сигнал від щільного пятна-рецептора натрію, за принципом механізму зворотного негативного зв'язку.

Крім гипертензивной системи в бруньках діє гипотензивная система, до якої відносять простагландиновий апарат.

Він представлений интерстициальними клітками, мезенхимного походження. Вони розташовуються в з'єднувальній тканині (в строме) мозкових пірамід. Мають довгасте зірчастої форми тіло, від якого відійдуть паростки, одні з них обплітають петлі нефронов, інші - кровоносні капіляри. Клітки синтезують простагландини і брадикинин. Простагландини надають судинорозширювальний дію, збільшують клубочковий кровоток, об'єм сечі, що виділяється і екскрецию з нею натрію. Простагландини виробляються також світлими клітками збірних трубочок. Стимулом для виділення простагландинов в бруньках є ішемія, підвищення змісту ангиотензина, вазопрессина, кининов

Брадікинін - могутній вазодилятатор, аналогічно простагландинам спричиняє розширення судин в бруньках. Утвориться за рахунок кининогена, що містяться в плазмі крові, які в свою чергу, активується під дією калликреина, що синтезується в бруньках, приблизно клітками канальцев дистального і проксимального відділів. Фермент калликреин-кининовой системи, утворить кинини з субстрат плазми, які посилюють кровоток в бруньці і диурез, активують як рениновую, так і простагландиновую системи.

Т. о., в бруньках існує ендокринний комплекс, який бере участь в регуляції загального і ниркоподібного кровообігу, а через нього що впливає на мочеобразование.

Переглядів: 164 | Додав: АДМІН | Теги: Ендокринна система бруньок | Рейтинг: 0.0/0