medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Ендогенние видільні тканини
Ендогенние видільні тканини
Внутрішніми видільними тканинами називають такі тканини, які виділяють речовини, що залишилися всередині рослини в особливих вмістищах. До них відносять: вмістища виділень, смоляние канали, молочні трубки (млечники), олійні канали.

Вмістища виделенийочень різноманітні за формою, величиною і походженням. Поділяють на: схизогенние і лизигенние.

АБ

Рис. 65. Видільні тканини:

А - схизогенний смоляной хід в деревині сосни; Би - лизигенное ефироносное вмістище в околоплоднике мандарина;

1 - епителиальние клітки, 2 - межклетник, 3 - трахеиди,

4 - клітки, що руйнуються, 5 - порожнина

Схизигенниесформировани з межклетников, заповнених виділеними речовинами і оточених живими клітками епітелію. Вони можуть утворювати не тільки смолу, але і слизи.

Лизигенниеобразуются на місці групи кліток, які розпадаються після накопичення речовин. Лизигенние вмістища з ефірними маслами добре розвинені в шкірці цитрусових (лимона, апельсина, мандарина).

Смоляние каналипредставляют собою довгі трубчасті межклетники заповнені смолою і оточені живими клітками епітелію. Епітелій виділяє екстракт всередину порожнині і ізолює його від живих тканин. Вони можуть гілкуватися, утворювати анастомози, створюючи складно гілкувату систему.

Молочні трубки (млечники) представлені живими клітками, які містять у вакуолях молочний сік, звичайно молочно-білого кольору, хоч, наприклад, у чистотілу він яскраво оранжевий. Молочний сік, витікаючий при перерезке млечников, крім смол і каучуку, може містити ефірні масла, білкові з'єднання, алкалоїди. Такий молочний сік називається латексом. Його добують з стовбурів гаваи бразильской, що культивується в екваторіальній зоні.

Млечники бувають членистие і нечленистие.

Рис. 66. Млечники в подовжньому розрізі:

А - членистий з анастомозами в корені лопуха,

Би - нечленистий в стеблі молочая.

Членистие формуються з багатьох окремих молочних кліток, які в місцях зіткнення один з одним розчиняють оболонки і їх протопласти і вакуоли зливаються в єдину розгалужену систему. Такі млечники є у сімейств сложноцветних (астрових), макових, колокольчикових і інш.

Нечленистий млечник являє собою одну гігантську клітку, яка утворилася в зародку, більше не ділиться, але безперервно зростає, довшає і гілкується. Такі млечники властиві сімействам молочайние, шовковичні і інш.

Олійні канали побудовані подібно смоляним ходам, але в порожнину каналу клітки епітелію виділяють маслянисті речовини.

Переглядів: 185 | Додав: АДМІН | Теги: Ендогенние видільні тканини | Рейтинг: 0.0/0