medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Електричні явища в равликові
Електричні явища в равликові
При відведенні електричних потенціалів від різних частин равлика виявлено п'ять різних феноменів: два з них - мембранний потенціал слухової рецепторной клітки і потенціал ендолимфи - не зумовлені дією звуку; три електричних явища - мікрофонний потенціал равлика, суммационний потенціал і потенціали слухового нерва- виникають під впливом звукових подразнень.

1. Мембранний потенціал слухової рецепторной клітки характеризує стан спокою.

2. Потенціал ендолимфи, або ендокохлеарний потенціал, зумовлений різним рівнем окислювально-відбудовних процесів в каналах равлика, внаслідок чого виникає різниця потенціалів (80 мВ) між перилимфой середнього каналу равлика (потенціал якої має позитивний заряд) і вмістом верхнього і нижнього каналів. Цей ендокохлеарний потенціал впливає на мембранний потенціал слухових рецепторних кліток, створюючи у них критичний рівень поляризації, при якому незначний механічний вплив під час контакту волоскових рецепторних кліток з текториальной мембраною приводить до виникнення в них збудження.

3. Мікрофонний ефект: Якщо ввести в равлика електроди, з'єднати їх з динаміком через підсилювач і подіяти на вухо звуком, то динамік точно відтворить цей звук. Явище називаютмикрофонним ефектом равлика, що Описується, а електричний потенціал, що реєструється названий кохлеарним мікрофонним потенціалом. Доведено, що він генерується на мембрані волосковой клітки внаслідок деформації волосків. Частота мікрофонних потенціалів відповідає частоті звукових коливань, а амплітуда потенціалів в певних межах пропорційна інтенсивності звуку. Потенціал генерується на мембрані волосковой клітки внаслідок деформації волосків при зіткненні з текториальной мембраною. Частота мікрофонних потенціалів відповідає частоті звукових коливань, а амплітуда потенціалів в певних межах пропорційна інтенсивності звуків мови. Звукові коливання, діючі на внутрішнє вухо, приводять до того, що возникаюший мікрофонний ефект накладається на ендокохлеарний потенціал і викликає його модуляцію.

4. У відповідь на сильні звуки великої частоти (високі тони) відмічають стійкий зсув початкової різниці потенціалів. Це явище отримало названиесуммационного потенціалу. Розрізнюють позитивний і негативний суммационние потенціали. Їх величини пропорційні інтенсивності звукового тиску і силі прижатия волосків рецепторних кліток до покровной мембрани. Суммационний потенціал відрізняється від мікрофонного потенціалу тим, що відображає не форму звукової хвилі, а її що огинає. Він являє собою сукупність мікрофонних потенціалів, виникаючих при дії сильних звуків з частотою нише 4000 - 5000 Гц.

Мікрофонний і суммационний потенціали розглядають як сумарні рецепторние потенціали волоскових кліток. Є вказівки, що негативний суммационний потенціал генерується внутрішніми, а мікрофонний і позитивний суммационние потенціали - зовнішніми волосковими клітками.

І нарешті, внаслідок збудження рецепторов происходитгенерация імпульсного сигналу у волокнах слухового нерва.

5. Електрична активність шляхів і центрів слухової системи. Навіть в тиші по волокнах слухового нерва слідують спонтанні імпульси з порівняно високою частотою (до 100 в секунду). При звуковому роздратуванні частота импульсації у волокнах наростає і залишається підвищеною протягом всього часу, поки діє звук. Міра учащения розрядів різна у різних волокон і зумовлена інтенсивністю і частотою звукового впливу (див. мал. 14.14). У центральних відділах слухової системи багато нейронів, збудження яких триває протягом всього часу дії звуку. На низьких рівнях слухової системи порівняно небагато нейронів, що відповідають лише на включення і вимкнення звуку (нейрони on-, off- і on-off- типу). На високих рівнях системи відсоток таких нейронів зростає. У слуховій зоні кори великого мозку багато нейронів, викликані розряди яких тривають десятки секунд після припинення звуку.

Потенціал дії слухового нерва реєструється в його волокнах, частота імпульсів відповідає частоті звукових хвиль, якщо вона не перевищує 1000 Гц. При дії більш високих тонів частота імпульсів в нервових волокнах не зростає, оскільки 1000 имп/з - це майже максимально можлива частота генерації імпульсів у волокнах слухового нерва. Потенціал дії в нервових закінченнях реєструється через 0,5 - 1,0 мс після виникнення мікрофонного ефекту, що свідчить про си-наптической передачу збудження з волосковой клітки на волокно слухового нерва.

Переглядів: 220 | Додав: АДМІН | Теги: Електричні явища в равликові | Рейтинг: 0.0/0