medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Екзогенние видільні тканини
Екзогенние видільні тканини
До них відносять залізисті волоски, пекучі волоски, нектарники, гидатоди, травні залізячка комахоїдних рослин.

Залізисті волоскипредставляют собою трихоми (похідні епидерми). Він складається з багатоклітинної ніжки і одноклітинної головки, яка виділяє ефірні масла в простір між целюлозною оболонкою і кутикулой. При розриві кутикули екскрет виливається назовні і після цього може утворюватися нова кутикула і нагромаджуватися нова краплина екскрета. Вони можуть бути сидячими, мати багатоклітинну головку.

Якщо залізисті волоски формуються з участю не тільки однієї епидерми, але і більше за глибоко лежачі тканини, то їх прираховують до емергенцам.

Рис. 60. Залізисті волоски листа герані:

А - до утворення краплини ефірного масла, Би - краплина ефірного масла підвела кутикулу, В - кутикула лопнула і краплина витікти; 1 - ніжка,

2 - головка, 3 - кутикула, 4 - ефірне масло

Пекучі волоски. Їх відносять до емергенцам. Вони діють на зразок мініатюрних шприців, що вприскують їдкі речовини під шкіру людині. Являє собою велику клітку, наповнену їдким соком, що знаходиться в стані тургора. Довгастий кінчик волоска має окремневшие, дуже крихкі стінки, які при легкому дотику обламуються і утворять гострі краї. Волосок вібратися в шкіру і видавлює сік.

Ріс.61. Пекучий волосок кропиви:

1 - загальний вигляд, 2 - закінчення волоска (показана лінія облому), 3 - основа волоска з цитоплазмой (Ц), ядро (Я), і вакуолью (В)

Нектарники- виділяють цукрову рідину - нектар, який служить приманкою для комах - обпилювачів. Видільні клітки нектарников мають густу цитоплазму і високу активність обміну речовин.

Рис. 62. Нектарник в квітці бархатцев:

ЖВ - залізисті волоски, Н - тканина нектарника, ПП - проводящй пучок.

Гидатоди, що виділяють назовні капельножидкую воду і розчинені в ній солі.

1 2

Ріс.63. Гидатода в листі толстянки портулаковой:

1 - вигляд з поверхні, 2 - на поперечному розрізі листа, ВУ - водяні устьица, Г - гиподерма, Про - обкладання, ПП - провідний пучок,

Е - епідерма, Еп - епитема

Складається з провідного пучка, який підходить до епидермису, а до верхівки - пучка примикають дрібні безбарвні клітки - «епитеми». Над епитемой розташовується водне устьице (або багато устьиц), які відрізняються від звичайних тим, що вони не мають замикаючих кліток і завжди відкриті. Гидатода від хлоренхими листа обмежена шаром живих тонкостенних, безбарвних кліток обкладання. При надлишковому надходженні води в рослину і ослабленому випаровуванні через гидатоди видавлюються назовні капельки води (процес гуттації). Розташовані вони частіше по краях листя, на зубчиках. Значення гуттації полягає в тому, що рослина звільняється від надлишкового змісту солей і води.

Травні железкинасекомоядних рослин (наприклад, росянки). Рідина що виділяється ними містить ферменти і кислоти, переварює спійманих комах.

Рис. 64. Комахоїдна рослина - венерина мухоловка

Переглядів: 173 | Додав: АДМІН | Теги: Екзогенние видільні тканини | Рейтинг: 0.0/0