medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Екстраполяція у вищій нервовій діяльності
Екстраполяція у вищій нервовій діяльності
У організмі протягом життя формується безліч різних сенсорних і оперантних умовних рефлексів, що утворюються внаслідок дії численних конкретних подразників і їх комплексів. Разом з тим число їх все ж вельми мале в порівнянні з величезною різноманітністю тих стимулів, які в процесі життя впливають на організм і вимагають екстрені відповідні обстановці реакції у відповідь.

Адекватне реагування організму на виникаючі нові подразнення «з місця», т. е. без попереднього виробітку даного конкретного умовного рефлексу, забезпечується здатністю нервової системи до екстраполяції. Вона зумовлена здатністю нервової системи в нових, в тому числі що раніше не зустрічалися, умовах правильно реагувати на основі попереднього спадкового або індивідуально придбаного досвіду і ефективно вирішувати виникаючі задачі.

Екстраполяція спостерігається як при условнорефлекторной, так і при безусловнорефлекторной діяльності, причому в деяких випадках навіть за рахунок функцій нижчих відділів центральної нервової системи.

У безусловнорефлекторной діяльності екстраполяція чітко виявляється в наступному досвіді. Обезголовлена (спинальная) жаба лапкою рефлекторно знімає з шкіри спини папірець, змочений кислотою. Цей рефлекс завжди здійснюється рухом задньої лапки тієї ж сторони. Якщо її прив'язати, то для зняття папірця використовується новий рефлекс - у вигляді руху задньої лапки протилежної сторони. При прив'язанні обох задніх лапок виникають рефлекторні спроби зняти дратівливий агент передніми лапками.

Екстраполяція досягає особливо високих форм при наявності значного фонду умовних рефлексів і пов'язана як з сенсорною, так і з оперантной стороною вищої нервової діяльності.

Одним з виявів екстраполяції в сенсорних компонентах умовних рефлексів можна вважати узагальнення близьких по характеру подразників. Якщо, наприклад, на тон в 1000 гц виробляється умовний рефлекс, то відповідна реакція, як відомо, виникає і при звучанні більше за високі і низькі тони. Щоб отдифференцировать від них тон в 1000 гц, потрібно спеціальне угашение дії більше за високі або низькі тони.

Внаслідок утворення різного роду оперантних умовних рефлексів не тільки чоловік, але і тварини можуть правильно реагувати на нові конкретні умови, що створилися. Наприклад, собака, помітивши на полюванні звіра, що біжить в певному напрямі, екстраполює швидкість і напрям пересування, щоб бігти до місця зустрічі по найкоротшій відстані. Внаслідок цього вона прямує не до того місця, де був помічений звір, а до місця майбутнього перетину шляхів (мал. 64).

Своїх найвищих форм екстраполяція досягає у людини. Вона постійно виявляється і при розумовій, і при мишечной роботі, зокрема при спортивній діяльності.

На основі отриманого досвіду, т. е. придбання ряду конкретних зв'язків, людина шляхом екстраполяції правильно вирішує нові задачі, родинні в певній мірі раніше засвоєним (детальніше про екстраполяцію в рухових навиках див. розділ XVI, з 9).

Переглядів: 178 | Додав: АДМІН | Теги: Екстраполяція у вищій нервовій діял | Рейтинг: 0.0/0