medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Екстрапирамидная система. Взаємозв'язок тонусу і фазического руху
Екстрапирамидная система. Взаємозв'язок тонусу і фазического руху
Екстрапирамидная система об'єднує рухові центри кори головного мозку, його ядра і провідні шляхи, які не проходять через піраміди довгастого мозку; здійснює регуляцию мимовільних компонентів моторики (мишечного тонусу, координації рухів, пози).

Функція екстрапирамидной нервової системи полягає в тонко динамічній регуляції механізмів постурального тонусу, фізичних рухів і мишечного тонусу, забезпечує готовність мишечного апарату до виконання довільних рухових актів, перерозподіл тонусу мускулатури при рухах, створення фону для здійснення швидких, точних диференційованих рухів, реалізацію як безумовно-рефлекторних захисних і содружественних рухів, так і завчених стереотипних, автоматизованих рухів в тому числі професійних навиків, повідомляючи їм плавність, ритм, гнучкість. Зв'язки екстрапирамидной системи (зокрема з корою великого мозку, гипоталамусом, лимбической системою), а також наявність тісного взаємозв'язку розвитку кінетичних і психічних функцій в фило- і онтогенезе визначають її участь в интегративних механізмах вищої нервової діяльності, особливо в механізмах емоційно-афективних реакцій організмі.

До екстрапирамидной нервової системи відносяться базальние ядра великого мозку і мозкового стовбура коркові відділи (премоторная область і області скроневої і потиличної частки) і систему нейронних шляхів, що здійснюють зв'язки стриарной, паллидо-нигральной і паллидо-субталамической систем з деякими областями головного мозку (премоторная область кори великого мозку, ретикулярная формація стовбура) і спинного мозку (передні рогу і його ретикулярная формація.

Головну частину екстрапирамидной систем складають базальние ядра - це хвостате ядро (дугою огинаюче таламус, і чечевицеобразное ядро, розташоване спереду і зовні від таламуса і що складається з шкаралупи, латерального і медиального блідої кулі, а також огорожа мигдалевидне тіло і ядра септальной області.

Всі утворення екстрапирамидной системи на основі будови і походження діляться на 2 групи ядер: неостриатум (хвостате ядро, шкаралупа, бліда куля) і палеостриатум (червоне ядро, чорна субстанція і субталамическое ядро). Палеостриатум - освіта, бідна клітинними елементами; розвивається з проміжного мозку Неостріатум розвивається з кінцевого мозку і по своїй клітинній будові ближче до кори великого мозку. До моменту народження дитини бліда куля є цілком доспілою освітою. Неостриатум, як і кора великого мозку, до моменту народження плоду ще остаточно не дозріває. Тому рухові акти новонародженого здійснюються за рахунок паллидонигральной системи (паллидарний період), про що свідчить їх повільність, червеобразность, диффузность і фізіологічна ригидность мускулатури. З дозріванням неостриатума (3-5 місяців життя) з'являються прості механізми установок і синкинезий, необхідних для сидіння, стояння, хапання (стрио-паллидарний період). У цьому віці індивідуальне забарвлення всієї моторики значною мірою визначається функцією неостриатума. Лише з дозріванням кори великого мозку рухи набувають характеру закінченості і доцільності (корковий тип). Тому різні пошкодження кори великого мозку (внутриутробние або виниклі при народженні) відразу не позначаються на рухових розладах, а виявляються на 4-6-м місяці, коли рухова функція починає підкорятися корі.

Ядра екстрапирамидной системи пов'язані між собою, а також з іншими підкорковими структурами і корою великого мозку, особливо з премоторной областю і лимбической системою. Афферентние імпульси до екстрапирамидной системи поступають з таламуса. Від блідої кулі ефферентние волокна прямують до чорної субстанції, ретикулярной формації, червоного ядра, ядра дорсального подовжнього пучка (Даркшевича), нижніх і верхніх горбиків даху середнього мозку, оливи. Від цих освіт імпульси поступають до кліток передніх рогів спинного мозку по низхідних шляхах: красноядерно-спинномозковий шлях, задній подовжній пучок, преддверно-спинномозковий, оливо-спинномозковий, покришечно-спинномозковий і ретикулярно-спинномозковий шляху.

У стриарной системі є соматотопическое розподіл: в оральний відділах представлена голова, середніх - рука, каудальних - тулуб і нога. Тому при поразці тієї або інакшої частини смугастого тіла виникають насильні рухи у відповідних групах м'язів.

Переглядів: 165 | Додав: АДМІН | Теги: Екстрапирамидная система. Взаємозв' | Рейтинг: 0.0/0