medbr.at.ua - Medbrat - медичний портал, анатомія
close

09:16
Експериментальні неврози
Експериментальні неврози
Термін«невроз'применяют для позначення функціональних розладів вищої нервової діяльності (ВНД).

Невроз - хронічне тривале порушення ВНД, викликане перенапруженням нервових процесів в корі головного мозку дією неадекватних по силі і тривалості зовнішніх подразників (І. П. Павлов).

У основі виникнення неврозів лежитневротический конфлікт, т. е. таке відношення особистості до конкретної ситуації, яке унеможливлює і «непосильним» її раціональне рішення.

Вважається, чтопричинойневроза являетсяпсихическая травма, що приводить до функціональних порушень в ЦНС. Невроз виникає внаслідок перенапруження і зриву ВНД під впливом впливів, на які НС не в змозі адекватно відповісти.

Патогенетическую основуневрозов складають порушення сили, рухливість і урівноваженість основних нервових процесів - збудження і гальмування.

Види неврозів. Виділяють три групи найбільш поширених форм неврозів: невроз нав'язливих станів, істерію, неврастенію.

Невроз нав'язливих станів. Всі різновиди нав'язливих станів характеризуються почуттям страху, що повторюється, боязні (фобії) чого-небудь або будь-кого: певних предметів, діяльності, ситуацій. Приклади подібних розладів: агорафобия- боязнь відкритих просторів; клаустрофобия- боязнь замкнених просторів; канцерофобия- боязнь опухолевих захворювань і інш.

Істеричний невроз. Симптоматика істерії може бути зведена до декількох груп хворобливих виявів.

- Неадекватна поведінка. Хворі відрізняються підвищеною аффективностью, вразливістю, прищеплюваністю і самовнушаемостью, нестійкістю настрою, забудькуватістю.

- Вегетативні розлади (див. нижче).

- Рухові розлади. Можуть розвиватися судорожні припадки (без втрати свідомості), скороминущі парези і паралічі.

- Сенсорні порушення. Істеричний неврозможет супроводитися скороминущою сліпотою, глухотою, втратою нюху, смаку, парестезиями.

- Сексуальні відхилення (наприклад, імпотенція, зниження лібідо).

Неврастениясчитается найбільш поширеною формою неврозу. Вияву:

- Вегетативні розлади (див. нижче).

- Підвищені збудливість, стомлюваність і истощаемость нервової системи.

- Розлади уваги, порушення його концентрації.

- Знижена працездатність, млявість.

- Нестійкість настрою (нерідко - пригніченість).

- Розлади сну (порушення засинання, неспокійний сон, неприємні сновидіння).

- Сексуальні порушення (наприклад, зниження сексуального потяга, імпотенція).

Роль особливостей ВНД у виникненні неврозів. Одні і ті ж психічні травми нерідко викликають різні порушення нервових процесів у вищих відділах нервової системи. Велике значення при цьому має тип ВНД.

- Меланхолік (слабий тип ВНД) найбільш схильний до невротичних розладів. Для таких людей характерна швидка истощаемость збудливого процесу, слабість внутрішнього коркового гальмування, пасивність реакції на вплив. Це зумовлює виникнення неврозу з розвитком гальмування і формуванням пасивно-оборонних реакцій.

- Холерик (сильний неврівноважений тип). Цей тип відрізняється сильним збудливим процесом, слабим корковим гальмуванням, активними реакціями на подразники. Це зумовлює розвиток неврозу збудливого типу з формуванням активно-пошукових реакцій.

- Флегматик (сильний урівноважений інертний тип). Характеризується розвитком неврозу з патологічною рухливістю нервових процесів.

- Сангвіник (сильний урівноважений жвавий тип). Найбільш стійкий до відтворення неврозів в зв'язку з високою резистентностью його до різного роду патогенним агентам.

Принципи терапії неврозів. Усунення психотравмирующего чинника, общеукрепляющее лікування.

Експериментальні неврози. Експериментальне відтворення неврозів базується на єдиному принципі: поставити перед твариною непосильну для нього задачу. З цією метою застосовуються впливи, зухвалі перенапруження і зрив процесів збудження або гальмування, а також зіткнення інстинктів альтернативної біологічної значущості.

Методи експериментального відтворення неврозів у тварин:

- Обмеження «рефлексу-інстинкту свободи» (наприклад, насильна фіксація тварини в станку).

- Порушення природного добового режиму живлення або светоритма, пов'язаного зі зміною дня і ночі.

- Зміна звичних стадно-ієрархічних або стадно-статевих відносин (наприклад, у мавп).

- Попередня астенизация нервової системи (наприклад, під впливом хронічного шуму, ізоляції тварини від батьків в ранньому дитячому віці).

Переглядів: 236 | Додав: АДМІН | Теги: Експериментальні неврози | Рейтинг: 0.0/0